Czy opłaca się studiować? Sprawdź, co będziesz robiła i ile zarobisz, jeśli nie zdobędziesz dyplomu!

A jednak, wyższe wykształcenie popłaca.
Czy opłaca się studiować? Sprawdź, co będziesz robiła i ile zarobisz, jeśli nie zdobędziesz dyplomu!
15.07.2014

Coraz częściej słyszy się, że studiowanie zwyczajnie się nie opłaca. Jeśli ktoś marzy o tym, że dzięki wyższemu wykształceniu zdobędzie lepszą pracę, to zaraz po opuszczeniu murów uczelni srogo się rozczaruje. Wiele analiz udowadnia, że nie specjalistyczna wiedza zdobywana przez lata na uniwersytecie, ale praktyczne umiejętności i doświadczenie najbardziej liczą się na rynku pracy. Dlatego nie brakuje głosów, że lepiej zacząć pracować zaraz po szkole średniej, zamiast marnować czas na uczelni. Czy rzeczywiście jest tak źle?

Opublikowane w ostatnich tygodniach raporty wykazują, że z młodymi Polakami dzieje się coś niedobrego. Niemal pod każdym względem jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej. Najpóźniej rozpoczynamy karierę zawodową. Pierwszą pracę podejmujemy średnio w wieku 22 lat. Może się wydawać, że to zupełnie normalny wynik, a jednak – w lepiej rozwiniętych krajach Europy wskaźnik ten wynosi 20 lat. Nie dość, że usamodzielniamy się później, niż nasi rówieśnicy z Niemiec, Francji czy nawet Czech, to na dodatek zarabiamy o wiele mniej.

Co czwarty Polak poniżej 30. roku życia otrzymuje mniej, niż 1500 zł na rękę. Średnią krajową, czyli ok. 2900 zł netto, zaledwie kilka procent z nich. Wychodzi więc na to, że lepiej zacząć wcześniej i cierpliwie czekać na awans, niż studiować i nic z tego nie mieć. Czy aby na pewno?

Victoria Beckham

Znane są już wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń za 2013 rok, które mogą nieco rozjaśnić sytuację. Raport przygotowany przez firmę Sedlak & Sedlak udowadnia, że chyba jednak lepiej pouczyć się kilka lat dłużej i zawalczyć o wyższe wykształcenie. Absolwenci naprawdę zarabiają więcej. Jeśli nie zaraz po ukończeniu studiów, to przynajmniej w perspektywie kilku kolejnych lat.

Mediana wynagrodzeń dla osób z podstawowym, zawodowym lub średnim wykształceniem wynosi aktualnie 2100 zł brutto, czyli nieco powyżej 1500 zł na rękę. Mediana dla wszystkich Polaków to już 4050 zł brutto, czyli blisko 3000 zł po uwzględnieniu obowiązkowych składek. To niemal dwukrotna różnica.

Najgorzej radzą sobie pracownicy, którzy mogą się pochwalić jedynie wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym. Co drugi z nich nie zarabia więcej, niż 2000 zł brutto. Dla ogółu społeczeństwa średnie wynagrodzenie wynosi od 2 do 3 tysięcy złotych brutto. Im wyższe zarobki na danym stanowisku, tym wyższe wykształcenie. W jakich zawodach pracodawcy zatrudniają osoby bez dyplomu wyższej uczelni?

Victoria Beckham

Specjaliści przyjrzeli się polskiemu rynkowi pracy i doszli do następujących wniosków:

absolwenci szkół zawodowych mają szanse na stanowisko: robotnika przemysłowego, rzemieślnika lub pracownika tzw. prac prostych, czyli niewymagających specjalistycznej wiedzy,

absolwenci szkół ogólnokształcących mogą liczyć na posadę: technika, sprzedawcy lub pracownika usług – tu także nie jest wymagana wiedza akademicka, ale bardziej liczy się doświadczenie,

absolwenci uczelni wyższych mogą aspirować do stanowisk specjalistycznych lub kierowniczych.

Pracownicy, którzy nie ukończyli studiów, zazwyczaj pracują na najniższych możliwych w danej firmie stanowiskach. 80 procent z nich to tzw. pracownicy szeregowi. 40 procent z nich nie zna żadnego języka obcego, co utrudnia rozwój kariery.

Komentarze (25)

Ocena: 5 / 5
Kuba (Ocena: 5) 22.07.2014 12:28
Moim zdaniem teraz jest moda na studia bo "rodzice kazali mi iść " potem taki gość skarży się że nie ma pracy bo studiował filozofię albo mój ulubiony kierunek europeistykę a przeczytał na samosi że po tym jest super praca bo się nic nie robi a pieniądze lecą. Trzeba dobrać kierunek do aktualnej potrzeby rynku pracy a nie po to aby skończyć bo chce mieć magistra i w kebabie biorą do pacy tylko po magistrze. Ludzie zastanówcie się nad sobą po co chodzicie na studia ? bo chyba nie po to aby pracować....
odpowiedz
Marika (Ocena: 5) 17.07.2014 22:38
Studia studiami, moim zdaniem warto, ale np ja żeby dostać awans w pracy musiałam uczyć się jeszcze po studiach. Chodziłam do Progresu, do policealnej szkoły na kadry i płace. Studia to nie wszystko, uczą tam wielu rzeczy, ale praktyki jest jednak na nich mało. Oczywiście zależy na których, na moich nie było jej zbyt wiele.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.07.2014 13:05
Według mnie studia nie dają pracy i patrząc z tej perspektywy są kompletnie niepotrzebne. Warto studiować, ale tylko dla poszerzenia horyzontów, dla pasji lub po to by się rozwijać -ale tylko po to. Mam idealną pracę, po prostu szczyt marzeń, ale nie zawdzięczam jej studiom, do niczego mi się nie przydały. Mogłabym robić to samo co teraz bez żadnego wykształcenia. Mam za to mnóstwo znajomych którzy mają znacznie lepsze wykształcenie niż ja i rozpaczliwą sytuację zawodową. Oczywiście są i tacy którzy mają świetne wykształcenie i świetną pracę oraz tacy bez wykształcenia i bez pracy, jednak według mnie wykształcenie i praca to dwa różne światy i z wyjątkiem kilku zawodów nie ma związku miedzy poziomem wykształcenia a późniejszym spełnieniem zawodowym. Fakt, że osoby bez wykształcenia wyższego często zajmują kiepskie stanowiska może wynikać z tego, że zakładają że bez wykształcenia tylko tyle mogą i nie próbują przez to piąć się wyżej. Oczywiście w wielu branżach faktycznie nie ma szans bez papierka, ale są także rewelacyjne alternatywy gdzie indziej. Poza tym pracodawcy nie są jedynym źródłem pracy, wiele można robić na własną rękę a wtedy nikt nie patrzy w papiery i nikt człowieka nie osądza po pozorach jakie stwarzają.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2014 22:16
W szkołach uczą tylko teorii, która i tak ni jak się ma do praktyki..a na praktykach się siedzi i segreguje durne dokumenty- liceum ekonomiczne,szkoła zarządzania i finansów i później jest masa bezrobotnych..
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 15.07.2014 16:02
ja uważam ,że wykształcenie wyższe zawsze warto mieć. Ale nie trzeba go zdobywac zaraz po maturze. Można to zrobić na dowolnym etapie życia. Moim zdaniem najważniejsze to poszerzanie swoich umięjętności i doświadczenia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo