Jak wytrzymać w czasie upałów w biurze?

Żar leje się z nieba, a ty musisz siedzieć w dusznym biurze? Oto sposoby, by to przetrwać.
Jak wytrzymać w czasie upałów w biurze?
14.07.2015

Podczas upałów najchętniej zaszyłabyś się w cieniu drzew, nad wodą, z dala od cywilizacji. To zrozumiałe. Niestety, nie zawsze wchodzi to w grę. Niektórzy muszą wtedy pracować – i nie ma zmiłuj, nawet jeśli na termometrze jest ponad trzydzieści kresek. W najtrudniejszej sytuacji są osoby, które obowiązuje dress code (oficjalny strój służbowy) i nie mogą pojawić się w pracy w szortach czy lekkiej sukience. Co wtedy? Spokojnie – są jeszcze inne sposoby, które pomogą ci przetrwać największą spiekotę.

Nie wszyscy wiedzą, że podczas upałów pracodawcy mają wobec swoich pracowników dodatkowe obowiązki. Zgodnie z Kodeksem pracy w najgorętsze dni pracodawca jest zobowiązany organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie jej uciążliwości. Organizm człowieka jest najsprawniejszy, gdy temperatura otoczenia wynosi 17-21 stopni, natomiast – jak wynika z badań amerykańskiej firmy Captivate Network – w czasie upałów o 20 proc. spada nasza produktywność, a o 19 proc. zdolność koncentracji wśród pracowników biurowych. Pracodawca powinien więc stworzyć ci takie warunki, abyś w wysokich temperaturach czuła się jak najbardziej komfortowo.

Obowiązkiem pracodawcy jest zadbanie o to, by w pomieszczeniu, w którym wykonujesz swoje zawodowe obowiązki, nie było gorąco. Powinien również zapewnić ci coś do picia (nie dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy) – napoje powinny być przy tym schłodzone. Dostęp do wody musisz mieć przez cały dzień. Zgodnie z Kodeksem pracy właściciele firm muszą zapewnić wodę osobom pracującym na otwartej powierzchni, kiedy temperatura wynosi powyżej 25 stopni, a pracownikom biurowym, kiedy przekracza 28 stopni.

To bardzo ważne, aby podczas upałów pić jak najwięcej – regularnie, małymi łykami. Dlatego jeśli pracodawca nie zapewnił ci wody, upomnij się o nią. Warto również zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą, to dobry zwyczaj. Dzięki temu będziesz mogła sięgnąć po nią o każdej porze dnia, również w mieście i podczas spotkania poza biurem.

work office

– Czasami temperatury przewyższają możliwości organizmu i wtedy ludzie pracujący w wyjątkowo ciężkich warunkach otrzymują napoje witaminizowane, energetyzujące w związku z większym wyczerpaniem podczas pracy fizycznej. Pracownicy w budownictwie pracujący na zewnątrz muszą mieć dostarczone ok. 90 litrów na osobę do umycia się, w okresie letnim pracodawca powinien o tym pamiętać – mówi agencji informacyjnej Newseria Maria Kacprzak-Rawa, rzecznik prasowy Okręgowego Inspektora Pracy w Warszawie.

Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po mrożoną kawę – jest smaczna, pobudza i pomaga schłodzić organizm. – Kawa smakuje świetnie z dodatkiem lodów czy w postaci mrożonej. I tutaj mamy mnóstwo sposobów, żeby kawa nie tylko smakowała nam latem, lecz również nas chłodziła – zapewnia Joanna Turczyk, marketing manager Nespresso w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

work office

Pracodawca może skrócić twój dzień pracy, jeśli upał będzie wyjątkowo dokuczliwy. Może ponadto zaproponować częstsze przerwy. Mało tego – również pracownik ma prawo przerwać pracę, jeśli przez wysoką temperaturę źle się poczuje. Jest zatem bardzo ważne, aby podczas upałów częściej niż zwykle odrywać się od zadań i robić sobie przerwy, nawet kilkuminutowe. Dobrze byłoby wtedy odsapnąć w chłodniejszym, przewiewnym miejscu i oderwać się od wszelkich urządzeń takich jak komputer, telefon, smartfon itp. A jeśli całkowicie przerwiesz pracę ze względu na zły stan psychofizyczny spowodowany upałem, pracodawca nie może cię ukarać.

– Warunki BHP powinny być stworzone takie, żeby zapewniały bezpieczną i dobrą pracę. W pomieszczeniach zamkniętych należy pamiętać o świetlikach, o wertikalach, wentylacji czy klimatyzacji, żeby temperatura była dogodna do wykonywania pracy – mówi Maria Kacprzak-Rawa w rozmowie z Newserią. I dodaje, że pracodawca może zapłacić grzywnę (od 1 tys. do 30 tys. zł) za nieprzestrzeganie przepisów BHP. Pracownik powinien porozmawiać z pracodawcą, jeśli nie wypełnia on swoich obowiązków. A jeśli to nie poskutkuje, można złożyć skargę do Okręgowego Inspektora Pracy.

work office

Co jeszcze możemy zrobić, by dać sobie radę z upałem w biurze? Konieczny jest właściwy strój. Jeśli przeprawa przez miasto w szpilkach, obcisłej spódnicy i dopasowanej bluzce cię przeraża, wyjdź z domu w przewiewnym ubraniu, a w formalny strój wskocz dopiero w biurze. Już sama zamiana obcasów na sandałki czy klapki, gdy żar leje się nieba, sprawi, że poczujesz różnicę.

Masz szczęście, jeśli do biura możesz ubierać się tak, jak chcesz – sprawę rozwiążą zwiewne sukienki. A jeżeli obowiązuje cię dress code, poszukaj ubrań z przewiewnych tkanin, luźniejszych spódnic i odkrytych butów. Przy dzisiejszym wyborze ubrań i dodatków są sposoby, by wyglądać elegancko i świeżo.

work office

W czasie upałów nie powinnaś się zbyt mocno malować – pozwól skórze oddychać. Lepiej wetrzeć w nią krem z ochronnym filtrem niż zatykający skórę podkład (dobrym rozwiązaniem jest podkład z filtrem czy krem BB). Wrzuć do torebki chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane i bibułki matujące. Warto też mieć przy sobie antyperspirant na czarną godzinę i chłodzącą mgiełkę.

Warto także zadbać o to, co jesz na drugie śniadanie. W czasie upałów sprawdzą się lekkie sałatki i kanapki z warzywami (np. ogórkiem, sałatą, rzodkiewką, które zawierają dużo wody i orzeźwiają). Dobrze byłoby, gdyby posiłek zawierał białko, dzięki czemu zyskasz siły do dalszej pracy. Nie zapominaj również o owocach – arbuz czy czereśnie ugaszą pragnienie i zapewnią ci dawkę niezbędnych witamin oraz pierwiastków.

EPN

Komentarze (5)

Ocena: 2.8 / 5
maj (Ocena: 5) 14.07.2015 20:28
oczywiscie, ze w fabryce czy w pracy fizycznej jest ciezej, ale bywaja biura (np. jak to, w którym ja pracuje), że klimy nie ma i też wszyscy się gotujemy. w miejscu, w ktorym pracuje sie fizycznie powinno byc jeszcze chlodniej niz w biurze, tak nakazuje prawo.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 14.07.2015 19:17
Żenada, w biurze? Ja zapieprzam w pizzeri obok otwartego pieca, który ma 270 stopni C. Rzeczywiście w biurze musi być okropnie... -.-
odpowiedz
GoodForYou blog (Ocena: 5) 14.07.2015 12:09
Jakoś za oknem upałów brak...artykuł trafiony niczym kulą w płot.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 1) 14.07.2015 07:01
W biurze ? To ciekawe jak ludzie muszą wytrzymać w fabrykach .... dajcie spokój z tymi tematami ten już przebija wszystko , normalnie w biurze siedzisz na dupsku i pewnie masz klime, mógłby być temat np. Jak przetrwać upały dotyczących wszystkich ludzi ...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 2) 14.07.2015 01:04
Żar leje się z nieba, a ty musisz siedzieć w dusznym biurze? - no normalnie straszne przeżycie, prawie jak wielbłądzia wyprawa przez Saharę. Lepiej napisz "Żar leje się z nieba, a ty musisz stać na hali gdzie jest +40 stopni". Gorąc w biurze to pikuś.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo