Kiedy opłaca się urodzić dziecko? Wcześniej nie warto, bo zarobisz mniej!

Dyskryminacja matek na rynku pracy to fakt. Lepiej zaczekaj do tego wieku.
Kiedy opłaca się urodzić dziecko? Wcześniej nie warto, bo zarobisz mniej!
Fot. Thinkstock
02.05.2016

Nawet w krajach bardzo rozwiniętych nie ma mowy o pełnej równości płci. Widoczne jest to chociażby przez pryzmat zarobków, które znacznie się od siebie różnią. Np. w Stanach Zjednoczonych kobieta zarabia średnio 75 procent tego, co mężczyzna na tym samym stanowisku. Nie zawsze musi być to efektem uprzedzeń i seksizmu. Spory udział mają w tym nasze… dzieci.

Scenariusz wygląda zazwyczaj bardzo podobnie. Uczęszczamy do szkoły średniej na podobnym poziomie, kończymy równie wymagające studia, zaczynamy karierę zawodową i to by było na tyle. Później kobieta zachodzi w ciążę, wypada z obiegu i coraz trudniej jej się wykazać, a mężczyzna przez kolejne lata pnie się w górę.

Wszystko wskazuje więc na to, że wczesne macierzyństwo po prostu się nie opłaca. Potwierdzają to badania.

Zobacz również: Przyznasz się, ile zarabiasz? Polki zdradziły wysokość swojego wynagrodzenia!

 

kiedy urodzić dziecko

fot. Thinkstock

Szczególnie niekorzystna dla naszej kariery i zarobków jest ciąża przed 25. rokiem życia. Wtedy różnica na niekorzyść matek jest największa. Jeśli chcesz liczyć na taką samą pensję, co bezdzietna kobieta - powinnaś zdecydować się na powiększenie rodziny dopiero po 35. urodzinach. W tym momencie ta nierówność już nie występuje.

Wyliczono, że wychowanie zaledwie jednego potomka pochłania średnio nasze 2,5-roczne zarobki. Nie chodzi o wydatki, bo te mogą być znacznie większe. O tyle mniej zarobisz!

Alarmujące wyniki to jednak dopiero początek zmartwień. Warto zauważyć, że dotyczą bardzo socjalnie i równościowo nastawionej Danii. W innych krajach, także w Polsce, różnice mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Od zawsze było wiadome, że dziecko to koszt, ale nikt nie zdawał sobie sprawy, że aż taki.

Zobacz również: Mniej seksu = mniejsze zarobki?

 

kiedy urodzić dziecko

fot. Thinkstock

W Danii, czyli kraju słynącym z dobrobytu i równości płci, postanowiono sprawdzić to bardzo dokładnie. Pod lupę wzięto tysiące kobiet aktywnych na tamtejszym rynku pracy. Szybko okazało się, że jeśli jesteś także matką - odczujesz to w swoim portfelu. Bezdzietność nie dla każdego jest spełnieniem marzeń, ale daje wymierne korzyści finansowe. W innych krajach ta różnica może być jeszcze bardziej zauważalna.

Z badań jednoznacznie wynika, że najlepiej w ogóle nie zakładać rodziny, a jeśli już - to dopiero w pewnym wieku. Wykazano, że kobiety, które nie rodziły, uzyskują nawet o 30 procent wyższe dochody od pań, które kiedykolwiek zaszły w ciążę. Nie dość, że utrzymanie potomstwa kosztuje, to w efekcie okazuje się, że masz na to mniej środków, niż samotna koleżanka.

Jeśli rodzić, to najlepiej po trzydziestce. Wtedy ta różnica się niweluje.

Zobacz również: Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Polecane wideo

Komentarze (12)

Ocena: 4.67 / 5
Bezdzietna z wyboru (Ocena: 5) 02.05.2016 22:02
A po co w ogóle mieć dziecko?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2016 19:17
no wlasnie lepiej przed 25 rokiem zycia, mozna odchowac troszke dziecko i zaczac kariere a nie ja przerywac ze wzgledu na ciaze
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2016 16:01
Tylko po co komu wielkie pieniądze kariera jak w wolne dni, tak jak ten weekend, np nie ma do kogo się nawet odezwać i siedzi w pustym mieszkaniu. Nie żałuję że urodziłam dziecko chociaż faktycznie zmieniłam dla niej tryb życia i zarobki spadły sporo. Z drugiej strony jakość życia jest bez porównania, przestałam żyć w ciągłym biegu i tak lepiej a na życie i tak starcza. Nie muszę gonić za większym mieszkaniem lepszym samochodem itp wolę skupić się na rodzinie.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 02.05.2016 15:55
Jaka nowość, dzieci kosztują... Ktoś, kto chce mieć dziecko zrobi sobie je kiedy chce i wtedy pieniądze już nie mają znaczenia. Z tych wszystkich badań wynika, że najlepiej nie rodzić dzieci (rodzić po 35 roku życia to słabo dla kobiet, które chcą mieć np. troje dzieci). Tylko kto wtedy będzie zarabiać na nasze emerytury? Dzieciaki z 500+?
odpowiedz
Air (Ocena: 5) 02.05.2016 12:32
To sie nigdy nie opłaca ;) Lepiej odpuścić temat całkowicie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie