Co trzecia Polka dostaje pracę po znajomości! Inaczej się nie da..?

Smutny (?) wynik sondażu. Jak go skomentujecie?
Co trzecia Polka dostaje pracę po znajomości! Inaczej się nie da..?
05.11.2015

Polki są jednymi z najbardziej wykształconych kobiet w Europie, wciąż jednak wskaźnik ich aktywności zawodowej, mimo wzrostu na przełomie ostatnich lat, pozostawia wiele do życzenia. Realny problem godzenia życia zawodowego z rodzinnym i - jak podkreślają psychologowie - przypisana kobiecie kulturowa rola powoduje, iż płeć piękna cały czas musi jeszcze budować i walczyć o swoją pozycję na rynku pracy. Największy odsetek aktywnych zawodowo kobiet jest w wieku od 35 do 44 lat, jak wynika z analiz GUS. Ilustrują to również wyniki badania serwisu Praca.pl, w którym jedną z dominujących grup wiekowych są respondentki w tym właśnie wieku, deklarujące się w większości jako osoby pracujące.

Kobiety, jak wynika z badania portalu, najczęściej otrzymują pracę aplikując na ogłoszenia rekrutacyjne zamieszczoną w Internecie – tak deklaruje ponad 37% respondentek. Drugą najbardziej efektywną formą poszukiwania pracy wśród kobiet są znajomości i kontakty osobiste – ponad 30% wskazań.

praca po znajomości

Praca po znajomości, która kiedyś była przede wszystkim kojarzona z protekcją i nepotyzmem, dziś staje się skuteczną formą poszukiwania zatrudnienia, ale pod warunkiem, iż mamy pożądane przez pracodawcę umiejętności. Ponad 3/4 zapytanych Polek deklaruje, iż jeśli rekomenduje do pracy znajomych, ma to miejsce głównie wtedy, jeśli mają odpowiednie kompetencje. Co więcej ponad 30 % kobiet nie widzi nic złego w szukaniu pracy po znajomości. Zaledwie 8% ankietowanych Polek postrzega pracę po znajomości w kontekście nadużywania kontaktów i zachowań nieetycznych.

O tym, iż postrzeganie pracy po znajomości zmieniło się na przestrzeni lat i został odczarowany negatywny stereotyp, świadczą nie tylko deklaracje zapytanych przez portal kobiet, ale również wdrażane przez pracodawców systemy rekomendacji pracowniczych.

praca po znajomości

Na rynku pracy, a szczególnie w branżach w których brakuje specjalistów, polecenie to cenne źródło pozyskiwania dobrych pracowników. Rekomendowany kandydat ma zazwyczaj odpowiednie kwalifikacje, ponieważ osoba polecająca doskonale go zna i wie, że się sprawdzi na danym stanowisku. Jak potwierdza nasze badania, ale również wdrożony przez nas program „Wynagrodzenie za polecenie”, Polki chętnie rekomendują do pracy znajomych, ale głównie z odpowiednimi kompetencjami. – mówi Michał Filipkiewicz z serwisu Praca.pl.

Co trzecia Polka dostaje pracę po znajomości, jednak stwierdzenie to nabiera nowego znaczenia, ponieważ pracodawcy aby wyłonić najlepszego kandydata nawet z polecenia, stosują wieloetapowe procesy rekrutacyjne. Praca po znajomości coraz częściej jest efektem skutecznego networkingu, dzięki któremu znajomi informują nas, iż firma szuka aktualnie pracowników lub mogą zarekomendować pracodawcy naszą kandydaturę. Czy uda nam się dostać daną pracę, mimo iż zostaliśmy poleceni, zależy przede wszystkim w dzisiejszych czasach od naszych kompetencji.

*W badaniu "Rola rekomendacji w poszukiwaniu pracy”  wzięło udział 1661 respondentek. Badanie zostało zrealizowane w okresie lipiec – sierpień 2015 r. przez portal Praca.pl.

Polecane wideo

Komentarze (15)
Ocena: 5 / 5
błyskotliwa (Ocena: 5) 05.11.2015 21:57
Kontakty mogą ułatwić znalezienie pracy, ale to wszystko. W dzisiejszych czasach liczy się to co dany pracownik potrafi zrobić, jego zaangazowanie, lojalność, chłonny umysł i chęci. Przykładowo jest korporacja do której na to samo stanowisko przyjmują dwie osoby o podobnym wykształceniu, z tym że jedna z nich przeszła rozmowę rozwowę kwalifikacją, druga zaś osoba została przyjęta "po znajomości". Pierwszej osobie zależało na pracy, anagażowała się w podejmowane przedsięwzięcia, pilnowała terminów, sama wychodziła z inicjatywą, niejednokrotnie przychodziła wczesniej do pracy, wychodziła po godzinach. Druga osoba wykonywała polecenia, ale bez żadnego większego zaangazowania, robiła tyle, o ile ją poproszono, często popełniała błędy, nigdy nie zostawała po godzinach, spózniała się do pracy ten "studencki kwadrans". Po 3 miesiącach okresu próbnego obie osoby zostały przyjete. Z tym, że 1 zyskała sobie dobra opinię i zaufanie zwierzchników, jest angazowana w duże przedsięwzięcia, co przełozyło się na dwukrotnie wyższe wynagrodzenie. Druga zaś postrzegana jest jako osoba od najprostszych zadań z pensją z okresu próbnego.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2015 16:29
Każdy sposób jest dobry.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.11.2015 14:51
Mi się udało bez znajomości, ale tę pracę (lektor w szkole językowej) traktuje przejściowo. Chciałabym uczyć w szkole publicznej, ale tu bez znajomości może nie wyjść.
zobacz odpowiedzi (3)
Goodforyou blog (Ocena: 5) 05.11.2015 11:32
Dlatego warto założyć swoją firmę i uwolnić się od tych układów i układzików. Samemu trzeba być Panem swojego losu. Wystarczy mieć dobry pomysł, trochę samozaparcia i cierpliwości.
zobacz odpowiedzi (1)
ja (Ocena: 5) 05.11.2015 10:17
I co w tym dziwnego, u mnie w firmie kiedy jest wolne miejsce najpierw idzie informacja wewnętrzna. Wiadome, że nitk tak nie zna warunków pracy, atmosfery itd jak osoba, która już pracuje w danym miejscu jakiś czas więc wie czy może kogoś polecić czy nie, czy się sprawdzi itd. Jeżeli po 3 miesiącach ktoś się sprawdzi, osoba polecająca otrzymuje nagrodę ok 2500 zł. Nie wiem czemu to wciąż taki bulwersujący temat, za granicą to normalna, otwarta praktyka. Chyba najbardziej boli to osoby, które nie mają żadnych znajomości w danej branży. A to oznacza, że nie są wystarczająco ogarnięte i kontaktowe. Bo wiele osób można poznać już na studiach, w konkretnym zawodzie, bądź pośród samych współpracowników, wiadomo ludzie przychodzą odchodzą zmieniają branże, trzeba trzymać kontakt i wiedzieć jak się ustawić. Nikt nie może mieć pretensji do innych jeżeli sam nie potrafi się utrzymać na powierzchni a innym nie sprawia to problemu. Takie życie.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie