Praca w domu - jak to sobie poukładać?

Możesz pracować w domu, choć wymaga to samodyscypliny i doskonałej organizacji czasu. Jak się za to zabrać?
Praca w domu - jak to sobie poukładać?
19.05.2014

Dla osób pracujących na etacie, w dusznym, ciasnym biurze, wykonywanie obowiązków w domu może się wydawać znakomitą alternatywą. Warto jednak mieć świadomość, że praca we własnym mieszkaniu wymaga ogromnej dyscypliny, świetnej organizacji i sumienności. Nie każdy się do tego nadaje. Są jednak tacy, którzy chcą spróbować – i wychodzi im to całkiem nieźle.

W Polsce co siódma firma decyduje się na zatrudnienie pracowników w trybie zdalnym lub stwarza warunki do takiej pracy. Najczęściej są to firmy z branży IT, zajmujące się finansami i księgowością. Ze stacjonarnego zatrudnienia często rezygnują także graficy oraz programiści. Jak pokazują statystki, coraz więcej osób uważa, że praca w domu może być równie efektywna co praca w firmie.

– Pracownicy chcą pracować mobilnie oraz mieć dostęp do swoich danych niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdują lub z jakiego urządzenia korzystają. Na tzw. mobility składają się dwa elementy. Jednym z nich jest mnogość urządzeń, z których mogą wykonywać pracę – komputery, smartfony i tablety. Drugim jest możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca. Pracownik może to robić przy biurku, ale również będąc w drodze do domu, czy też w trakcie podróży w pociągu lub w jeszcze innym miejscu – mówi agencji informacyjnej Newseria Jarosław Sokolnicki z Microsoftu. 

Jak się przygotować do pracy w domu?

Wyznacz sobie miejsce, gdzie będziesz pracować

Przenoszenie laptopa z kąta w kąt nie jest najlepszym rozwiązaniem. Potrzebujesz namiastki biura. Najlepiej sprawdzi się w tym wypadku osobne pomieszczenie, ale jeśli nie masz takiej możliwości, zorganizuj sobie kącik do pracy – przy biurku albo stole, w zacisznym miejscu. Pamiętaj, że powinnaś mieć zapewniony komfort. Potrzebujesz absolutnej ciszy? Oddziel miejsce, gdzie będziesz pracować, ściankami działowymi, parawanem itp. Pracuj w przejrzystym miejscu. Kolory ścian powinny być jasne – np. zielonkawe, beżowe, białe, kremowe.

praca w domu

Nie każdy jednak sprawdzi się jako telepracownik czy freelancer. Nie jest to dla ciebie, jeśli lubisz mieć bezpośredni kontakt ze współpracownikami i klientami; masz problem z zorganizowaniem sobie pracy – wolisz mieć kontakt z szefem, który wyznaczy ci konkretne zadania i do którego możesz zwrócić się w każdej chwili; czujesz, że w domu mogłabyś się rozleniwić – wyjście do biura jest ci niezbędne, byś czuła, że naprawdę pracujesz.

Praca w domu to jednak bardzo dobre rozwiązanie, gdy jesteś doskonale zorganizowana, zdyscyplinowana, pracowita. Towarzystwo szefa nie tylko ci nie pomaga, ale wręcz ci przeszkadza. Wolisz sama decydować, które zadania wypełniasz i w jakiej kolejności. Pomyśl o pracy w domu, jeśli masz małe dziecko i nie chcesz się z nim rozstawać na długo. Zadbaj również o kwestie formalne – umowę o pracę z możliwością pracy zdalnej, umowę-zlecenie lub o dzieło albo pomyśl o samozatrudnieniu.

Ewa Podsiadły-Natorska

praca w domu

Porozmawiaj z domownikami

Osoby, z którymi mieszkasz, muszą mieć świadomość, że jesteś w pracy – nawet jeśli, tak jak inni, nie musisz zrywać się skoro świt i gnać do biura na drugim końcu miasta. Nie zmienia się jednak to, że zarabiasz na chleb, więc powinnaś mieć zapewnioną ciszę i spokój. Poproś, aby w czasie pracy ci nie przeszkadzano. Początkowo możesz spotkać się z propozycjami typu: „Oderwij się na chwilę, chodźmy na zakupy, przecież świat się nie zawali”. Jeśli jednak będziesz ulegać tego typu sugestiom, czas zacznie przeciekać ci przez palce i nie zdążysz skończyć swoich zadań.

Narzuć sobie samodyscyplinę

Praca w domu nie jest dla każdego. Sprawdzi się w przypadku osób, które potrafią się świetnie zorganizować i narzucić sobie żelazną dyscyplinę. Gdy zaczniesz popuszczać sobie pasa, wkrótce zdasz sobie sprawę, że sobie nie radzisz. Dlatego ustal stałe godziny pracy, np. 8-15 albo wyznaczaj sobie konkretne zadania na dany dzień. I nie przekładaj ich na inny termin (chyba że wypadnie ci coś naprawdę ważnego). Z biura nie możesz wyjść w każdej chwili, prawda? Trzymaj się tej zasady również w swoim domu, a praca będzie ci szła jak z płatka.

praca w domu

Plusy i minusy

Osoby, które pracowały w domu, zazwyczaj chwalą sobie tę formę wykonywania zadań. „Miałam okazję pracować w domu. Stare, dobre czasy. Byłam zatrudniona w pewnej firmie jako korektor. Po pewnym czasie zaproponowano mi pracę w tym samym charakterze, ale w domu. Oczywiście mi było to na rękę – wręcz upominałam się o taką możliwość. Dostałam aneks do umowy – była to pełnowartościowa umowa o pracę w formie telepracy. Jak dla mnie rewelacja – mogłam pracować w piżamie, bez makijażu. Wiadomo – trochę brakuje wtedy rozmów z współpracownikami, ale jak ma się małe dzieci w domu, to są same plusy takiej pracy” – pisze jedna z internautek.

praca w domu

Dbaj o ład wokół siebie

Zanim zaczniesz pracę w domu, dobrze się zorganizuj. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca, nie brakuje ci szuflad, segregatorów, notatników, niezbędnych przyborów itp. Utrzymanie porządku wokół jest niezbędne – w przeciwnym razie zginiesz w gąszczu dokumentów, papierów, różnych narzędzi. Dobrym pomysłem jest wysuwana szuflada na klawiaturę. Wokół biurka warto rozmieścić rośliny, które wpłyną na ciebie kojąco i oczyszczą powietrze, np. paprotkę, filodendron albo skrzydłokwiat.

Bądź skoncentrowana

Jeśli pracujesz w domu, może dopaść cię pokusa, np. włączenia telewizora, radia czy zaproszenia znajomej na kawę. Internet też wydaje się olbrzymią pokusą – nie masz przecież nad sobą szefa, który cię kontroluje. Z jednej strony to zaleta. Z drugiej – pułapka. Gdy zaczniesz ulegać pokusom i nieustannie się rozpraszać, nic z tego nie będzie. Staniesz się nieefektywna, powolna, z trudem będzie ci się skupić przez dłuższy czas na jednym zadaniu. Przerwy są oczywiście konieczne, ważne jednak, by nie robić piętnastu rzeczy naraz, bo żadna nie zostanie wykonana jak należy.

Polecane wideo

Komentarze (8)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:07
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2014 12:49
A tam, ja też pracuję w domu i wcale nie trzeba być aż tak zorganizowanym. Najlepsze jest to, że mogę się wyspać ile mi się podoba, poza tym zawsze byłam sową a nie rannym ptaszkiem i rano robota mi zwyczajnie nie szła. Wieczorem za to dostaję takiego powera, że nie wiem kiedy mi czas na robotę zlatuje:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2014 08:59
Też pracuję w domu, raz w tygodniu w biurze i sądzę, że praca w domu dla człowieka z moim brakiem rozgarnięcia, niechęcią do pracy w zespole i nadwyżką niezorganizowania jest wprost idealna! :D Artykuł przeczytałam, ale i tak stosować się nie będę bo mi dobrze z moim samonieogarnięciem :D
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.05.2014 04:31
Praca przy stole lub przy biurku? Jeszcze czego! Ja pracuję na leżąco i nie wyobrażam sobie inaczej. Owszem zorganizowałam se "miejsce do pracy" i wyposażyłam je np. w półkę na coś do picia, blat na duży monitor na odpowiedniej wysokości itp., wszystko tak przystosowane żebym mogła leżeć ;p A zamiast mdłych kolorów które by mnie usypiały wszystko urządziłam w odcieniu jaskrawej czerwieni ;p Kolejna rzecz z tutejszych propozycji do której bym się nigdy nie zastosowała: sztywne godziny pracy. Pracuję w domu po to by pracować kiedy chcę. Czym w sumie by się różniła praca w domu od pracy w biurze gdybym miała i tak wstawać na 8 rano i jeszcze na dodatek pracować na siedząco?
zobacz odpowiedzi (3)

Polecane dla Ciebie