Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?

Rozsyłasz mnóstwo CV, opowiadasz na setki ogłoszeń, bez przerwy uczestniczysz w kolejnych rozmowach kwalifikacyjnych i wciąż nie masz pracy? Może gdzieś popełniasz błąd?
Dlaczego nie możesz znaleźć pracy?
Fot. Thinkstock
24.06.2016

28-letnia Magda z Zielonej Góry od blisko roku pozostaje bezrobotna, choć – jak twierdzi – robi wszystko, żeby zmienić swój status. „Powoli przestaję jednak wierzyć, że mi się to uda i jestem już bliska depresji. Mam ukończone studia, do tego wiele zaliczonych szkoleń i rozmaitych kursów zawodowych. Rozsyłam mnóstwo aplikacji, pocztą elektroniczną i tradycyjną, a niektóre roznoszę osobiście, by zrobić lepsze wrażenie. I prawie nikt się nie odzywa albo kończy się na rozmowie kwalifikacyjnej – żali się Magda i zastanawia się: – Może ze mną jest coś nie tak?

Zobacz także: Zarabiam 1000 zł miesięcznie

Nie tylko ona ma ten problem. Polki są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie, ale wskaźnik ich aktywności zawodowej, mimo wzrostu na przełomie ostatnich lat, wciąż pozostawia wiele do życzenia. Stopa bezrobocia wśród nich jest wyższa niż stopa bezrobocia mężczyzn. Polkom trudniej jest powrócić do pracy zwłaszcza po dłuższej przerwie związanej z urlopem macierzyńskim bądź wychowawczym. W trudniejszej sytuacji są również kobiety poszukujące pracy po raz pierwszy. 

Polki nie tylko trudniej niż mężczyźni znajdują zatrudnienie, ale też dłużej bez niego pozostają. Według badania GUS prawie 42,9 proc. kobiet zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu grudnia 2015 r. było bez pracy dłużej niż12 miesięcy. Wśród mężczyzn odsetek długotrwale bezrobotnych wyniósł 36,2 proc.

Ważne pytania

Poszukiwanie pracy to bez wątpienia niezwykle trudne przedsięwzięcie, obarczone dużym ryzkiem porażki, często sprowokowanej przez nas samych. Jakie błędy popełniamy?

Praca przynosi satysfakcję tylko wtedy, gdy jest wykonywana z przyjemnością, a to oznacza, że już na początku powinniśmy się dobrze zastanowić, co chcemy robić w życiu. Często podejmujemy pochopne decyzje, kierując się impulsem, zamiast dobrze przeanalizować swoje atuty i słabsze strony, a przede wszystkim odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań: Jakie zajęcia powodują uśmiech na naszej twarzy? Jakie tematy nas pasjonują? O czym potrafimy rozmawiać godzinami? w jakiej dziedzinie nie boimy się porażek, a ewentualne błędy traktujemy jak wyzwania? Czy ważne jest wysokie wynagrodzenie, a może prestiż zawodu albo dodatkowe korzyści z wykonywanej pracy?

jak znaleźć pracę

Fot. Thinkstock

Wysyłając dokument, sprawdźmy, w jakim pliku jest zapisany. Najlepszym jest PDF, który zadba o to, aby wszystkie elementy CV zostały na swoim miejscu i w trakcie wysyłania lub otwierania nie zmieniły położenia.

„Dbajmy o to, aby pracodawca nie musiał domyślać się, jak dokładnie wyglądała nasza rola w poprzednim miejscu pracy. Warto pokazać, o ile wzrosła sprzedaż dzięki naszym działaniom, jak dużym zespołem zarządzaliśmy, za jakie regiony w Polsce odpowiadaliśmy, czy jeżeli braliśmy udział w jakimś projekcie, to że było to przedsięwzięcie rzeczywiście innowacyjne, pionierskie na skalę krajową, a może byliśmy laureatem nagrody wewnętrznej” – radzi w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle Ewa Przybylska, kierownik projektów aktywizacji zawodowej w firmie Ingeus, pomagającej w powrocie na rynek pracy.

jak znaleźć pracę

Fot. Thinkstock

Doradca prawdę ci powie

Na naszą karierę zawodową duży wpływ może mieć rozmowa kwalifikacyjna, dlatego warto się do niej odpowiednio przygotować. Przed spotkaniem dobrze jest zgłębić informacje o firmie i samej branży. Pamiętajmy też o odpowiednim, adekwatnym do miejsca pracy ubiorze. Można też przećwiczyć w domu komunikaty niewerbalne: mimikę twarzy, postawę, ton głosu, kontakt wzrokowy z rozmówcą, uważne słuchanie czy gestykulację.

Pomocne okazuje się również przewidzenie jak największej liczby pytań, które mogą paść i odpowiedzi na nie. Nie należy jednak uczyć się przygotowanych odpowiedzi na pamięć, bo to może przynieść odwrotny od zamierzonego rezultat i postawić kandydata w niekorzystnym świetle.

jak znaleźć pracę

Fot. Thinkstock

Niepowodzenia nie należy jednak przyjmować jako wielkiej porażki. Warto zastanowić się, co poszło nie tak i nad czym musimy jeszcze popracować. Zdobywanie doświadczenia poprzez praktykę to najlepsza nauka. Chodząc często na rozmowy kwalifikacyjne, możemy osiągnąć mistrzostwo i w końcu zdobyć wymarzoną pracę.

Jeśli mamy problem ze znalezieniem zatrudnienia, nie wstydźmy się poprosić o pomoc doradcę zawodowego, który dysponuje szeregiem narzędzi pomocnych przy badaniu naszych predyspozycji, np. testami osobowościowymi – dzięki nim poznamy profesje, w których się sprawdzimy oraz te, które są zdecydowanie nieodpowiednie do naszego temperamentu.

Doradcy prowadzą też szkolenia, związane z przygotowaniem do udziału w rozmowie kwalifikacyjnej, uczą jak aktywnie poszukiwać pracy, przygotować dokumenty aplikacyjne. Dodatkowo pomagają przy planowaniu kolejnych etapów rozwoju kariery zawodowej oraz przy przekwalifikowaniu. Udzielają także wsparcia osobom, które chciałyby założyć własną działalność gospodarczą. W związku z tym informują o dostępnych źródłach finansowania, szkoleniach dla przyszłych przedsiębiorców oraz np. pomocy prawnej.

RAF

Zobacz również: JAK PRZYCIĄGNĄĆ PIENIĄDZE

jak znaleźć pracę

Fot. Thinkstock

Jeśli odpowiemy sobie na te pytania, łatwiej nam będzie ukierunkować poszukiwania pracy. Warto także poznać wskazówki dotyczące procesu aplikacyjnego. Po pierwsze sprawdźmy swoje CV – przekonajmy się, czy jest aktualne, przejrzyste i zawiera najważniejsze informacje. Wiele osób odpada już na tym etapie z powodu banalnych błędów, których można bez problemu uniknąć.

Do niepożądanych wpadek w CV, które, pomimo ogólnodostępnych poradników i pomocy specjalistów, zdarzają się bardzo często, możemy zaliczyć błędy językowe: ortograficzne i interpunkcyjne, słownictwo czy nieprofesjonalne zdjęcia, na przykład z wakacji. Niewskazanym jest również wysyłanie zbyt obszernego CV (jego objętość nie powinna przekraczać dwóch stron). Warto skupić się tylko na poprzednich miejscach zatrudnienia oraz wykształceniu i ukończonych szkoleniach najważniejszych dla stanowiska, na które się aplikuje.

Zobacz również: Kariera po studiach: Z uniwersytetu na kasę w dyskoncie

Komentarze

Ocena: 5 / 5

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo