Błędy, przez które kobiety tracą niezależność finansową

Ty bądź mądrzejsza.
Błędy, przez które kobiety tracą niezależność finansową
Fot. Unsplash
06.06.2018

Każda z nas chciałaby móc kupić sobie wszystko, na co przyjdzie ochota, ale nie jest to możliwe. A przynajmniej w większości przypadków. Pieniądze są potrzebne na bieżące wydatki, a poza tym trzeba odkładać je na czarną godzinę.

Niektóre z nas nie mają problemów z oszczędzaniem, a inne obgryzają z nerwów paznokcie pod koniec miesiąca. Zastanawiają się, czym im starczy i ewentualnie od kogo mogą pożyczyć trochę gotówki. Pocieszająca wiadomość jest taka, że nawet jeżeli nie zarabiamy dużo, jesteśmy w stanie odłożyć trochę pieniędzy, a przynajmniej rozsądniej nimi gospodarować. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu jesteśmy niezależne finansowo. O tym, jak oszczędzać pisałyśmy już wcześniej. Możecie przeczytać ten artykuł tutaj.

Mimo wszystko oszczędzanie nie wystarczy. Wiele kobiet prowadzi rejestr swoich wydatków, korzysta z przecen, sprawdza resztę przy wydawaniu paragonu, a nawet zwraca uwagę swoim partnerom, że nie robią tego samego. Jednak nawet te kobiety popełniają błędy, przez które tracą finansową niezależność.

O jakie błędy chodzi?

utrata niezależności finansowej

Fot. unsplash.com

Niemądre rozkładanie dochodów

Kontrolowanie wydatków jest godne uznania, ale trzeba też zwrócić na mądre rozkładanie dochodów. Lepiej od razu wpłacić 10 proc. pensji na konto oszczędnościowe, a resztę wydać zgodnie z miesięcznym planem. To pozwoli uniknąć zaciskania pasa i zachować oszczędności w nienaruszonym stanie.

Nadmierne zaciskanie pasa

Jeżeli bardzo chcemy zaoszczędzić i robimy to za wszelką cenę, prawdopodobnie poniesiemy stratę. Lepiej jest kupić droższą rzecz lepszej jakości niż tanią, która za miesiąc nie będzie się nadawała do użytku albo której wygląd będzie odbiegał daleko od ideału. To wywoła konieczność kolejnych zakupów.

Wspólne konto oszczędnościowe

Jeżeli masz wspólne konto oszczędnościowe z mężem założone na jego naziwsko, jesteś od niego zależna. To on daje ci pieniądze na codziennie wydatki i wyznacza, co możesz kupić, a co nie. Kiedy wpada ci w oko coś fajnego, musisz go poprosić o pieniądze. W ten sposób tracisz niezależność finansową. Nie zarządasz swoim własnym budżetem.

utrata niezależności finansowej

Fot. unsplash.com

Nadmierne poświęcanie się

Brytyjscy naukowcy byli zdumieni przeprowadzonym badaniem. Okazało się, że zamężne kobiety są biedniejsze niż singielki, nawet jeśli dysponują tym samym dochodem. Dzieje się tak, ponieważ mężatki wydają dużo na dom, oszczędzając na własnych przyjemnościach. Tymczasem singielki zawsze przeznaczają jakąś kwotę na prywatne potrzeby. Co ciekawe, owa tendencja do poświęcania się jest bardziej typowa dla kobiet niż mężczyzn.

Próba zadowolenia innych

Wyobraźmy sobie, że koleżanka proponuje ci wyjście na pizzę, a znajomi zapraszają na wycieczkę za miasto. Dobrze wiesz, że jeżeli się zgodzisz, wydasz więcej niż możesz sobie pozwolić. Jest kilka rozwiązań z tej sytuacji, ale my proponujemy powiedzenie prawdy – że nie możesz sobie w tej chwili pozwolić na dodatkowe wydatki. Znajomi nie zaczną myśleć o tobie źle. To lepsze wyjście z sytuacji. Dlaczego miałabyś narażać się na dodatkowe koszty tylko po to, aby zadowolić innych ludzi? Zawsze możesz też wymyślić jakąś wymówkę. Mimo wszystko mówienie prawdy to najlepszy pomysł.

Robienie zakupów pod wpływem impulsu

Niektóre kobiety lubią poprawiać sobie humor zakupami albo kupują rzeczy pod wpływem impulsu. W obu przypadkach są narażone na nabycie produktów słabej jakości, gdyż promocje kuszą. Dają się też nabrać na inne chwyty marketingowe, przez co wydają za dużo. Poza tym robienie zakupów może przerodzić się w uzależnienie.

Źródło: brightside.me
 

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 06.06.2018 12:55
a urodzenie dzieciaka? to pierwszy powód do braku niezależności finansowej.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 06.06.2018 12:54
samo urodzenie dziecka na jakiś czas ogranicza
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.06.2018 01:30
Urodzenie dziecka i zostanie kurą domową, by mąż mógł pracować. Tak się traci niezależność finansową. Następnie narzekanie, że nie może od niego odejść, bo nie ma pieniędzy, a on ją zdradza:)
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie