Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?

Kto jest najbogatszym Polakiem? Która kobieta zgromadziła największy majątek? Oto przegląd polskich krezusów według rankingu „Forbes”.
Najbogatsi Polacy - kim są i na czym się dorobili?
Dominika Kulczyk / fot. ONS
03.03.2016

Magazyn „Forbes” listę 100 najbogatszych Polaków publikuje rokrocznie. W tym roku autorzy rankingu zauważają, że „coraz trudniej być bogatym” – a to dlatego, że próg wejścia na listę najbogatszych znacznie się podniósł. Mimo to w najnowszym rankingu jest aż 30 debiutantów. A kto zgromadził najpotężniejszy majątek?

Pierwsze miejsce: Sebastian i Dominika Kulczyk

Śmierć Jana Kulczyka, dotąd najbogatszego Polaka, wywindowała na szczyt rankingu jego dzieci, przy okazji czyniąc z jego córki Dominiki Kulczyk najbogatszą Polkę. Ich majątek szacuje się na 15,9 mld zł. Główne obszary działania to infrastruktura, przemysł, surowce. Jan Kulczyk był właścicielem przedsiębiorstwa Kulczyk Holding oraz międzynarodowej grupy inwestycyjnej Kulczyk Investments. Jego syn Sebastian Kulczyk to obecnie „głowa” spółki – pełni funkcję dyrektora generalnego (CEO – Chief Executive Officer). Córka Jana Dominika wchodzi natomiast w skład Rady Nadzorczej (jako wiceprzewodnicząca), jest również prezesem Kulczyk Foundation, fundacji wspierającej projekty rozwojowe w Polsce oraz w krajach rozwijających się.

Drugie miejsce: Zygmunt Solorz-Żak

Zachował drugie miejsce – wartość jego majątku to 9,9 mld zł. Solorz-Żak działa przede wszystkim w branży medialnej, a także w finansach i telekomunikacji. Założył Telewizję Polsat. Jest również właściciel (bezpośrednio lub pośrednio) Cyfrowego Polsatu (spółka notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych), Elektrimu, Superstacji, Plus Banku, posiada udziały w Grupie ATM, która produkuje programy telewizyjne na zlecenie m.in. Telewizji Polsat i Telewizji Polskiej. Z ciekawostek: drugi najbogatszy Polak urodził się w Radomiu jako Zygmunt Józef Krok – nazwisko Solorz przyjął po pierwszej żonie (rozwód w 1991 roku), natomiast Żak po drugiej (rozwód w 2014 roku). Ma troje dzieci.

Zobacz także: Zarobki lekarza

Trzecie miejsce: Michał Sołowow

On również obronił pozycję sprzed roku. Zgromadził majątek wart 9,2 mld zł. Główne obszary działania Sołowowa to przemysł chemiczny i budowlanka. Jest akcjonariuszem (czyli wspólnikiem spółki akcyjnej albo komandytowo-akcyjnej będącym w posiadaniu ich akcji) takich spółek giełdowych jak: Synthos (branża chemiczna – podstawowe produkty Grupy Synthos to kauczuki syntetyczne, tworzywa styrenowe i produkty specjalistyczne, m.in. lateksy i kleje), Cersanit (producent ceramiki sanitarnej i pytek ceramicznych), Echo Investment (działalność deweloperska), Barlinek (producent desek podłogowych). Michał Sołowow jest również utalentowanym kierowcą rajdowym – to dwukrotny wicemistrz Europy i dwukrotny wicemistrz Polski. Pochodzi z Kielc.

Jerzy Starak

Jerzy Starak / fot. ONS

Czwarte miejsce: Dariusz Miłek

Zanotował awans o jedno miejsce. Dariusz Miłek, którego majątek szacuje się na 3,55 mld zł, dorobił się na butach – stworzył firmę CCC. „Król butów”, jak Miłek jest nazywany, sprzedaje obuwie nie tylko na terenie Polski, ale również m.in. Niemiec, Austrii, Węgier, Słowacji, Czech, Turcji, Rosji, Ukrainy, Chorwacji. Spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dariusz Miłek kupił eobuwie.pl – największy polski sklep internetowy z butami. Sponsoruje grupę kolarską CCC Sprandi Polkowice oraz żeńską drużynę koszykówki CCC Polkowice. Działa także na rynku nieruchomości – należą do niego: pałace w Łącku i Chróstniku oraz galeria Cuprum Arena w Lublinie, czyli otwarte w 2009 roku centrum handlowe.

Piąte miejsce: Anna Woźniak-Starak i Jerzy Starak

Awans z dziewiątej pozycji. Działający głównie w branży farmaceutycznej i spożywczej Starakowie mają majątek szacowany na 2,9 mld zł. Są właścicielami Polpharmy, która produkuje leki wydawane bez recepty, jak i z przepisu lekarza. W latach 90. Jerzy Starak wprowadził na polski rynek takie koncerny jak m.in. Colgate-Palmolive i Bols. W 2012 roku przejął warszawską Polfę. Starakowie mają także udziały w Herbapolu Lublin i Zakładach Tłuszczowych Kruszwica, które produkują oleje: Kujawski, Bartek, Olek, margaryny Smakowita i Optima DHA oraz Palmę. Piotr Woźniak-Starak, zaręczony z prezenterką Agnieszką Szulim, to ich syn.

Dominika Kulczyk

Dominika Kulczyk / fot. ONS

Dziesiąte miejsce: Solange i Krzysztof Olszewscy

Działające w branży motoryzacyjnej małżeństwo Olszewskich zanotowało skok z 20. pozycji. Ich majątek to 1,39 mld zł. Krzysztof Olszewski założył Solaris Bus & Coach SA, przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją autobusów (miejskich, międzymiastowych i turystycznych) oraz tramwajów i trolejbusów. W 2014 Solange i Krzysztof Olszewscy zostali nagrodzeni w finale plebiscytu „Ludzie Wolności” zorganizowanego przez redakcję „Gazety Wyborczej” oraz telewizję TVN. Solange Olszewska jest członkiem Rady Programowej Kongresu Kobiet. W 2011 roku uznano ją jedną z najbardziej wpływowych kobiet świata biznesu w rankingu niemieckiego magazynu gospodarczego „Handelsblatt”.

Chiara Ferragni zarobiła 8 milionów dolarów w ciągu ostatniego roku! Jak ona to zrobiła?

RAF

Zygmunt Solorz-Żak

Zygmunt Solorz-Żak / fot. ONS

Ósme miejsce: Jarosław Pawluk

Zanotował awans z 15. lokaty – ma majątek szacowany na 1,6 mld zł. Główne branże działania Jarosława Pawluka to infrastruktura, transport i logistyka. Jest założycielem i udziałowcem w holdingu CTL Logistics, a także założycielem i prezesem zarządu Grupy Track Tec. Nazywa się go „specjalistą od kolei”: w skład CTL Logistics wchodzą prywatne przedsiębiorstwa kolejowe i samochodowe, z kolei Track Tec to czołowy europejski producent materiałów do budowy nawierzchni kolejowej. Jarosław Pawluk swoją biznesową aktywność inwestycyjną przejawia również w branży energetycznej – poprzez kontrolowane przez siebie spółki Fusion Invest i JP Trading zaangażowany jest w budowę elektrowni wiatrowych.

Dziewiąte miejsce: Antoni Ptak

Jego majątek szacuje się na 1,5 mld zł. Działa w różnych branżach, m.in. w handlu i przemyśle odzieżowym. W Rzgowie pod Łodzią założył Centrum Handlowe Ptak – największy ośrodek handlu odzieżą i tekstyliami w Polsce oraz jeden z największych w Europie. Antoni Ptak jest także właścicielem firmy dziewiarskiej Record z Jędrzejowa i spółki Elmet z Gdańska. Posiada również inne centra handlowe. Działacz piłkarski. Ma nieruchomości na całym świecie. Mieszkał m.in. w Miami na Florydzie i Brazylii. Jest właścicielem zamku w Turenii, domu na południu Francji oraz willi w Polsce. W Jacareí pod São Paulo utworzył Centrum Piłkarskie Ptak (Centro de Futebol Europeu „Ptak”).

Leszek Czarnecki

Leszek Czarnecki / fot. ONS

Szóste miejsce: Leszek Czarnecki

Majątek męża znanej prezenterki Jolanty Pieńkowskiej to 2,14 mld zł. Leszek Czarnecki działa przede wszystkim w branży finansów i nieruchomości. Stworzył grupę Getin Holding. Jest głównym akcjonariuszem lub współzałożycielem takich firm jak Getin Noble Bank, Idea Bank (również Idea Bank Ukraina i Idea Bank Białoruś), Open Life (ubezpieczenia), Open Finance, Tax Care, Idea Expert, Home Broker, LC Corp (nieruchomości), posiada spółki leasingowe. Jest doktorem ekonomii, ukończył Harvard Business School. Pisze książki, wspiera młodych przedsiębiorców, ma licencję pilota. Wielki miłośnik nurkowania – jest rekordzistą Polski i świata; był jednym z najmłodszych instruktorów nurkowania w Polsce.

Zobacz także: Zarobki nauczyciela

Siódme miejsce: Jacek, Wojciech i Tomasz Furmanowie

Imponujący debiut na liście „Forbesa”. Bracia Furmanowie mają majątek wart 1,61 mld zł. Dorobili się na lekach i suplementach – kierują założonym przez ich ojca Andrzeja przedsiębiorstwem Aflofarm, które produkuje leki wydawane z przepisu lekarza i bez recepty. Ich sztandarowym produktem są suplementy diety. Aflofarm jest również producentem kosmetyków i wyrobów medycznych (m.in. serii Regenerum i RedBlocker). Spółka wydaje gigantyczne pieniądze na reklamę: w 2015 roku reklama telewizyjna kosztowała Aflofarm 1,47 mld zł.

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 4 / 5
Stefan Burczymucha (Ocena: 1) 29.12.2018 21:39
Bogaci a mordy takie zwyczajne pospolite. Na czym można się dorobić jak nie na żerowaniu na innych. Gówno samo do niczego by nie doszło ale dzięki pracy innych tak.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2016 16:16
A Andrzej i Artur trawinscy tez powinni się tu znaleźć właściciele FM group
odpowiedz
papilotowe_bezmózgi (Ocena: 5) 03.03.2016 17:20
Galeria której właścicielem jest Miłek znajduje się w Lubinie a nie Lublinie!!! kto to pisze?!?!?!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.03.2016 01:53
Dobry artykul, wiemy teraz koło kogo się zakręcić... haha ;)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie