Wysyłasz CV i nic? Z tymi czcionkami nie znajdziesz pracy!

Rekruterzy wskazali fonty, które działają na niekorzyść kandydatów. A także te mile widziane.
Wysyłasz CV i nic? Z tymi czcionkami nie znajdziesz pracy!
03.05.2015

Od tygodni szukasz pracy, ale nic z tego nie wynika? Wysyłasz swoje CV do dziesiątek firm i chociaż spełniasz wymagania zawarte w ogłoszeniu, żadna z nich nie odpowiedziała na Twoje zgłoszenie? Ewidentnie coś robisz źle. Całkiem możliwe, że Twój skrócony życiorys nie wygląda tak, jak powinien.

Portal Business News Daily sprawdził u źródła (czyli pracodawców oraz pracowników kadr), jak powinno prezentować się CV, które ma szanse w procesie rekrutacji. Poza wartością merytoryczną, czyli zawarciem wyłącznie niezbędnych informacji, liczy się także strona wizualna. Konkretnie – wybór czcionki.

Okazuje się, że zastosowana typografia mówi o nas więcej, niż myślimy. Których fontów unikać, a które zwiększają nasze szanse? Sprawdź!

curriculum vitae

Helvetica

Klasyczna czcionka, ale nie tak popularna jak Times New Roman. Przez to wygląda świeżo i przykuwa wzrok rekruterów.

curriculum vitae

Courier

Tej czcionki także nie powinnaś używać w tak oficjalnych pismach, jak CV. Jest zbyt wymyślna, a przez to trudni skupić się na treści.

curriculum vitae

Comic Sans

Font, o którym powstało mnóstwo dowcipów. Jest bardzo dziecinny, a CV napisane tą czcionką nie zostanie poważnie potraktowane.

curriculum vitae

Times New Roman

Najpopularniejsza czcionka, ale przy okazji... najnudniejsza. W ten sposób pokazujesz pracodawcy, że jesteś taka, jak wszyscy. Nie tędy droga.

curriculum vitae

Georgia

Krój zbliżony do nudnego Times New Roman, ale to czcionka znacznie milsza dla oka, a przy tym wciąż elegancka. Podkreśla Twój profesjonalizm.

curriculum vitae

Arial

Wszyscy dobrze ją znamy, ale rzadko stosujemy. To błąd, bo rekruterzy docenili także tę czcionkę.

Polecane wideo

Komentarze (14)

Ocena: 3.86 / 5
zuzka (Ocena: 5) 19.07.2018 09:32
Może nikt nie oddzwania, bo CV nie rzuca się w oczy. Ja odkąd skorzystałam z kreatora SzybkieCV mam ciągle telefony od pracodawców, może dlatego, że moje CV wygląda teraz profesjonalnie, pomimo krótkiego doświadczenia zawodowego
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.05.2015 11:42
polecam książkę ewy godlewskiej "skuteczne cv i list motywacyjny"
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 04.05.2015 21:28
w mojej pracy przez moje ręce i oczy przechodzi masa CV i ja nigdy nie zwracam uwagi na rodzaj czcionki. Przede wszystkim zwracam uwagę na wykształcenie - moja branża tego wymaga, na ilość poprzednich miejsc pracy i praktyk - za dużo i za często zmieniane to sygnał na minus niestety. Potem przechodzę do zainteresowań - wiele CV to kopiuj-wklej pisane bez żadnego zastanowienia się. Jeżeli zainteresowania są w stylu "dobra książka, dobry film, turystyka i poezja" od razu wrzucam do niszczarki. Jeśli kandydat ma nietuzinkowe zainteresowania i ma odwagę o nich wspomnieć w CV wiem, że to jest osoba warta zainteresowania. Nie znoszę również kłamstwa w CV - nie wolno kłamać w dokumentach aplikacyjnych. Hit jaki widziałam - paniusia pisze, że ma prawo jazdy kat. B , a pod spodem "w trakcie kursu" - więc nie ma uprawnień i kłamie. W listach motywacyjnych piszą "ukończyłam to i to, mam uprawnienia takie i takie", ale z CV wynika, że dany kierunek ukończy za rok lub dwa lata, podobnie jak kurs czy podyplomówkę - znowu kłamie. Nie kłamcie w CV, przeczytajcie dokładnie list motywacyjny i CV zanim wyślecie je ewentualnemu pracodawcy, nie piszcie stereotypowo, bądźcie szczerzy i uczciwi. Interesuje was kino niezależne i opera XIX wieczna? Napiszcie o tym w zainteresowaniach! Nie używajcie schematów. Nie przejmujcie się typem i rozmiarem czcionki - mało kogo to obchodzi. Dziennie mam kilka - do kilkunastu CV w swojej skrzynce - wiem co mówię. Zawsze na plus jest zdjęcie legitymacyjne, wszystkie namiary ( łącznie z mailem i nr telefonu), nietuzinkowe i oryginalne zainteresowania i po prostu - luz i szczerość. Kopiuj-wklej od razu się czuje.
odpowiedz
ej (Ocena: 5) 03.05.2015 14:46
może ktoś się na tym zna - chcialabym pojsc do call center dorobic sobie,ale nie wymawiam r i czasem to słychac..sprobowac?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 1) 03.05.2015 10:43
ja swoje CV napisałam cambrią... ale wątpię, żeby to zadecydowało o przyjęciu mnie do pracy. Po prostu miałam zapał, doświadczenie i niezbędne umiejętności...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie