Za jakie produkty i usługi kobiety płacą drożej od mężczyzn? (Jawna dyskryminacja)

Wystarczy różowe opakowanie by sprzedać to samo dwa razy drożej.
Za jakie produkty i usługi kobiety płacą drożej od mężczyzn? (Jawna dyskryminacja)
18.10.2014

Nikt nie mówił, że życie jest sprawiedliwe, ale dziwnym trafem, to najczęściej kobiety muszą się o tym przekonywać. Od najmłodszych lat jesteśmy zmuszone walczyć o swoją pozycję w świecie rządzonym i w dużej mierze zorganizowanym przez mężczyzn. Doskonałym przykładem na słuszność tej tezy jest to, że znacznie trudniej nam się wybić. Jesteśmy inteligentne, wykształcone i zaradne, ale... to nie ma większego znaczenia. W końcu jesteśmy TYLKO kobietami.

Myślicie, że to koniec niesprawiedliwości? Nic bardziej mylnego. Nasze życie jest nie tylko trudniejsze, bardziej skomplikowane, ale także znacznie droższe. Tak, brak równouprawnienia widoczny jest również w naszych kieszeniach. Wystarczy zrobić prosty eksperyment i porównać konkretne towary oraz usługi. Niektóre z nich niczym się od siebie nie różnią, ale w damskiej wersji zawsze są wyżej cenione. Producenci i usługodawcy wychodzą z założenia, że ulegniemy i wydamy więcej.

O czym mowa? Sprawdźcie kilka ewidentnych przykładów. W życiu codziennym jest ich niestety znacznie więcej...

x

MASZYNKA/PIANKA DO GOLENIA

Nawet tak prozaiczna czynność jak golenie nóg przynosi smutne wnioski. Na pierwszy rzut oka damski i męski sprzęt oraz kosmetyki do golenia znacznie się od siebie różnią. W końcu nasze golarki mają różowe uchwyty, a piankę zamknięto w estetycznym opakowaniu. Męskie są brzydsze i na pewno nie poradzą sobie z naszym owłosieniem. To oczywiście bzdura, bo w większości przypadków posiadają te same ostrza, a w różnych opakowaniach zamknięto ten sam specyfik. Damska wersja jest przynajmniej o kilka złotych droższa.

x

SZAMPON/ŻEL POD PRYSZNIC

Kolejny ewidentny przykład, kiedy płacimy za sam fakt, że kosmetyk jest przeznaczony dla kobiet, a nie za jego rzeczywistą wartość. Wystarczy porównać ich skład i nagle okazuje się, że panie i panowie myją włosy i ciało dokładnie tymi samymi substancjami. Różnica polega na tym, że damski specyfik ma ładniejsze opakowanie i wzmocniony zapach. Producenci wmawiają nam, że zwykły szampon lub żel zawierają w sobie specjalistyczne olejki i witaminy wyłącznie dla nas, ale w składzie jest ich tak niewiele, że nie powinnyśmy odczuć różnicy. Poza ceną.

x

ODZIEŻ

Trudno porównywać cenę męskiego swetra z damską sukienką, ale można to sprawdzić na prostszym przykładzie. Wejdź do pierwszej lepszej sieciówki lub nawet hipermarketu dysponującego stoiskiem z ubraniami. Znajdź najprostszy biały t-shirt. Wnioski? Chociaż uszyte są dokładnie w ten sam sposób i wykonane są z tego samego materiału, wersja przeznaczona dla kobiet zawsze będzie droższa. To przeczy logice, bo do stworzenia damskiej koszulki wykorzystuje się mniej tkaniny, ale takie są fakty. W podobny sposób możesz porównać każdą inną część garderoby. Ubrania różnią się kolorem lub fasonem i są automatycznie o nawet kilkadziesiąt procent droższe. Producenci wiedzą, że lubimy kupować ubrania, więc chętnie to wykorzystują.

x

FRYZJER

Wbrew pozorom, męskie strzyżenie wcale nie jest takie proste. Jeśli facet posiada na głowie chociaż odrobinę włosów, fryzjer naprawdę musi się wykazać. Zwykłe strzyżenie trwa nawet kilkadziesiąt minut i wymaga wielu poprawek – dodatkowe golenie szyi, cieniowanie, często stylizowanie włosów. Koszt? Zazwyczaj nie więcej, niż 20-25 zł. Tymczasem najzwyklejsze podcięcie końcówek to zazwyczaj o wiele większy wydatek. Nie dlatego, że fryzjerka poświęca na to więcej czasu i kosmetyków, ale dlatego, że kobieta jest do tego przyzwyczajona.

x

NIEMAL KAŻDY PRZEDMIOT

Jako przykład możesz wziąć cokolwiek. Damski i męski rower – różowy i czarny, wyposażony dokładnie w ten sam sposób, a jednak ten dla nas jest zawsze droższy. Kieszonkowy kalendarzyk, waga łazienkowa, słuchawki – co tylko sobie wymyślisz i jest stylizowane na damską wersję, niemal zawsze kosztuje więcej. Wystarczy odrobinę inny kolor i fantazyjny motyw motyla lub serduszka, by ten sam przedmiot nagle stał się bardziej wartościowy. Jego przeznaczenie jest identyczne, do produkcji wykorzystano te same materiały, a różnica jest widoczna gołym okiem.

x

MECHANIK SAMOCHODOWY/INNY SPECJALISTA

Jeśli nie chcesz paść ofiarą oszustwa w biały dzień, to nigdy nie wybieraj się do mechanika samochodowego sama. Weź ze sobą jakiegokolwiek mężczyznę lub w ogóle w tym nie uczestnicz. Podobnie w przypadku odbioru mieszkania po remoncie. Panowie specjaliści mają tendencję do naciągania kobiet. W ten sposób wykorzystują naszą niewiedzę i naiwność. W końcu to męskie dziedziny o których zazwyczaj nie mamy pojęcia. Problem w tym, że facet zlecający wymianę oleju w samochodzie zazwyczaj zapłaci za tę usługę nawet o połowę mniej, niż nieświadoma stawek kobieta.

Polecane wideo

Komentarze (13)
Ocena: 4.69 / 5
Jakub (Ocena: 1) 13.11.2014 13:36
Skandal. Trzeba wreszcie raz na zawsze skończyć z samczą dominacją ekonomiczną. Choćby tylko takimi małymi kroczkami, ale od czegoś trzeba zacząć. Uważam, że te jednorazówki do golenia producenci powinni robić identyczne dla facetów i kobiet, ale według wzoru uchodzącego tradycyjnie za kobiecy (gender?). Dla kobiet cena nie spadnie, ale i nie wzrośnie, ale skoro koszty produkcji podobno są wyższe, niż dla maszynek tradycyjnie uważanych za męskie, to faceci będą musieli płacić więcej :) W ten sposób "utrącimy" choć odrobinę ekonomicznej dominacji mężczyzn... a każda stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku... Wyobrażacie sobie sieciówki z ciuchami, w których męskie są o 20% droższe, "bo tak", a różnią się tylko napisem na etykietce? Może warto pomyśleć o otwarciu takiej? Niech płacą i płaczą... Stop dyskryminacji!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2014 18:14
z niektórymi produktami to już jawne przegięcie. Sama używam szamponu dla mężczyzn przeciw łupiezowego bo on ma więcej substancji aktywnej niż taki dla kobiet, a zapach nie jest jakiś intensywny. do tego póki mieszkałam z rodzicami , dzieliłam się z tatą rulonem pod oczy ,który dawali gratis do jakiś jego kosmetyków. Był o wiele tańszy od jego odpowiednika dla kobiet tej samej firmy. W ogóle to trochę dyskryminacja, bo rulon na opuchnięte i zmęczone oczy od komputerabył tylko w wersji dla mężczyzn a dla kobiet od razu przeciwzmarszkowy ( a ja mam 20 lat i raczej nie potrzebuje jeszcze takich preparatów a pracuje przy komputerze ,więc oczy mam zmęczone)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2014 16:23
Ależ męskie ciuchy są droższe.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2014 12:14
Dlatego kupuję często męskie golarki wilkinsona bo są tańsze o jakieś 2zł, a dokładnie takie same jak damskie tylko zielone a nie fioletowe:P
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2014 11:00
Absolutnie się nie zgadzam! ZObaczcie sobie golarki gillette męskie i damskie - dobrej męskiej poniżej 70 zł nie kupisz... Pianki damskie są nawet tańsze. Jedynie w czym racja to fryzjer, damski jest kilkukrotnie droższy
odpowiedz

Polecane dla Ciebie