4 typy szefów i jak sobie radzić z każdym z nich. Podpowiadamy!

Każda z nas spotka ich na swojej drodze zawodowej...
4 typy szefów i jak sobie radzić z każdym z nich. Podpowiadamy!
iStock
23.04.2018

Układy z szefem potrafią często zadecydować o tym, czy nasza praca będzie dawać nam przyjemność, czy stanie się katorgą i nieprzyjemną koniecznością. Dlatego warto pamiętać o tym, że na naszej drodze zawodowej możemy spotkać kilka typów przełożonych i każdy z nich potrzebuje innego podejścia. Przedstawiamy najpopularniejsze z nich. Dzięki temu stosunki zawodowe z szefem w końcu rozkwitną!

Zobacz także: Kobiety pracujące w tej branży najszybciej znajdą męża

Typ 1 – Działający z wyprzedzeniem

Temu szefowi zależy tylko na tym, żeby zadania były wykonywane dokładnie i terminowo. Nie znosi opóźnień i bardzo ceni umiejętność przewidywania zdarzeń. Nie kładzie aż takiego nacisku na atmosferę i koleżeńskie stosunki. Ważna jest przede wszystkim praca.

Jak sobie z nim radzić?

Banalnie łatwe. Wykonywać swoją pracę solidnie i okazywać zainteresowanie rozwojem firmy. Jeśli połączymy to z szybkim wykonywaniem zadań, zdobędziemy jego uznanie.

Typ 2 – Energetyczny

Wszędzie go pełno i wprowadza optymizm w każdy zakątek firmy. Lubi podejmować ryzyko i nie uznaje możliwości porażki. Dla niego szklanka jest zawsze do połowy pełna. Ceni sobie przyjazną atmosferę w biurze.

Jak sobie z nim radzić?

Nadawać na tych samych falach. Energetyczny szef oczekuje podobnego entuzjamu i zapału do pracy. Żeby był z nas zadowolony, musimy rozpalić w sobie iskrę. Tu nie ma miejsca na znudzenie i przysypianie za biurkiem.

iStock

Typ 3 – Inspektor

Dla niego liczą się fakty i cyfry. Będzie na bieżąco sprawdzał nasze wyniki i obserwował postępy. Jeśli ich nie zrobimy – będzie niezadowolony. To typ szefa – służbisty. Lubi mieć wszystko czarno na białym i nade wszystko ceni sobie porządek.

Jak sobie z nim radzić?

Przygotowywać dla niego krótkie raporty, nawet jeśli o nie nie poprosi. Dzięki temu zabłyśniemy w jego oczach, a on będzie spokojny, że podchodzimy do naszej pracy na poważnie.

Typ 4 – Empata

Na pierwszym miejscu stawia ludzi. Chce, żeby jego pracownicy czuli się szczęśliwi i spełnieni, dlatego kładzie nacisk na kwestie socjalne i bonusy dla zespołu. Lubi nagradzać innych i ma ogromne zaufanie do swoich ludzi, nawet jeśli czasem powinie im się noga.

Jak sobie z nim radzić?

Nie nadużywać jego dobroci i zaufania. To, że nie wymaga od nas złotych gór i odpuszcza drobne niepowodzenia, nie znaczy, że powinniśmy lekceważyć obowiązki i autorytet przełożonego. Dobrze też czasami zapytać go, czy on też dobrze się czuje i czy wszystko u niego w porządku.

Komentarze (2)

Ocena: 3 / 5
Podpis (Ocena: 1) 24.04.2018 21:45
Szkoda, że artykul taki oderwany od rzeczywistości. Typów szefów jest o wiele więcej i nie są to przyjemne "typy".
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 24.04.2018 20:56
Ciekawy artykuł, szkoda że taki krociutki
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo