Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?

Teoretycznie wszyscy jesteśmy równi. Praktycznie kobiety wciąż dostają niższe wynagrodzenie niż mężczyźni na tym samym stanowisku.
Dlaczego kobiety zarabiają mniej od mężczyzn?
03.04.2015

Niższe zarobki kobiet to nie przypuszczenie, a fakt poparty dowodami. Z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy wynika, że w skali globalnej kobiety dostają ok. 77 proc. tego, co zarabiają mężczyźni. W Polsce nasze wynagrodzenie jest średnio o 18 proc. niższe od zarobków naszych kolegów.

„Jak wynika z analizy ponad pół miliona ankiet zebranych w naszej bazie, kobiety zarabiają o około 18 proc. mniej od mężczyzn. Różnica zmniejsza się wraz ze wzrostem poziomu stanowiska. W przypadku specjalistów ta różnica wynosi około 11 proc., ale na poziomie dyrektorskim płace kobiet różnią się od płac mężczyzn już tylko o 2 proc.” – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Maciej Bąk, ekspert ds. raportów wynagrodzeń z Grupy Pracuj.

Komisja Europejska obliczyła, że kobieta w Europie musi pracować średnio o 59 dni dłużej, aby otrzymać tę samą pensję co mężczyzna.

Szklany sufit

Zjawisko, o jakim opowiada Maciej Bąk, nazywa się szklanym sufitem. Pod tym określeniem kryje się niewidzialna bariera, która utrudnia kobietom dojście do wysokich pozycji w biznesie czy polityce. Niewidzialna, ponieważ nie jest ona zwykle związana z niedostatecznymi umiejętnościami – szklany sufit dotyczy kobiet jako zbiorowości, co oznacza, że zrobienie kariery jest w ich przypadku utrudnione wyłącznie ze względu na płeć.

Badacze szukają odpowiedzi na pytanie, skąd wzięło się zjawisko szklanego sufitu. Powodów może być kilka. Przyczyn jego istnienia można szukać np. w utrwalonych rolach społecznych przypisujących mężczyznom kierownicze role, w tradycyjnym podziale obowiązków w rodzinie (zgodnie z którym kobiety częściej zajmują się pracami domowymi i opieką nad dziećmi), a także w powstawaniu tzw. gett zawodowych, co polega na oferowaniu kobietom prac, w których awans jest utrudniony.

Dyrektor nosi spodnie

Maciej Bąk z Grupy Pracuj, wyjaśnia, skąd bierze się 18-procentowa różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn. Jego zdaniem wynika ona z tego, że kobiety rzadziej zajmują kierownicze i dyrektorskie stanowiska. Na poziomie specjalistów 40 proc. zatrudnionych to kobiety, ale tylko niespełna co czwarty dyrektor jest kobietą (23 proc.).

businesswoman

„Są jednak branże, gdzie kobiety zarabiają podobnie bądź nawet więcej niż mężczyźni. Są to takie obszary, jak administracja biurowa, czyli sekretarki, asystentki. Mówimy również o niektórych obszarach marketingu, HR, działy kadr i płac, ale te obszary są niestety mniejszością i stanowią mniejszość próbki” – przyznaje Bąk.

Z analiz ekspertów Grupy Pracuj wynika, że najbardziej zdominowanymi przez kobiety segmentami rynku pracy jest administracja biurowa, HR, PR i marketing (70 proc.). Statystyki wskazują jednak, że fakt zdominowania przez kobiety niektórych stanowisk niekoniecznie przekłada się na wyższe wynagrodzenia; w takich obszarach kobiety i tak zwykle zarabiają mniej.

Wybieramy słabo opłacane zawody

O różnicy w zarobkach między kobietami a mężczyznami pisze Henryka Bochniarz, znana polska ekonomistka, założycielka i prezydent Konfederacji Lewiatan, współtwórczyni Kongresu Kobiet oraz Stowarzyszenia Kongres Kobiet: „Postawię diagnozę generalną, która oczywiście nie uwzględnia wyjątków: kształcimy się w zawodach, które są wciąż słabo opłacane (np. pielęgniarek, nauczycielek), pracujemy w działach, które nie generują bezpośrednich zysków i nie są zależne od wyników pracy (administracja, kadry, księgowość). Niestety zajmujemy też niższe stanowiska i rzadziej awansujemy. Mamy przerwy w karierze zawodowej związane z macierzyństwem i opieką nad dziećmi”.

businesswoman

Henryka Bochniarz potwierdza, że wciąż powszechne jest postrzeganie kobiety w sposób stereotypowy: uważamy, że to ona powinna zmniejszać swoje zaangażowanie zawodowe na rzecz obowiązków opiekuńczych. „Dysproporcja w podziale obowiązków domowych i rodzicielskich jest jednym z podstawowych czynników powodujących lukę płacową pomiędzy zarobkami kobiet i mężczyzn. W rezultacie kobiety częściej rezygnują z kariery i nie wracają do pracy w pełnym wymiarze po urodzeniu dziecka. Kiedy przechodzą na emeryturę, niższe zarobki przekładają się na niższe świadczenia emerytalne. Tak koło się zamyka” – pisze na swojej stronie Henryka Bochniarz.

Założycielka Konfederacji Lewiatan zwraca jeszcze uwagę na jedną rzecz: „Jako pracodawca mogę powiedzieć o swoim spostrzeżeniu z rozmów kwalifikacyjnych – kobiety w porównaniu z mężczyznami mają niższą samoocenę i mniejsze oczekiwania finansowe (o około 30 proc.). Rzadko negocjują stawki, sądząc, że to wpłynie negatywnie na decyzję o zatrudnieniu. Do tego bardzo często nieświadomie umniejszają swój wkład w sukces przedsięwzięcia, wskazując np. na cały zespół – przeciwnie do mężczyzn, którzy najczęściej kreują się na tzw. ojców sukcesu”.

businesswoman

Kobieta gwarantuje firmie stabilność

Komisja Europejska dostrzega problem i próbuje zlikwidować szklany sufit. Zwłaszcza że, jak wynika z analiz rynku pracy, kobiety na wysokich stanowiskach są potrzebne. „Równowaga płci na najwyższych stanowiskach przyczynia się do lepszych wyników przedsiębiorstw, zwiększonej konkurencyjności i korzyści ekonomicznych. Jak wynika np. z raportu przygotowanego przez firmę doradczą McKinsey, zyski operacyjne przedsiębiorstw stosujących zasadę równowagi płci są o 56 proc. wyższe od zysków firm, w których zarządach zasiadają wyłącznie mężczyźni” – czytam w komunikacie KE.

Z kolei badanie przeprowadzone przez firmę Ernst & Young dotyczące 290 największych spółek notowanych na giełdzie wykazało, że zyski firm, które mają w zarządach co najmniej jedną kobietę, są znacząco wyższe od zysków firm, których zarządy składają się wyłącznie z mężczyzn.

businesswoman

„Najpierw potrzebna jest zmiana mentalności zarówno kobiet pracowników, jak i pracodawców (tak, to też należy podkreślać) w kontekście oceny pracy i zaangażowania. Chodzi głównie oderwanie się od stereotypu kobiety jako przede wszystkim żony i matki, a dopiero później pracownika” – pisze Henryka Bochniarz.

Jak wynika z badań Eurobarometru, aż 88 proc. Europejczyków jest zdania, że w przypadku takich samych kompetencji kobiety powinny być w jednakowym stopniu reprezentowane na najwyższych stanowiskach w świecie biznesu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Od autorki: wypowiedzi Henryki Bochniarz pochodzą ze strony bochniarz.pl

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 4.5 / 5
gość (Ocena: 5) 15.10.2018 21:02
Zawsze kobiety będą na straconej pozycji jeżeli chodzi o zarobki,awanse dokształcanie To choćby z racji urlopów macierzynskich ,wychowywania dzieci, Krótko rzecz ujmując,trzeba nadrobić stracony czas ,ciągłego doszkalania się.Jest więc dylemat czy być dobrą matką czy bizneswoman.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:02
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Ajantisss (Ocena: 5) 07.11.2015 15:13
Kobiety dostają takie same wynagrodzenie jak mężczyźni, ale tylko pod warunkiem, że wykonują taką samą pracę, jeśli wy kobiety nie przeniesiecie 20 kilogramowego pudła z rzeczami, a wasza wymówka to "Jestem kobietą, a to męskie zajęcie", to nie dziwcie się, że zarobicie mniej :p
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 25.04.2015 20:25
w firmie w ktorej pracuje tez kobiety zarabiaja mniej od mezczyzn. kolega wykonuje codziennie ta sama prace co ja (chyba nawet mniej sie narobi, bo nigdy mu sie nie chce), ale zarobi wiecej bo jest mezczyzna. uwazam to za bardzo niesprawiedliwe, trace po malu motywacje z tego powodu
odpowiedz
etna (Ocena: 5) 03.04.2015 12:00
nie ma i nie będzie równości między płciami dopóki kobiety będą rodzić dzieci - to największa różnica między nami - to My wypadamy z rynku pracy doszkalania się przez ciążę i opiekę nad dziećmi a rok nieobecności w branży to inne przepisy inne oprogramowanie inne zasady, dziś zmiany następują momentalnie i żaden fachowiec nie może sobie pozwolić na wypadnięcie z rynku na rok a co potem? kto się dzieckiem w wieku przedszkolnym zajmie? - nie łudźmy się - to się nigdy nie zmieni
odpowiedz

Polecane dla Ciebie