Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?

Większość z nas odczuwa stres w pracy. Co zrobić, żeby nie zniszczył ci zdrowia i nie podkopał twojego zaangażowania?
Jak sobie radzić ze stresem w miejscu pracy?
11.09.2015

Nie każdy ma to szczęście, by pracować w siedzibie Google’a, czyli według rankingów u najlepszego pracodawcy świata. Google znany jest ze wzorowego stosunku do swoich pracowników. Dobrze płaci, dba o ich rozwój i wolny czas, pozwala pracować w dowolnych godzinach (liczy się wykonanie zadania, a nie czas spędzony za biurkiem), oferuje siłownię, restauracje, gry integracyjne, a nawet pomoc krewnym po śmierci swojego pracownika.

W Google’u pracują jednak nieliczni – reszta świata musi zazwyczaj zmagać się ze stresem w miejscu pracy. Mogą go wywoływać różne czynniki – niska i/lub nieregularna pensja, brak perspektyw zawodowych, toksyczny pracodawca, trudne warunki pracy, nadmiar zawodowych obowiązków czy nieżyczliwi współpracownicy.

– Stres wysuwa się na pierwsze miejsce jako zagrożenie dla dobrostanu człowieka i całych społeczeństw. To jest bardzo istotne szczególnie dla ludzi młodych. Depresja wśród nich, w Europie i w Polsce, zaczyna wysuwać się na pierwsze miejsce – informuje prof. Danuta Koradecka z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego w rozmowie z agencją Newseria. – Objawy tych dolegliwości to długotrwałe nieobecności w pracy, często wyłączenie się z życia zawodowego.

Z badań wynika, że stres w pracy odczuwa aż 85 proc. Polaków. Pracę jako spełnienie marzeń i źródło przyjemności wskazuje zaledwie co dziesiąty Polak – zdecydowana większość z nas pracuje tylko dla pieniędzy. A bez tych, niestety, żyć się nie da, zwykle trudno jest więc rzucić stresującą pracę. Jak więc spacyfikować nerwy?

Naucz się odmawiać

Stres bardzo często bierze się z nadmiaru obowiązków. Gdy ich jest za dużo i gdy przestajesz sobie z nimi radzić, wpadasz w sidła stresu. Spada twoja efektywność, a ponieważ zadań ci nie ubywa, czujesz się coraz gorzej. By do tego nie dopuścić, musisz nauczyć się asertywności. Może ci się wydawać, że odmawiając szefowi, strzelasz sobie w kolano, pracodawca nie zwolni cię jednak z powodu jednej czy dwóch odmów (a jeśli tak zrobi, może i lepiej, bo to obóz pracy, który zniszczy ci zdrowie i życie). Szef może nawet nie być świadomy, jak wiele obowiązków masz na głowie. Musisz mu to jasno powiedzieć.

Gdy szef postanowi dołożyć ci jeszcze jedno zadanie więcej, powiedz: „Zrobię to, ale najpierw muszę skończyć projekt, który szef zlecił mi wczoraj”. Poza tym pamiętaj: nikt nie jest niezastąpiony!

stres w pracy

Nie przenoś pracy do domu

Może ci się wydawać, że to niemożliwe – obowiązków masz tak dużo, że musisz pracować wieczorami i w weekendy. W domu, jak każdy, chciałabyś odpocząć, ale niestety nie wchodzi to w grę. Podpowiedź: reaguj! Przenosząc pracę do domu, jesteś na dobrej drodze do szybkiego wypalenia zawodowego i spadku wydajności. Nie odpoczywasz, czujesz się więc zmęczona, wykorzystywana i sfrustrowana. To, co kiedyś robiłaś w godzinę, teraz robisz w dwie albo i trzy.

Sama widzisz, że praca w domu sprawdza się jedynie na krótką metę – badania naukowe potwierdzają, że odpoczynek i tzw. nicnierobienie są niezbędne, by móc pracować efektywnie i kipieć kreatywnością. Porozmawiaj z pracodawcą i wytłumacz, jak wygląda sytuacja. Nie zgadzaj się na wykonywanie zawodowych obowiązków w domu. Masz do tego prawo.

stres w pracy

Wysypiaj się i zdrowo odżywiaj

Aby być dobrym pracownikiem, potrzebne są nie tylko kwalifikacje i doświadczenie, ale również spokojny odpoczynek i właściwa dieta. Dzięki temu każdego dnia będziesz pełna energii, zapału do pracy i dobrego humoru, łatwiej poradzisz sobie również z trudnym sytuacjami. Gdy jesteś niewyspana, w twoim organizmie pojawia się burza hormonalna, która odbija się na twoim samopoczuciu i wydajności. „Złe odżywianie spotęguje stres” – przestrzega dr Sharon Melnick, psycholog biznesu cytowana przez magazyn „Forbes”.

Melnick zaleca bogatą w białko i ubogą w cukier dietę, w której nie brakuje warzyw, owoców, kasz, produktów pełnoziarnistych, ryb, orzechów. Jedząc w pośpiechu, byle co, i zarywając noce, niszczysz swoje zdrowie – fizyczne i psychiczne.

stres w pracy

Wolny czas spędzaj efektywnie

Wszyscy żyjemy szybko. Trudno nam całkowicie uniknąć stresu. Dlatego musisz zadbać o siebie najlepiej, jak to możliwe. Leżenie plackiem na kanapie też jest potrzebne, spróbuj jednak wolny czas spędzać aktywnie. Chodzi o to, by uczynić życie ciekawszym. A gdy nie robisz nic, zaczyna ci się wydawać, że wszystko kręci się wokół pracy. I tak naprawdę nie masz w życiu żadnych przyjemności.

Kasia, lat 27, opowiada: „Pracuję intensywnie, ale równie intensywnie spędzam wolny czas. Wykorzystuję praktycznie każdą wolną chwilę – a to wskoczę na rower, a to spotkam się z przyjaciółmi, a to poczytam albo zaplanuję dwudniowy wyjazd za miasto. Dzięki temu czuję, że praca jest dodatkiem do życia, a nie życie dodatkiem do pracy”. To prawda. Poza tym pełna energii i zrelaksowana łatwiej uporasz się z zawodowymi trudnościami.

Wypisz się z wyścigu szczurów

Pod tym względem najbardziej niebezpieczne są korporacje, gdzie rozliczana jesteś za efektywność i wyniki finansowe, a wszyscy wokół są mocno zdeterminowani, by osiągnąć sukces. Siłą rzeczy bierzesz więc udział w tym wyścigu szczurów, za wszelką cenę walcząc o jak najlepsze stanowisko i podwyżkę. Pieniądze, owszem, są ważne. Ale nie mogą być celem samym w sobie! Przekonasz się, że wkrótce staniesz się zestresowanym kłębkiem nerwów, dla którego będą liczyły się tylko słupki i stan konta. Naprawdę chcesz tak żyć?

stres w pracy

To też możesz zrobić:

- Zadbaj o miejsce pracy. Kwiatki, zdjęcia w ramkach czy sentymentalne drobiazgi poprawią ci humor. Zadbaj również o porządek na biurku.

- Nie bój się brać wolnego. Wykorzystuj tyle urlopu, ile ci przysługuje. Masz do tego prawo. Ciekawostka: zdaniem specjalistów optymalny wypoczynek powinien trwać trzy tygodnie.

- Ustal priorytety. Podziel zadania na te łatwe, które zrobisz szybko, i te trudne, które wymagają czasu. Odpowiednia organizacja i mądre planowanie to klucz do sukcesu.

- Nie dołuj się z powodu porażek czy krytyki – potrzebujesz ich, by móc się rozwijać. Każde nieudane zadanie potraktuj jak cenną lekcję, z której trzeba wyciągnąć wnioski i ruszać do przodu.

- Gdy czujesz, że emocje biorą górę, wstań zza biurka i wyjdź na parę minut. Wróć, gdy ochłoniesz.

- Poszukaj sposobu na uwolnienie się od negatywnych emocji. Może być to bieganie czy uprawianie innego sportu, joga, medytacja, poświęcanie czasu swojej pasji.

- Rzuć pracę, która cię wyniszcza. Pamiętaj – zdrowie masz tylko jedno!

stres w pracy

Warto pamiętać, że stres towarzyszy nam przez całe życie, jest więc czymś naturalnym. – Jest motorem, który budzi nas rano i nakręca do funkcjonowania. Ale trzeba nauczyć się właściwego zarządzania nim. Żeby znaleźć równowagę między pracą a życiem rodzinnym. Do tego ważne jest stworzenie sobie trójkąta wsparcia – od przełożonego, kolegów i koleżanek oraz rodziny. Jeśli mamy w tych trzech punktach zdrowy układ, to nic nam nie grozi  – sumuje prof. Danuta Koradecka w rozmowie z Newserią.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (4)
Ocena: 5 / 5
mysia (Ocena: 5) 16.02.2018 20:12
mi najbardziej dokucza stres zaraz po pracy. nie mogę się wyspać i wtedy jest jeszcze gorzej. na szczęście na taki problem pomaga mi Extraspasmina. Po ciężkim dniu w pracy połykam jedną kapsułkę i już nie muszę się przejmować. Pomaga mi się uspokoić i odpocząć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2015 19:44
Cały czas chodziłam przygnębiona, wszystko mnie denerwowało. Nie potrafiłam się kompletnie odnaleźć na świecie. Moje życie było zwykłą egzystencją, czasem nie chciało mi się nawet wstawać z łóżka. Szukałam dla siebie pomocy, ale nie chciałam faszerowac się lekami. Zamówiłam oczyszczanie energetyczne na stronie moc-energii.pl - i naprawdę mi to pomogło. Teraz przez większość dnia mam całkiem dobry humor, umiem docenić to co mam, a obowiązki przestały mnie przerastać. Czuję się jakbym wstała z kolan.
odpowiedz
Jola (Ocena: 5) 14.09.2015 15:32
Ja w pracy jestem bardzo zawsze zaangażowana, nigdy nie daję się doprowadzić do wybuchu, nigdy się nie denerwuję i generalnie staram się zachować zawsze spokój. Jestem świadoma swojej wartości i nie pozwalam sobie żeby ktoś wszedł mi na głowę. Niedawno dostałam awans, skończyłam w progresie rachunkowość i szef mnie docenił. Muszę podszlifować jeszcze język i mam nadzieję dalej będę piąć się ku górze.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.09.2015 16:01
przezywalam to rok temu. Mialam szefa ktory mnie wykanczal psychicznie. wyzywal sie na mnie za to ze jestem kobieta. Wyladowalam na l4 od psychiatry i kontynuuje je calu czas. Powoli dochodze do siebie ale do pracy juz nie wroce...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie