Wymarzona praca od zaraz: 7 wskazówek, dzięki którym zabłyśniesz w czasie rekrutacji

Kolejna rozmowa kwalifikacyjna zakończyła się porażką? Wiemy, jak to zmienić!
Wymarzona praca od zaraz: 7 wskazówek, dzięki którym zabłyśniesz w czasie rekrutacji
fot. Thinkstock
23.11.2016

Jak zdobyć wymarzoną pracę? Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Pracodawcy stawiają swoim potencjalnym pracownikom coraz większe wymagania. W cenie jest znajomość języków obcych, doświadczenie, kratywność oraz komunikatywność. Jednak można się spotkać z opiniami, że to wcale nie najlepsze osoby dostają posadę, ale te, które najlepiej się zaprezentowały. Po prostu trzeba wpaść pracodawcy w oko, zabłysnąć, pokazać, że będziesz idealną pracownicą. Zawalczyć. Nie bez przyczyny mówi się: „Pierwsze wrażenie jest najważniejsze” i przesądza o dalszych relacjach. Oczywiście nie tylko w miłości, ale w sprawach zawodowych również.

Pamiętaj, że zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to dopiero początek sukcesu. W tym momencie rywalizacja staje się najbardziej zacięta. Musisz podkreślić swoje mocne strony i osiągnięcia oraz wyglądać stosownie do okazji.

Jak osiągnąć cel i przekonać pracodawcę, że jest się idealną kandydatką na dane stanowisko? Poniżej znajdziecie niezbędne wskazówki.

Zobacz także: Czego nie zakładać na rozmowę kwalifikacyjną?

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Pokaż swoją stabilność i podkreśl, że szukasz pracy na stałe

Niedobre wrażenie robią osoby, które często zmieniają pracę. Każdy pracodawca poszukuje osoby na stałe, a nie na miesiąc czy dwa, dlatego będzie obawiał się, że jego także opuścisz po krótkim czasie. Jeżeli w Twoim CV są punkty niepewne, przygotuj sobie dobrą wymówkę, ale unikaj oceniania byłego pracodawcy. Podkreśl, że szukasz pracy na stałe i nie lubisz pod tym względem zmian.

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Okaż pewność siebie, podkreślaj osiągnięcia – mów językiem korzyści

Używaj następujących wyrażeń

„Mogę zagwarantować...”
„Postaram się, aby...”
„Jestem przekonana, że...”
„Dzięki mojemu doświadczeniu...”

Chociaż skromność jest cnotą, unikaj jej na rozmowie kwalifikacyjnej. Oczywiście nie chodzi o to, aby stworzyć wrażenie, że wszystko wiesz najlepiej. Musisz opowiedzieć o swoich umiejętnościach i doświadczeniu w taki sposób, aby nie minąć się z prawdą, a jednocześnie sprawić wrażenie kompetentnej kandydatki. Postaraj się wejść w rolę osoby przeprowadzającej rozmowę i przełóż zawartość swojego CV na język korzyści. Wcześniej przeczytaj uważnie wymagania i postaraj się ułożyć w domu wypowiedzi pod tym kątem, które następnie wkomponujesz w rozmowę.

Zobacz także: Najdziwniejsze pytania z rozmów kwalifikacyjnych

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Naucz się odpowiedzi na pytania, które najczęściej padają podczas rozmowy

Jakich odpowiedzi możesz się spodziewać na rozmowie?

„Dlaczego chce Pani u nas pracować?”
„Jakie jest Pani największe zawodowe osiagnięcie?"
„Ile chce Pani zarabiać?”
„Jakie są Pani mocne/słabe strony?”
„Gdzie chciałaby Pani pracować za pięć lat?”

Przygotuj się na te pytania, bo padną na 99 proc. Pamiętaj, aby odpowiadając, nie mówić negatywnie o poprzednich pracodawcach, treść była spójna z resztą opowieści i popierać swoje słowa przykładami. Mówiąc o wadach, nie wspominaj o tej, która mogłaby Ci uniemożliwić pracę w danej firmie.

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Daj się polubić personalnie

Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna, to rozmowa, a nie przesłuchanie. Wiele zależy od tego, czy zostaniesz odebrana pozytywnie. Uśmiech, kontakt wzrokowy, pewny uścisk dłoni i pewnego rodzaju swoboda bycia to klucz do sukcesu. Zadbaj o to, aby wzbudzić sympatię. To podstawa, żeby dostać pracę. Osobiste odczucia odgrywają często większą rolą niż kwalifikacje i profesjonalne odpowiedzi na pytania.

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Nie bądź roszczeniowa

Nigdy nie pytaj pierwsza o zarobki. To oczywiste, że ta kwestia interesuje Cię najbardziej, ale chyba nie chcesz wyjść na osobę roszczeniową, dla której najważniejsze są pieniądze. Gdy pytanie nie padnie, na koniec możesz zapytać o sposób naliczania wynagrodzenia. Ale nie używaj sformułowań typu: „Ile będę zarabiać?”, „Ile wynosi wynagrodzenie” albo jeszcze gorzej: „Ile płacicie?”

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chciałabyś pracować

Na pewno padnie pytanie na temat firmy. Dobrym przygotowaniem zapunktujesz u osoby rekrutującej. Możesz np. powiedzieć, że podoba Ci się taka i taka aktywność firmy albo sposób, w jaki poradziła sobie z danym problemem. Przejrzyj stronę internetową, fanpage na Facebooku (jeśli go ma) oraz wszelkie inne internetowe źródła. Przygotuj także kilka pytań – w ten sposób również okażesz zainteresowanie.

jak znaleźć pracę

fot. Thinkstock

Pokaż, że jesteś rozwiązaniem problemu

Nie ukrywajmy, proces rekrutacyjny nie jest wymarzonym sposobem na wypełnienie czasu pracodawcy. Każda firma pragnie zakończyć go jak najszybciej. Czas ucieka, a wakat jest niewypełniony. Zrób wszystko, aby pokazać, że jesteś idealną kandydatką. Pomyśl o sobie jak o osobie będącej rozwiązaniem problemów firmy. Weź tylko jedno pod uwagę – to sprawdzi się wyłącznie w przypadku, gdy spełniasz niezbędne wymagania i nie koloryzujesz.

Zobacz także: Rozmowa kwalifikacyjna do pracy w... VOGUE`u: W co się ubrać?

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
gość (Ocena: 5) 13.12.2016 21:38
Haha, nie pytać o zarobki? To kiedy mam się dowiedzieć ile wyniosą -może pod koniec miesiąca kiedy już go zmarnuję bo okaże się że stawka była podła ale nie wypadało pytać? Mam gdzieś czy pracodawcy się nie podoba takie pytanie -jeśli wstydzi się podać wynagrodzenie to najwyraźniej ma czego, bo jest byle jakie. Poza tym to zwyczajnie głupie -im później poda to wynagrodzenie tym większa szansa że obie strony zmarnują czas na zbędne rozmowy bo się okaże że przy danej kwocie żadnej współpracy nie będzie :D Moim zdaniem wynagrodzenie powinno być podane już w ogłoszeniu, bo inaczej trzeba zadzwonić w 50 miejsc po to by się dowiedzieć że większość nie jest interesująca a ktoś musi też te telefony odebrać itp. Albo jest debilem który liczy że ludzie pójdą pracować dla idei -jakbym miała pracować dla samej idei a nie dla pieniędzy to poszłabym robić coś bardziej pożytecznego niż się robi u typowego pracodawcy i na swoich warunkach -przyłażę o której chcę itp. Jak ktoś chce mi dyktować warunki i wymagania to nie za jakieś grosze.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 23.11.2016 14:10
Znam te pytania i te gierki. Problem pojawia się, gdy chce sie wrócić po ok roku braku aktywności zawodowej. Mało kto zaprasza na rozmowe, a jeśli już... to brakuje mi tej pewności siebie. Jak mam udowodnić, że jestem lepsza od młodszej o 8-10 lat dziewczyny, która ma ciągłość w zawodzie?
zobacz odpowiedzi (1)
gość (Ocena: 5) 23.11.2016 06:30
"chyba nie chcesz wyjść na osobę roszczeniową, dla której najważniejsze są pieniądze" - nie.. chce pracować dla zabawy bo mam za dużo wolnego czasu a pieniądze nie liczą się wcale. Ale głupoty,
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo