Pracodawcy marzeń: Dają pracownikom gigantyczne podwyżki, fundują im wycieczki i roczne urlopy!

Gdzie oferują takie warunki zatrudnienia? Będziesz zaskoczona polityką niektórych firm.
Pracodawcy marzeń: Dają pracownikom gigantyczne podwyżki, fundują im wycieczki i roczne urlopy!
Fot. Unsplash
14.08.2017

W Polsce często narzeka się na pracodawców oraz warunki pracy. Nic dziwnego – większość przełożonych oraz prezesów firm przyznaje, że ważniejszy jest dla nich zysk niż pracownicy. Dlatego wymagają bardzo dużo, ale niewiele oferują w zamian za wspólny sukces. Co się jednak okazuje? To przedsiębiorstwa, które dbają o swoich ludzi, rozwijają się najszybciej oraz zdobywają wyznaczone cele.

Te firmy stanowią najlepszy przykład powyższego stwierdzenia. Przekonajcie się, w jaki sposób wynagradzany jest wysiłek zatrudnionych w nich ludzi.

Chatri Sityodtong

Mężczyzna wydał 400.000 funtów na wakacje na Malediwach dla swoich stu pracowników. Chatri jest założycielem Evolve MMA i zdecydował się na ten hojny gest w nagrodę za zwiększenie rocznego dochodu o 30 proc. Co najlepsze, to nie pierwszy taki prezent i na pewno nie ostatni. Zawsze jest nim wycieczka, ale miejsce podróży Chatri trzyma w sekrecie. Pracownicy wiedzą za to, że mogą liczyć na luksusowe pięciogwiazdkowe apartamenty.

Zobacz także: Zapomnij o CV. Jak teraz szuka się pracy?

hojny pracodawca

Fot. unsplash.com

Dan Price

Mężczyzna jest założycielem firmy Gravity Payments. Podziękował swoim współpracownikom za pracę, dzieląc się z nimi dochodem. Zadbał o to, aby wynagrodzenie każdego wzrosło do 70.000 dolarów rocznie. Dan zrezygnował z wymarzonego samochodu, przedkładając nad to pragnienie swoich współpracowników. Nie musiał czekać długo, aż mu się odwdzięczyli. Oszczędzali pieniądze przez 6 miesięcy i kupili Danowi upragniony samochód.

Savji Dholakia

Następny przykład wyjątkowej hojności. Hare Krishna Exports to ogromna indyjska firma, która zajmuje się eksportem diamentów. Niektórzy powiedzą, że dlatego nie ma nic dziwnego w obdarowaniu najbardziej wydajnych pracowników samochodami i mieszkaniami. Na pewno znaleźliby się jednak tacy, którzy zatrzymaliby wszystko dla siebie.

Savji Dholakia, który jest jej szefem, w trochę inny sposób potraktował swojego syna. Wysłał 21-latka do małego miasteczka na południu kraju, aby zdobył doświadczenie. Jego tygodniowe wynagrodzenie było równe 108 dolarom miesięcznie. 

hojny pracodawca

Fot. unsplash.com

Stefan Sagmeister

Stefan jest znanym grafikiem i właścicielem firmy Sagmeister & Walsh. Mężczyzna wyznaje nietypowe przekonanie – jeżeli ktoś nie ma dłuższych wakacji, wypala się jako artysta i traci cały potencjał. Dlatego Stefan daje swoim pracownikom roczny urlop raz na siedem lat.

Lee McAteer

Każdy dobry szef stara się, aby jego pracownicy czuli się w miejscu pracy komfortowo i przez to byli jak najbardziej produktywni. Właściciel firmy Invasion w Manchesterze w Wielkiej Brytanii przebił pod tym względem wszystkich innych szefów. Mężczyzna sprawił, że biuro zamieniło się w boisko zapełnione kolorowymi piłeczkami – jak z dziecięcego placu zabaw. Lee wraz ze swoimi asystentami spędzili pięć godzin, od 3.00 do 8.00 na rozpakowywaniu piłek. To się nazywa poświęcenie.

Zobacz także: Gdzie najszybciej znajdziesz wakacyjną pracę?

hojny pracodawca

Fot. unsplash.com

Zarząd firmy Hime & Co

Ta firma prawdziwie łączy się w bólu z kobietami zmagającymi się z sercowymi problemami. Członkowie zarządu są doskonale świadomi, jak wielki wpływ na człowieka mają zawirowania w życiu osobistym i że trzeba czasu, aby minęły. Dlatego kobiety mogą mieć kilka dni wolnego, jeżeli właśnie przeżyły rozstanie. Ta polityka jest uzależniona od wieku. 20-latka ma jeden dzień na pozbieranie się, 25-latka dwa dni, natomiast 30-latka trzy. Kierownictwo uważa, że im starsza kobieta, tym trudniej dojść jej do siebie. Ale to nie jedyna niespodzianka od szefostwa dla pracowników. Podczas sezonowych wyprzedaży każdy może spędzić pół dnia na zakupach.

Asana

Firma ta stoi w zgodzie z przekonaniem, że pyszne i zdrowe jedzenie nie tylko wpływa pozytywnie na pracowników, ale także czyni ich odrobinę szczęśliwszymi. Zarząd zatrudnił kucharzy pierwszej kategorii, aby przygotowywali pyszne posiłki każdego dnia. Poza tym w biurze zawsze znajduje się spory zapas czekolady. To przykład zachowania, który pozwala czuć się pracownikom wartościowymi i docenionymi za swoją pracę.

Znacie przykłady podobnego podejścia do pracownika?

Źródło: brightside.me

 

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo