Najlepsze uczelnie w Polsce

W Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 oceniono 315 polskich uczelni i rekordową liczbę 47 głównych kierunków studiów.
Najlepsze uczelnie w Polsce
Fot. Thinkstock
09.06.2016

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2016 ze swoją rekordową liczbą 27 kryteriów i unikatową kombinacją wag i algorytmem obliczeń, jest najbardziej rozbudowanym rankingiem edukacyjnym na świecie. I jednym z czterech, który posiada międzynarodowy certyfikat jakości. Jego kryteria opracowuje Kapituła, której pracom przewodniczy prof. Michał Kleiber, b. prezes Polskiej Akademii Nauk.

- Dla tysięcy młodych Polaków, którzy co roku podejmują ważne decyzje dotyczące swojej przyszłości, ranking Perspektyw jest drogowskazem - podkreśla Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy i twórca polskich rankingów edukacyjnych. - Chcemy pomagać im w dokonaniu najlepszych wyborów, chcemy także budować kulturę jakości we wszystkich polskich szkołach wyższych.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy to w istocie cztery rankingi główne odzwierciedlające różnorodność uwarunkowań i misji pełnionych przez główne grupy polskich uczelni. 8 czerwca zostały ogłoszone:

•    Ranking Uczelni Akademickich - obejmujący 90 szkół wyższych (z wyjątkiem uczelni artystycznych) posiadających uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora. Zaprezentowane także zostaną wyodrębnione z tej klasyfikacji rankingi poszczególnych typów uczelni akademickich oraz rankingi w grupach kryteriów;

•    Ranking Niepublicznych Uczelni Magisterskich - obejmujący 69 niepublicznych szkół wyższych posiadających uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magistra. Opublikowane też zostaną wyodrębnione z tej klasyfikacji rankingi regionalne (w układzie wojewódzkim);

•    Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych - obejmujący 25 publiczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia na poziomie magistra lub licencjata (inżyniera)

Wszystkie powyższe rankingi składają się z kryteriów odzwierciedlających główne obszary działalności uczelni, czyli: badania naukowe, kształcenie i nauczanie, prestiż wśród profesury i pracodawców, innowacyjność oraz umiędzynarodowienie studiów.

Opublikowany został także najszerszy z dotychczasowych

•    Ranking Kierunków Studiów - obejmujący rekordową liczbę 47 głównych kierunków i grup kierunków studiów. Ranking oparty został na rozszerzonym zestawie kryteriów - obejmujących zarówno oceny zewnętrzne, jak i szczegółowe dane dotyczące wydziałów i instytutów prowadzących oceniane studia.

gdzie iść na studia

Fot. Thinkstock

Poniżej prezentujemy wyniki Rankingu Szkól Wyższych Perspektywy 2016 w skrócie. Pełna wersja na portalu www.ranking.perspektywy.pl

RANKING UCZELNI AKADEMICKICH

1.    Uniwersytet Warszawski

2.    Uniwersytet Jagielloński

3.   Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

4.    Politechnika Warszawska

5.    Politechnika Wrocławska

6.    Górniczo-Hutnicza w Krakowie

7.    Uniwersytet Wrocławski

8.    Warszawski Uniwersytet Medyczny

9.    Gdański Uniwersytet Medyczny

10.  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

gdzie iść na studia

Fot. Thinkstock

RANKING NIEPUBLICZNYCH UCZELNI MAGISTERSKICH

1.    Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie

2.    SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

3.    Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

4.    Uczelnia Łazarskiego w Warszawie

5.    Akademia Finansów i Biznesu Vistula

6.    Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

7.    Collegium Civitas w Warszawie

8.    Społeczna Akademia Nauk

9.    Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa w Katowicach

10=  Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej

10=  Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

gdzie iść na studia

Fot. Thinkstock

RANKING PAŃSTWOWYCH WYŻSZYCH SZKÓL ZAWODOWYCH

1.  Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

2.  Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Prezydenta St. Wojciechowskiego w Kaliszu

3.   Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

RANKINGI W TYPACH UCZELNI

Najlepszy uniwersytet

Uniwersytet Warszawski

Najlepsza uczelnia techniczna

Politechnika Warszawska

gdzie iść na studia

Fot. Thinkstock

Najlepsza uczelnia medyczna

Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Najlepsza uczelnia ekonomiczna

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

Najlepsza uczelnia rolnicza

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Najlepsza AWF

Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie

Najlepsza uczelnia pedagogiczna

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

NAGRODY SPECJALNE

AWANS 2016: Skok wśród uczelni akademickich

Uniwersytet Śląski w Katowicach

AWANS 2016: Skok wśród uczelni niepublicznych magisterskich

Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. W. Korfantego w Katowicach

Komentarze (23)

Ocena: 4.74 / 5
sonia (Ocena: 5) 08.05.2017 13:27
Fajny ranking, ale brakuje mi tu Akademii Polonijnej w Częstochowie. Bardzo dobra uczelnia, która świetnie przygotowuje do podbijania rynku pracy.
odpowiedz
majka (Ocena: 5) 17.06.2016 12:43
Mam wrażenie, że z takimi rankingami jest jak z Oscarami. Niekoniecznie najlepsze filmy są nagradzane, zaś te naprawdę dobre nieraz pomijane przez Akademię Filmową. Mnie zastanawia, skąd twórcy rankingów biorą dane, w jaki sposób one są weryfikowane. Z dużym dystansem podchodzę do "list przebojów". Na wysokich miejscach czasem znajdują się uczelnie, które uchodzą co najwyżej za przeciętne, brakuje niektórych bardzo dobrych. Dlaczego nie ma np. WSP im. J. Korczaka, chyba najlepszej w Polsce uczelni pedagogicznej?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 3) 09.06.2016 22:31
Najgłupsze zestawienie jakie w życiu widziałam. Jakaś szkoła humanistyczna jest pierwsza a jakaś techniczna jest druga, a trzecia jakaś gastronomiczna a czwarta hotelarstwa, żadnych wniosków wysnuć z tego nie można. Jak już wrzucacie takie zestawienia to proponuje zrobić zestawienie kolejno szkół humanistycznych, szkoł technicznych, szkoł sportowych. gastronomicznych itd itd z wyszczególnieniem promowanych przez te szkoły kierunków i wtedy możemy wysnuć wniosek, która szkoła jest najlepsza, która zajmuje pierwsze miejsca w kilku kategoriach bo z tego bełkotu niestety nie da się wysnuć żadnych wniosków. Nie dziwie się, że maturzyści nie wiedzą jaką uczelnie wybrać skoro żaden ranking nie jest miarodajny, a jest rankingiem dla debili.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2016 22:25
A gdzie Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu ? Szkola mocno na poziomie i nie tak łatwo się tam dostać
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.06.2016 18:43
Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie najlepszą uczelnią pedagogiczną? hahahah. Mam nadzieję, że to żart, a jeśli nie, to edukacja w tym kraju umrze jak ci magistrzy od siedmiu boleści zaczną uczyć :D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo