Do tego doprowadzi 500+? Bezrobotna 19-latka chce mieć dziecko, bo państwo ją utrzyma!

Wsparcie socjalne może prowadzić do patologii. Według niej poród się opłaca.
Do tego doprowadzi 500+? Bezrobotna 19-latka chce mieć dziecko, bo państwo ją utrzyma!
fot. zrzut ekranu Channel 5 / On Benefits
06.07.2016

Rząd ruszył z kampanią wizerunkową dotyczącą programu „Rodzina 500 plus”. W okolicznościowych spotach szczęśliwi Polacy twierdzą, że nareszcie stać ich na wszystko, a ich dzieciom niczego już nie brakuje. Faktycznie, wsparcie państwa to dla wielu wymierna korzyść, ale medialne doniesienia potwierdzają, że nie wszędzie jest tak różowo. Wystarczy wspomnieć sytuację z Włocławka, gdzie odnotowano wzrost interwencji policji w dniach wypłaty świadczeń. Mówiąc wprost - rodzice upijają się za pieniądze przeznaczone dla ich pociech.

Czy to jedynie niechlubny wyjątek? Raczej nie. Zmiany dotyczą również rynku pracy. Wiele osób przechodzi do szarej strefy lub zupełnie rezygnuje z płatnego zajęcia. Wszystko po to, by nie przekroczyć limitu i pieniądze z programu należały się już na pierwsze dziecko. Głośno było także o rodzicach, którym odebrano potomstwo, a po wprowadzeniu „500+” nagle zabiegają o ich powrót do domu.

Te historia z Wielkiej Brytanii pokazuje dobitnie, czym jeszcze może się to skończyć.

Zobacz również: LIST: „500 zł na dziecko to fatalny pomysł! Niektórzy będą się rozmnażać, żeby zarobić...”

 

500 zł na dziecko

fot. zrzut ekranu Channel 5 / On Benefits

Chociaż główni bohaterowie tej historii to Brytyjczycy, łatwo wyobrazić sobie taką sytuację także w naszym kraju. Wszędzie tam, gdzie wprowadza się nadmierną pomoc socjalną, pojawiają się nadużycia.

19-letnia Chantal każdego miesiąca otrzymuje 460 funtów wsparcia od państwa. Jak na tamtejsze warunki raczej niewiele, ale dziewczyna jakoś sobie radzi. Dziś otwarcie przyznaje, że raczej nie wybiera się do pracy. Żeby żyło jej się jeszcze wygodniej - prędzej urodzi dziecko, na które dostanie jeszcze więcej pieniędzy.

Mało tego - pomysł podchwycił jej chłopak, który także pozostaje bezrobotny i liczy na wsparcie od uczciwie pracujących podatników.

Zobacz również: Pierwszy efekt programu „Rodzina 500 plus”: Libacje w dniu wypłaty świadczeń!

500 zł na dziecko

fot. zrzut ekranu Channel 5 / On Benefits

Parze nie przeszkadza to w staraniu się o potomstwo. Młodzi Brytyjczycy od 1,5 roku nieskutecznie próbują zostać rodzicami. Może to i lepiej? Wychowanie maleństwa porównują z hodowlą zwierzaka.

Niektórzy nie potrafią utrzymać siebie i dziecka na zasiłku. Inni potrafią. Myślę, że ja dałabym radę. Jako ciężarna dostałabym dodatkowe wsparcie na zakup rzeczy dla maluszka. Wydaje mi się, że nie jest to trudniejsze, niż hodowanie psa. Chociaż nie wiem. Może jest trochę gorzej - tłumaczy bohaterka serialu dokumentalnego o ludziach żyjących z pomocy państwa.

Chantal nie radzi sobie z planowaniem wydatków. Ekipa telewizyjna rejestruje, jak w kilka godzin po odebraniu zapomogi wydaje ją niemal w całości.

500 zł na dziecko

fot. zrzut ekranu Channel 5 / On Benefits

Nastoletnia para żali się, że ich mieszkanie jest za małe nawet na posiadanie kota, ale z dzieckiem to co innego. Do powiększenia rodziny namawiają ich rodzice. Przyszli dziadkowie kupili już nawet prezenty dla wnuka.

Mój chłopak mógłby dostać pracę, ale zdecydował, że pozostanie bezrobotny. Mnie proponowano mycie brudnych autobusów, ale to nie jest moje powołanie. Nigdy nie pracowałam na cały etat. Na część też nie. W ogóle nigdy nic nie robiłam - tłumaczy 19-latka.

Para planuje wydać kolejne zasiłki na pierścionek zaręczynowy, tatuaże i kurczaka z fast foodu. Cotygodniową pomoc wydają średnio w… 3 godziny. Czy do tego prowadzi zbyt duże wsparcie socjalne?

Zobacz również: KOBIETA URODZIŁA 18. DZIECI I NIE MÓWI STOP

Komentarze (10)

Ocena: 5 / 5
ania (Ocena: 5) 27.07.2016 00:20
kopniij sie wtylek http://promocyjne50zl.pl/?u=gumtree
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 08.07.2016 20:58
Tracę wiarę w ludzkość. Oni naprawdę uważają, że hodowanie psa i wychowywanie dziecka to jest to samo? Litości. Ta dziewczyna jest niepoważna. Jak można zachodzić w ciążę tylko i wyłącznie po to żeby zarobić? Dla mnie to jest po prostu chore. Wydają CAŁE pieniądze na tatuaże i kurczaka z fast fooda. Mi ręce opadły. Ta dwójka moim zdaniem nie powinna dostawać tych pieniędzy. Dziewczyna jest jeszcze młoda, a marnuje swoje życie. Nigdy nie pracowała. Czego ona oczekuje od życia, że co nagle dostanie ofertę pracy w jakieś agencji nieruchomości? No błagam. Dostała ofertę pracy mycia autobusów, ale odrzuciła ją, bo to nie jej powołanie. A co jest jej powołaniem? Wydawać pieniądze na pierdoły i jeszcze knuć plan żeby więcej zarobić nic nie robiąc. Te wsparcie pod postacią pieniędzy powinny dostawać osoby które rzeczywiście tego potrzebują, a nie osoby które są najzwyczajniej w świecie leniwe.
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 07.07.2016 19:46
niech ktoś mi jeszcze powie że matki które siedzą w młodym wieku z dzieckiem nie są leniwe mam 17 czyli praktycznie w jej wieku mam masę marzeń i planów nad którymi ciężko pracuję nie uprawiam seksu bo gdybym zaciążyła byłby to dla mnie koniec świata przekreślenie wszytkich planów nie chce się pracować a właściwie w tym wieku uczyć,jest zbyt leniwa i dlatego robi sobie dziecko żeby dostawać pieniądze za darmo?patologii i leserom powinno się odbierać pieniądze bo żerują na ludziach pracujących
zobacz odpowiedzi (3)
gość (Ocena: 5) 06.07.2016 21:25
Niech korzystają ,dopóki placa ,bo nie wiadomo na ile jeszcze tych wyplat starczy .
odpowiedz
gość (Ocena: 5) 06.07.2016 20:32
Dzizus Krajs! jak mozna wydawac kase na takie duperele tatuaz i kurczaki z kfc- ktore sa zatrute hormonami styradami i niewiadomo czym jeszcze, a pozniej choroby i raki. Ludzie powinni chodzic do pracy a nie zerowac na socjalu , to nie jest dobre ani dla nich ani dla kraju. Ale jak ktos nie ma pomyslu na siebie to pakuje sie w dziecko, a to dopiero jest robota , lepiej isc na 8 godz zarobic i miec kase niz zajomwac sie dzieckiem 24 na dobe , ja nie rozumiem takich ludzi
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo