„Chcę być bogata”. Kilka wskazówek dla dziewczyn, które są zbyt rozrzutne

Jest kilka niezawodnych sposobów, by odłożyć pieniądze na czarną godzinę.
„Chcę być bogata”. Kilka wskazówek dla dziewczyn, które są zbyt rozrzutne
Fot. iStock
25.05.2018

Oszczędzanie to sztuka, którą jedni opracowali do perfekcji. Drudzy mają z tym poważny problem. Czasami przesadzają i stają się skąpi do przesady. Są też ludzie, którym pieniądze przeciekają przez palce.

„Nie dostałam świetnej pracy w korpo przez zbyt odważne zdjęcia na Instagramie...” (Historia Pauliny)

Nie jesteśmy w stanie zapanować nad pieniędzmi do końca. Zawsze zdarzą się jakieś nieprzewidziane wydatki. Trzeba będzie iść do dentysty, wymienić laptopa albo kupić nową baterię prysznicową do łazienki. Z drugiej strony wiele osób nie wie, na co tak naprawdę wydaje pieniądze. Na liście znajdują się zbędne produkty. Chociaż trudno kontrolować wydatki, jest to możliwe. Nawet jeśli wydaje ci się, że nie potrafisz oszczędzać, dasz radę, gdy zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Oto one.

Sprawdzaj, na co wydajesz pieniądze

To działanie będzie od ciebie wymagało konsekwencji, ale nie pożałujesz. Wiele osób skarży się, że wydaje bardzo dużo na jedzenie. Zbieraj paragony i pod koniec miesiąca policz, ile wydałaś. Jak wiele przeznaczyłaś na słodycze i używki? Może da się coś wyeliminować? Niektórzy polecają ograniczenie spożywania niezdrowych produktów i odkładanie do skarbonki kwoty, którą normalnie na nią przeznaczałyśmy. Po kilku miesiącach może się uzbierać spora suma.

oszczędzanie

Fot. unsplash.com

Noś przy sobie banknoty o dużych nominałach

Dlaczego ta metoda działa? Z większym bólem serca rozstaniemy się z banknotem 100-złotowym niż 20-złotowym. Noś przy sobie kilka setek w portfelu jak najdłużej. Poza tym to ważne, aby mieć przy sobie gotówkę. Kiedy płacimy kartą, szybko tracimy rachubę, ile wydałyśmy w ciągu kilku ostatnich dni.

Nie wydawaj od razu premii

To bardzo kuszące, gdy na naszym koncie pojawia się 13. pensja albo premia. Niektóre kobiety od razu ją wydają. Mimo wszystko nie jest to dobry pomysł. Odłóż pieniądze na konto oszczędnościowe i poczekaj aż uzbiera się większa suma. Inaczej wydasz dodatkowe pieniądze na bzdury.

Nie daj się nabierać na przeceny

W twojej ulubionej sieciówce sprzedają trzy pary fig w cenie dwóch? A może dostaniesz rabart na drugą rzecz, jeżeli pierwsza będzie kosztowała minimum 100 zł? Ta opcja jest bardzo fajna, ale tylko wtedy, gdy faktycznie tych rzeczy potrzebujemy. Wiele z nas daje się nabrać na ten marketingowy chwyt, ale w efekcie nasza szafa zapełnia się ubraniami, których potem nie nosimy.

oszczędzanie

Fot. unsplash.com

Nie rywalizuj z innymi

Koleżanka kupiła nową sukienkę, a sąsiadka wymieniła sobie telefon na najnowszego iPhona? Żyjemy w czasach nastawionych na posiadanie, ale chęć dorównania innym może źle się odbić na naszym budżecie. Zastanów się, czy na pewno potrzebujesz nowej rzeczy i czy możesz sobie na nią pozwolić. Może będziesz musiała oszczędzić na czymś innym?

Nie chodź na zakupy z innymi kobietami

Jeżeli pójdziesz na zakupy z koleżanką, która dużo wydaje na ubrania, pokusa, aby coś sobie kupić będzie większa. Tak samo będzie w przypadku, gdy pójdziecie do lokalu gastronomicznego. Jeżeli chodzi o te ostatnie, nie umawiaj się w nich z zamożnymi koleżankami, bo więcej wydasz. Będziesz się czuła głupio, jeżeli podobnie jak ona nie zamówisz głównego dania tylko sałatkę i tym samym wydasz za dużo. W takie miejsca staraj się chodzić ze znajomymi dysponującymi podobnym budżetem.

Nie rób zakupów żywnościowych, gdy jesteś głodna

Kupisz więcej, niż potrzebujesz. Będziesz miała ochotę na różne produkty i wiele z nich – zbędnych – wyląduje w twoim koszyku. Ta zasada jest powszechnie znana, ale zapominamy o niej w natłoku bieżących spraw do załatwienia.

oszczędzanie

Fot. unsplash.com

Planuj zakupy

Lepiej robić zakupy rzadziej, gdyż chodząc często do sklepu, nachodzi nas ochota na niepotrzebne produkty. Najczęściej są to przekąski. Ważne jest też, aby planować, co kupisz. Dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo, że nabędziesz coś spoza listy.

Znacie jeszcze inne sposoby na oszczędzanie?

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo