Dlaczego tanie produkty są tanie?

Na najniższych półkach w sklepach znajdują się zamienniki znanych produktów, są dużo tańsze, ale ich skład często niewiele ma wspólnego z tym, czym mają być w rzeczywistości...
Dlaczego tanie produkty są tanie?
04.03.2009

Zaledwie kilka tygodni temu, w artykule „Ile jest mięsa w mięsie?”, pisaliśmy o żywnościowych oszustwach. Problem łamania produkcyjnych standardów to nagminna praktyka. W tej jakże niesmacznej dziedzinie prym wiodą wielkie sieci, które pod swoim szyldem wypuszczają tanie marki.

Kupując taki produkt, zazwyczaj dajemy się bezczelnie oszukać. Na temat składu żywności z „niższej półki” można napisać książkę, która byłaby podręcznikiem, jak zrobić coś z niczego. Sekretem tanich produktów nie jest oszczędność producenta na opakowaniu, reklamie czy zakup dużych partii towarów, a ich skład.

Chleb Polskie Zboża za jedyne 1,29 zł (Biedronka) produkowany jest taśmowo. Co godzinę przemysłową piekarnię opuszczają tysiące bochenków. Nie ma czasu na znane z tradycyjnych piekarni procesy, jak zakwaszanie czy fermentacja. W skład chleba wchodzi aż 85% mąki pszennej, a nie standardowej - żytniej.

Szynka Ogonówka, jedyne 13,99 zł/kg (Carrefour) - jej sekretami są produkty Vitasol i Vitacel, które wiążą wodę z tłuszczem. Zanim Polska weszła do UE, jeśli z 1 kg surowca uzyskiwano 1,3 kg produktu, nazywano go szynkopodobnym. Obecnie normy nie są takie restrykcyjne. Dodatki sprawiają, że szynka jest różowa i soczysta. Tak naprawdę tylko połowa jej składu to mięso, reszta to woda, białka roślinne, preparaty wiążące, sól, kolagen, soja i syntetyczny błonnik.

Keczup TESCO, za jedyne 1,99 zł - w jego składzie znajdziemy 19% przecieru pomidorowego. Reszta to woda i cukier. Większą zawartość warzyw mają soki.

Dżem truskawkowy Sympathica 0.5 l, za jedyne 2,39 zł (Lidl) - w jego składzie znajdziemy śladowe ilości owoców, które są dodatkiem do żelatyny roślinnej, wody i głównego składnika - cukru (50%!). W porach roku, w których nie ma świeżych owoców, do jego produkcji używa się pulpy. Utrwalana jest ona za pomocą dwutlenku siarki (proces tańszy od zamrażania).

Napój Gapcio z sokiem, za jedyne 1,39 - w swoim składzie ma jedynie 1% soku, gazowana Fanta ma go o 5% więcej.

Syrop malinowy TESCO, za jedyne 1,05 zł - w jego składzie próżno szukać malin: woda, syrop glukozofo-fruktozowy, kwasek cytrynowy, stabilizator, aromat, subst. słodząca, barwnik, subst. konserwująca. Jedynym pocieszeniem jest to, że w zwykłych sokach malinowych tych owoców też jest niewiele, uzupełniane są przecierami z aronii i marchwi, które pomagają utrzymać smak oraz kolor.

Nektar Garden, 2l za jedyne 3,69 zł - w składzie, zamiast soku owocowego, znajduje się koncentrat. Producenci piszą na opakowaniu, że nie ma w nim dodatku cukru. Jest to prawdziwe stwierdzenie tylko w przypadku produkcji nektaru, do produkcji koncentratu już go używano.

Sos do pieczeni TESCO, za jedyne 0,99 zł - chemicznie modyfikowaną skrobię zastąpiono w nim mąką, obie gwarantują kleistość sosu.

Mielonka w puszce TESCO, za jedyne 2,49 zł. Skład mówi sam za siebie: 33% mięsa oddzielanego mechanicznie, woda, skóry wieprzowe, tłuszcz wieprzowy i 6,6% mięsa wieprzowego. Smacznego!

Orzeszki w puszce Carrefoura i TESCO, za jedyne 1,50 zł. Trafiają do Polski przez Niemcy, gdzie normy nie są aż takie surowe, a towar importowany z krajów UE nie musi przechodzić badań. Zazwyczaj nie spełniają norm jakościowych i stąd tak niska cena.

Kupując tanie produkty, warto sprawdzać ich skład, ponieważ w nim zazwyczaj tkwi sekret niskiej ceny, a nie w niewyszukanym opakowaniu. Czytajmy również to, czym producent nas mami: procenty, liczby, które zazwyczaj są odciąganiem uwagi od najważniejszych właściwości.

Przeczytaj też:

Woda mineralna czy źródlana?

Gdzie szukać witamin o tej porze roku?

Prawdy i mity o obiadach w proszku

Spis produktów na podstawie „Najniższa półka”, Wojciech Stasze, „Duży Format”.

Polecane wideo

Komentarze (162)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 28.01.2010 17:42
„Papilocie! Mam 22 lata, za rok wyznaczoną datę ślubu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2009 17:34
A ja nie wierzę, że w droższych produktach są lepsze składy, a nawet jeżeli trochę lepsze to i tak sam SYF!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.08.2009 15:43
jedyne co kupuje tanie to ciuchy ;) na jedzeniu jednak nie można oszczędzać ..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 12.05.2009 08:28
nie lubie chipsow sa bardzo niezdrowe
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.03.2009 23:36
buhahahahahaha zdechlam mysz w paczce od chipsow z biedronki hahahahaha ściema w h*** was zrobil.. przeciez to nawet czuc jakby mysz byla... o jaaa ale ludzie macie bOmby hahahah łach z was... WSZYSTKO JEST JEDNA ZASRANA CHEMIA!!! A NA COS TRZEBA UMRZEC WIEC CO MI TAM XD
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie