Od roku bezskutecznie szukam pracy. Co robię nie tak..?

Bezrobocie w Polsce spada, ale wiele kobiet ma wciąż problem ze znalezieniem dobrej posady. Jakie błędy popełniają?
Od roku bezskutecznie szukam pracy. Co robię nie tak..?
Fot. Thinkstock
28.06.2017

Jeśli od dłuższego czasu nie możesz znaleźć pracy, być może:

Wysyłasz kiepskie cv

Jak wykazało badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie serwisu pracuj.pl, blisko 75 proc. aktywnych zawodowo Polaków nie ma aktualnego życiorysu. A jeśli przygotowuje już cv, to zazwyczaj z kiepskim efektem, bo dokument nie odpowiada na potrzeby potencjalnego pracodawcy.

Do niepożądanych wpadek, które zdarzają się notorycznie, należą błędy językowe: ortograficzne i interpunkcyjne, słownictwo czy nieprofesjonalne zdjęcia, na przykład z wakacji. Niewskazanym jest również dostarczanie zbyt obszernego cv (jego objętość nie powinna przekraczać dwóch stron). Warto skupić się tylko na poprzednich miejscach zatrudnienia oraz wykształceniu i ukończonych szkoleniach najważniejszych dla stanowiska, na które się aplikuje.

Wysyłając dokument, sprawdźmy, w jakim pliku jest zapisany. Najlepszym jest PDF, który zadba o to, aby wszystkie elementy CV zostały na swoim miejscu i w trakcie wysyłania lub otwierania nie zmieniły położenia.

Źle wypadasz na rozmowie kwalifikacyjnej

Na spotkanie z potencjalnym pracodawcą często przychodzimy kiepsko przygotowani, zapominając o wcześniejszym zdobyciu informacji ma temat firmy, do której aplikujemy czy branży, w której działa. Przed rozmową warto dowiedzieć się czegoś na ten temat, ale również poćwiczyć mimikę twarzy, postawę, ton głosu, kontakt wzrokowy z rozmówcą, uważne słuchanie czy gestykulację. Pomocne okazuje się też zapoznanie z dostępnymi w internecie pytaniami, które najczęściej padają z ust rekruterów.

Pamiętaj, masz tylko jedną szansę na zrobienie dobrego, pierwszego wrażenia – tę zasadę warto pamiętać, szykując strój na rozmowę kwalifikacyjną. Tutaj obowiązuje klasyka. Nie należy zakładać ubrań za małych, zbyt dużych, starych czy rozciągniętych. Źle widziane są również krzykliwe kolory. Strój ma być przede wszystkim elegancki. Szczególnie, jeśli staramy się o pracę w dużej korporacji. Co innego, jeżeli wybieramy się na rozmowę do firmy zatrudniającej przedstawicieli wolnych zawodów. W mediach czy agencjach reklamowych kreatywność jest cechą pożądaną.

Ostrożnie dobierajmy dodatki i biżuterię. Plastikowe kolczyki i grube, złote łańcuchy lepiej zostawić w domu. Elegancko wyglądają jedynie drobne, nie rzucające się w oczy ozdoby. Buty obowiązkowo powinny być na obcasie. Latem mogą być z odkrytym dużym palcem (tzw. peep toe). Nie zapomnijmy o torebce. Dobrze by było, gdyby zmieściły się w niej dokumenty formatu A4 – CV, portfolio lub inne materiały pożądane przez pracodawcę.

Zobacz także: Angielskie zwroty, które mogą przydać się na rozmowie kwalifikacyjnej

 

bezrobocie

Fot. Thinkstock

Nie potrafisz wykazać się doświadczeniem

Co piąty wśród badanych przez TNS Polska uważa, że przyczyną niepowodzenia w szukaniu pracy jest brak odpowiednich kwalifikacji bądź doświadczenia. Trudno się z tym nie zgodzić. Osoby bez wyuczonego zawodu bądź z niskim wykształceniem ogólnym mają znacznie mniejsze szanse na zatrudnienie w porównaniu z konkurentami posiadającymi nie tylko dyplom wyższej uczelni, ale także dodatkowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatami z ukończonych kursów czy szkoleń.

Pracodawcy cenią kandydatów wykazujących się zaangażowaniem i aktywnością od najmłodszych lat, dlatego na dobrą posadę większe szanse mają kobiety, które już w czasach szkolnych udzielały się społecznie, służąc pomocą innym jako wolontariuszki czy nawet organizując charytatywny koncert dla chorej koleżanki.

Jesteś zbyt mało aktywna w poszukiwaniu pracy

Powiedzmy sobie szczerze, by znaleźć dobre zajęcia nie wystarczy tylko rozsyłanie mailowo swojego cv. „Wskazana jest kombinacja różnych aktywności, jak np. rozmowy ze znajomymi, umawianie się na spotkania z rekruterami, agencjami zatrudnienia, śledzenie branżowych forów dyskusyjnych, na których może pojawić się wzmianka o ofercie lub też o tworzeniu nowego oddziału danej firmy, do którego prowadzone będzie rekrutacja” – tłumaczy Hanna Więcewicz z  ManpowerGroup.

„Warto też wychodzić z inicjatywą i samemu wykonywać pierwszy ruch, np. poprzez wysłanie maila z zapytaniem do pracodawcy, nawet, jeśli obecnie nie znaleźliśmy informacji o prowadzonej przez niego rekrutacji na interesujące nas stanowisko” – dodaje ekspertka.

bezrobocie

Fot. Thinkstock

Masz kontrowersyjny wizerunek w internecie

Dla wielu osób może to być zaskoczeniem, ale coraz powszechniejszą praktyką wśród rekruterów jest sprawdzanie internetowej aktywności kandydata do pracy. Wszelkie kompromitujące zdjęcia, niepochlebne opinie czy kontrowersyjne wypowiedzi na forach mogą nas zdyskredytować, ponieważ firmy, zwłaszcza duże korporacje, bardzo dbają o wizerunek i upewniają się, czy zatrudniona osoba na co dzień żyje zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami.

„Najczęściej mówimy tu o zasadach dotyczących kultury wypowiedzi, kultury osobistej i poszanowania prawa równości bez względu na pochodzenie, płeć czy wiek” – mówi agencji informacyjnej Newseria Paweł Wierzbicki, dyrektor Michael Page, firmy specjalizującej się w prowadzeniu rekrutacji na stanowiska kierownicze. „Jeżeli zachowanie czy postawa jakiejś osoby w mediach społecznościowych budzi wiele wątpliwości, to nie angażujemy jej do dalszych etapów rekrutacyjnych” – dodaje.

RAF

Komentarze (9)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 04.12.2017 15:25
Takie artykuły to są dla jakichś ludzi nie do końca rozwiniętych. Normalnemu człowiekowi poszukującemu pracy nie trzeba mówić jak ma się ubrać albo czy ma błędy ortograficzne w cv lub inne pierdoly . No ludzie!! Piszecie tylko o pracy w korporacjach hoho , nigdy o pracy, która jest W zasięgu w miarę ogarnietego człowieka. Jak się to czyta to załamać się można Porady dla ludzi o inteligencji niższej niż przeciętna, którym trzeba mówić żeby nie szedł w dresie na rozmowę, chcących pracować w wielkich firmach czy korpo. Ludzie ogarnijcie się, żyjemy w rzeczywistości szarej np w małym mieście i co wtedy? Jakieś zajebiste rady ?
odpowiedz
mika56 (Ocena: 5) 17.10.2017 07:16
Kiepskie cv to też cv, które jest nieczytelne i nieestetyczne - warto jest zadbać o ten aspekt, tym bardziej że mamy takie narzędzia jak szybkiecv.pl
odpowiedz
Anka (Ocena: 5) 29.07.2017 21:15
Ja tam uważam, ze znaleśc pracy nie moze ten kto jej nie szuka. Nigdy nie szukałam dłużej niż miesiąc. Wystarczy tylko korzystać z wielu źródeł i poważnie do tego podejść. Tutaj np. Radzą jak szukać w social mediach http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/ to śpiewana alternatywna dla portali a ofert jest naprawdę duzo.
odpowiedz
anka (Ocena: 5) 20.07.2017 15:09
Racja, na necie najłatwiej jest znaleźć fajną pracę, ale trzeba się odpowiednio zaprezentować. Po szkoleniu z budowania marki osobistej na eduweb pozmieniałam sporo na moich profilach i na fb i na linkedinie i zaczęły do mnie spływać konkretne propozycje. Niektórzy wrzucają do netu takie treści, że nic dziwnego, że odpadają w przedbiegach po wstępnym researchu firmy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2017 10:46
Zarejestruj się na portalach biznesowych i uzupełnij swój profil. W ustawieniach wybierz opcje, że jesteś otwarta na nowe wyzwania zawodowe. Wówczas będziesz bardziej widoczna z pozycji konta rekrutera :) Ponadto networking, personalizowanie wiadomości przy wysyłce CV! :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo