Unikatowa ergonomia optymalizuje współczesne biura

Przepisy BHP nie bez powodu kładą nacisk nie tylko na względy bezpieczeństwa, ale również na ergonomię przestrzeni pracowniczej. Właściwe wyposażenie i przestrzeganie odpowiednich norm wpłynie korzystnie na zdrowie pracowników, a także na ich wydajność.
Unikatowa ergonomia optymalizuje współczesne biura
15.01.2018

Właściwie zaprojektowane biuro – czy to dla jednego, dwóch czy dla kilkuset pracowników – wykorzystuje dostępną przestrzeń w możliwie optymalny sposób. Jednak należy tutaj działać zgodnie z zasadami, jakie stawia PIP. Normy BHP określają wymagania w każdym przypadku – powierzchni użytkowej, wysokości pomieszczeń, temperatury, a nawet na temat tego, w jakiej pozycji powinno się siedzieć przy komputerze.


Praca przy komputerze – dlaczego ergonomia jest tak istotna?

Aby przejść do unikatowych ergonomicznych rozwiązań, będących w stanie pomóc pracownikom, należy zrozumieć, na czym polega problem niewłaściwego wyposażenia stanowiska pracy i jakie są jego konsekwencje. Długotrwałe siedzenie w złej pozycji może być źródłem bólu barków, kręgosłupa, rąk, a w szczególności nadgarstków i szyi. Zaniedbanie spraw zdrowotnych prowadzi do niebezpiecznych urazów, które nierzadko wymagają długotrwałego i kosztownego leczenia, a nawet rehabilitacji; mowa tutaj o takich schorzeniach, jak zapalenie stawów czy zwyrodnienie kręgosłupa. Ale to nie koniec problemów! Do listy chorób związanych z pracą w biurze możemy dopisać CVS, czyli Computer Vision Syndrome – jest to zespół dolegliwości związanych ze wzrokiem. Najczęściej objawia się on zaburzeniem widzenia, bólem głowy i szyi, a nawet podwójnym widzeniem. Syndrom Sicca, który związany jest ze zbyt rzadkim mruganiem, to kolejne schorzenie, które rozwija się w wyniku długotrwałego siedzenia przed monitorem w niewłaściwych warunkach. W konsekwencji może ono doprowadzić nawet do utraty wzroku.


Jak wyposażyć stanowisko pracy?

Podstawą pracy przy komputerze jest właściwe siedzisko. Nie chodzi tu bynajmniej o wygląd czy materiał, z jakiego jest wykonane, ale o jego budowę i udogodnienia. Przede wszystkim krzesło powinno zapewniać swobodny ruch oraz być wyposażone w regulację wysokości czy nachylenia. Musi też być wzmocnione w odpowiednich miejscach (m.in. w odcinku lędźwiowym kręgosłupa) oraz wyposażone w podłokietniki. Dzięki temu będzie wspierać kręgosłup i zapewniać odciążenie przy długotrwałym bezruchu. Przykładem odpowiednio zaprojektowanych krzeseł biurowych są te oferowane przez firmę AJ Produkty. Jednak krzesło to nie wszystko – nie będziemy przecież trzymać komputerów na kolanach! Jakie biurko warto dobrać tak, aby zaspokoić potrzeby swoich pracowników? Powinno ono mieć minimum 150 cm szerokości i 75 cm głębokości.

Według Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, intensywna praca wykonywana nawet przez 4 godziny może doprowadzić do problemów ze wzrokiem. Z kolei długotrwałe unieruchomienie może prowadzić do jeszcze groźniejszych następstw, m.in. problemów z krążeniem czy kręgosłupem. Dlatego należy zawczasu wyeliminować wszelkie wpływające negatywnie czynniki.

Odpowiednie stanowisko pracy, w zakres, którego wchodzą wspomniane siedzisko i biurko, to pierwszy krok. Kolejnym jest zapewnienie właściwej temperatury w pomieszczeniu (nie może spadać poniżej 18 stopni Celsjusza. Ważne jest także odpowiednie oświetlenie, o czym niestety wielu pracodawców zapomina. Poza tradycyjnymi lampami sufitowymi, należy wyposażyć stanowiska w lampy biurkowe, które będą wspomagać wzrok, niwelując zmęczenie oraz inne problemy ze wzrokiem. Duży wybór tego typu lamp można znaleźć m.in. na stronie AJ Produkty.

Zastosowanie wspomnianych rozwiązań pozytywnie wpłynie na zdrowie pracowników, niwelując ryzyko urazów czy chorób typowych dla grup zawodowych związanych z pracą biurową. Właściwe wyposażenie stanowiska pracy wpływa też wydatnie na zwiększenie morale, odpowiednio motywuje i podnosić prestiż firmy. Przy okazji unikamy groźby kar, gdyż miejsca pracy będą spełniały wszelkie przepisy BHP. Dlatego tak istotne jest, aby na takich elementach nie oszczędzać.

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo