Po jakich studiach zarobisz najwięcej? Humanistki, głowa do góry!

Wyśmiewane pedagogika i nauki społeczne wcale nie muszą być złym wyborem.
Po jakich studiach zarobisz najwięcej? Humanistki, głowa do góry!
26.06.2014

Każdego roku na polski rynek pracy wchodzi ok. 400 tysięcy absolwentów uczelni wyższych. Tytuł magistra czy inżyniera przestał być jednak przepustką do lepszego życia. Coraz częściej musimy wybierać zawody, które nie mają nic wspólnego z naszymi kwalifikacjami, a także godzić się na stawki, które nie pozwalają nam na pełną samodzielność. Eksperci wskazują na dwa zasadnicze powody – przesycenie rynku, a także... lenistwo młodych Polaków. Prawda leży zazwyczaj gdzieś pośrodku.

Średnio co czwarty absolwent nie może znaleźć żadnej pracy, a wskaźnik bezrobocia wśród najmłodszych z roku na rok rośnie. Taka sama grupa pracuje, ale otrzymuje bardzo niskie wynagrodzenie – poniżej 1,5 tysiąca złotych na rękę. Zaledwie kilka procent osób z wyższym wykształceniem może liczyć na średnią krajową, czyli ok. 2,9 tys. zł na rękę. W wyjątkowej sytuacji mają być lekarze, informatycy i finansiści. Tak przynajmniej wynika z jednego z raportów.

Zupełnie inaczej prezentują się wyniki badania przeprowadzonego przez portal wynagrodzenia.pl. Według niego, z zarobkami młodych Polaków wcale nie jest tak źle. Z czasem możemy liczyć na godziwe pieniądze i to także jako wykształceni humaniści. Po jakich kierunkach zarabia się najwięcej?

przyszłościowe kierunki studiów

Na najniższe wynagrodzenie wśród absolwentów mogą liczyć osoby, które ukończyły studia pedagogicznerehabilitację czy fizykoterapię. Zarabiają średnio 3,2 tys. zł brutto – donosi forsal.pl.

przyszłościowe kierunki studiów

Nieco lepiej radzą sobie absolwenci nauk społecznych, co oznacza, że humanistom wcale nie żyje się aż tak źle. Ich wynagrodzenie można porównać z absolwentami nauk medycznych oraz prawnikami – od 4 do 4,25 tys. zł brutto miesięcznie.

przyszłościowe kierunki studiów

Przynajmniej na 5 tysięcy złotych brutto mogą liczyć absolwenci studiów technicznych (niemal 5,5 tys. zł), ekonomiifinansów i zarządzania (5,2 tys. zł) oraz biotechnologii i inżynierii chemicznej (5 tys. zł).

przyszłościowe kierunki studiów

Od lat na szczycie zestawienia pozostają informatycy, którzy zarabiają zdecydowanie najwięcej. Mogą liczyć średnio na 7,5 tys. zł.

Czy kierujecie się tego typu danymi wybierając kierunek studiów?

Komentarze (80)

Ocena: 4.79 / 5
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2014 23:39
Jaki to kierunek?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.06.2014 19:58
" Przynajmniej na 5 tysięcy złotych brutto mogą liczyć absolwenci studiów technicznych (niemal 5,5 tys. zł), ekonomii, finansów i zarządzania (5,2 tys. zł) " - co do studiów technicznych się zgodzę. Ale po ekonomii, finansach i zarządzaniu jest bardzo dużo bezrobotnych
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.06.2014 03:35
Większość moich znajomych zarabia max. 1500 netto, albo w ogóle nie mają roboty. Wśród tych z moich znajomych co się zdali na zatrudnienie więcej niż 1500 netto zarabiają tylko programiści a z innych branży tacy co dostali po znajomości pracę. Ja nie mam żadnych przydatnych znajomości a programować nie umiem i nie lubię, więc założyłam własną działalność i tylko dlatego zarabiam przyzwoicie. Jakbym miała liczyć na zatrudnienie to miałabym tak samo przerypane jak oni -wiem, bo próbowałam i najdłużej wytrzymałam kilka miesięcy.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2014 18:16
3200 brutto to ok 2200 na rękę, czyli tyle co zarobi nauczyciel mianowany na pełnym etacie - po 6 latach pracy.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 27.06.2014 16:07
brutto ... smiech na sali
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo