Będzie można ZWOLNIĆ kobietę w ciąży? Trwają prace nad ustawą

Samo bycie ciężarną już nie uchroniłoby przed utratą pracy.
Będzie można ZWOLNIĆ kobietę w ciąży? Trwają prace nad ustawą
źródło: pxhere.com
20.03.2018

Partia rządząca zabrała się za wprowadzanie zmian w kodeksie pracy. Zgodnie z pomysłem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, niektórzy pracodawcy otrzymaliby większe przywileje, które działałyby na niekorzyść przyszłych matek. 

Obecnie prawo zabrania rozwiązywania umowy o pracę z pracownicą, która jest w ciąży. Po wprowadzeniu zmian byłoby to możliwe w małych firmach, gdzie zatrudnionych jest do 10 osób. Ponadto ochronę straciłyby również ciężarne pracujące na czas zastępstwa.

Zobacz również: Ona dostaje minimalną pensję. Teraz zdradza, jak żyje się za 1500 zł miesięcznie

Dodatkowo w większych firmach obowiązywałaby zasada ostrzeżenia pracownika przed planowanym zwolnieniem i wysłuchania go. (Ta reguła nie ma mieć zastosowania w przypadku zwolnień z przyczyn niezależnych od pracowników). Od momentu zawiadomienia o zamiarze rozwiązania stosunku pracy, ochrona przed rozwiązaniem umowy w trakcie przebywania pracownika na zwolnieniu lekarskim lub urlopie przestałaby obowiązywać na okres 30 dni. Ma to dotyczyć również kobiet w ciąży. Żeby w tym czasie mogło dojść do zwolnienia, będzie potrzebna zgoda Państwowej Inspekcji Pracy.

Te kontrowersyjne pomysły, na razie są na etapie analizy. projekt kilka dni temu został przekazany na ręce minister Elżbiety Rafalskiej,  która zapowiedziała, że potrzebuje conajmniej miesiąca na zapoznanie się z treścią. Jednak jeśli wejdzie w życie, to przyszłe matki będą w o wiele gorszej sytuacji niż do tej pory. 

Zobacz również: Właściciele tych imion zarabiają najwięcej. Czy Twoje też znalazło się na liście?

Polecane wideo

Komentarze (6)

Ocena: 5 / 5
rger (Ocena: 5) 28.03.2018 20:49
Noi d obrze. Sama znam dziewczyny ktore jak tylko umowe dostaly to od razu ciaza, pod koniec urlopow nastepne itd. Rekordzistka miala 4 dzieci pod rzad ! 5 lat jej nie bylo.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 21.03.2018 11:34
I bardzo dobrze, może w końcu durne baby przestaną mnożyć się jak durne króliki i zaśmiecać świat rozwrzeszczanymi bachorami.
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 20.03.2018 17:35
No to teraz napewno wszystkie beda rodzic. Bardzo madre! Bedzie mniejszy przyrost naturalny i bedzie wiecej ukraincow. Gratuluje pomyslodawcom pomyslu!
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie