Ile kosztuje Pierwsza Komunia? Majątek! (Sprawdź niezbędne wydatki)

Coraz częściej można tę uroczystość porównać do ślubu i wesela. Pod względem finansowym także.
Ile kosztuje Pierwsza Komunia? Majątek! (Sprawdź niezbędne wydatki)
16.05.2014

Sezon komunijny w pełni. Przez cały maj, aż do początku czerwca, dzieci z całej Polski przystępują do tego szczególnego sakramentu, choć zdarzają się diecezje, gdzie uroczystości przeniesiono na kolejny rok. Wszystko ze względu na różnice w wieku rozpoczęcia szkoły. Tam, gdzie odbywają się zgodnie z planem, biznes związany z tym wydarzeniem kwitnie w najlepsze. Ogromny stres towarzyszy nie tylko najmłodszym, którzy przeżywają pierwszą spowiedź i wyjątkowe nabożeństwo, ale przede wszystkim ich rodzicom. Z roku na rok Pierwsza Komunia Święta to coraz większy wydatek.

Chociaż księża nawołują, by potraktować to wydarzenie w charakterze przede wszystkim religijnym, wszyscy dobrze wiemy, że bez wystawnego przyjęcia i drogich prezentów się nie obędzie. Standardem stały się spotkania rodzinne organizowane w eleganckich restauracjach, przekazywanie dzieciom kopert pełnych pieniędzy lub upominków z najwyższej półki. Można zaklinać rzeczywistość, twierdząc, że nie jest to konieczne, ale najmłodsi mają swoje wymagania. Tego trendu nie można już zatrzymać.

Jedyne co udało się zmienić, to ujednolicenie strojów w niektórych parafiach, ale cała reszta pozostaje bez zmian. Rodzicu – płać i płacz. Oto obowiązujące stawki, które potrafią zrujnować niejeden rodzinny budżet.

ile kosztuje komunia

UROCZYSTY OBIAD

Minęły czasy, kiedy komunijne spotkanie przy stole można było zorganizować w domowych warunkach. Najczęściej wybieramy restauracje, które mają w swojej ofercie okolicznościową oprawę i menu.

Jeśli mimo wszystko decydujemy się na własne mieszkanie, koszt przygotowania posiłków może zamknąć się w kwocie 20-30 zł na osobę. W lokalu musimy liczyć się z wydatkiem 100-160 zł na głowę. Tort i niektóre dodatki musimy dokupić we własnym zakresie. To cena porównywalna ze skromnym weselem – informuje naszemiasto.pl.

ile kosztuje komunia

STRÓJ DZIECKA

Od lat Pierwsza Komunia Święta kojarzyła się z rewią mody dziecięcej. Powoli przestawał nas dziwić widok 8-latek ubranych w miniaturowe wersje sukien ślubnych. Koronki, treny i buty na wysokim obcasie stały się normą. To się na szczęście zmienia.

W wielu parafiach wprowadzono jednolite stroje, czyli alby. Są to proste szaty bez dodatkowych ozdób. W sprzedaży zazwyczaj pośredniczy parafia, a koszt stroju to ok. 200 zł. Jeśli wciąż panuje dowolność, wtedy musimy liczyć się z większym wydatkiem. Strojna sukienka komunijna kosztuje 400-700 zł, a garnitur – 300-500 zł. W przypadku dziewczynek nie można zapomnieć o wizycie u fryzjera (100-200 zł), a nawet u kosmetyczki (50-100 zł).

ile kosztuje komunia

PREZENT OD RODZICÓW CHRZESTNYCH

Opisujący komunijny cennik serwis naszemiasto.pl stawia na tradycyjne rozwiązania, przypominając, że ojciec i matka chrzestna to „najważniejsze instytucje stojące na straży wiary”. Z tego powodu okolicznościowy prezent powinien w jakimś stopniu nawiązywać do sakramentu religijnego.

Dla dziewczynek wciąż popularne są zestawy – łańcuszek i kolczyki. Zazwyczaj złote lub pozłacane, więc ich koszt to nawet kilkaset złotych. Warto pamiętać o pamiątkowym medaliku lub krzyżyku. Dla chłopców może to być biżuteryjny zegarek oraz dodatkowy medalik. Rodzice chrzestni często dokładają jeszcze „Biblię dla dzieci” oraz... kopertę. Średnia stawka to 500-1000 zł, ale zdarza się znacznie więcej.

ile kosztuje komunia

PREZENT OD RODZINY

W przypadku rodziców i dziadków koperta także jest często spotykana, ale zdarzają się także konkretne prezenty. W ostatnich latach obserwujemy niebezpieczną modę na kupowanie zwierząt. Hitem jest np. jeż pigmejski, który kosztuje 400-600 zł.

Tradycyjnie wybieramy również rowery (dziecięcy rower górski to koszt 500-1000 zł), tablety (ok. 700 zł) czy laptopy (ceny rozpoczynają się od ok. 1200 zł). W niektórych regionach popularnym prezentem jest quad, czyli niewielki pojazd na czterech kołach. Kosztuje 2000-4000 zł.

ile kosztuje komunia

PODSUMOWANIE

Koszt przyjęcia dla 20 osób w restauracji – ponad 3 tysiące złotych

Strój dla dziewczynki i wizyta u kosmetyczki – ok. 1 tys. zł

Strój dla chłopca – ok. 500-600 zł

Koszt prezentu od najbliższego członka rodziny – minimum 1-1,5 tys. zł

Jak widzimy, Pierwsza Komunia Święta to nie tylko sakrament, ale także ogromny wydatek! Rodzice muszą się liczyć z kwotą przekraczającą 5000 zł.

Komentarze (55)

Ocena: 4.69 / 5
gość (Ocena: 5) 17.11.2016 15:44
Nasza komunia w Rozdrożu kosztowała kilka tysiecy, chyba około dwóch, ale to i tak taniej niż inni rodzice opowiadali.
odpowiedz
justi (Ocena: 5) 15.05.2015 09:49
mam pytanie potrzebuje porady bo nie mam o tym pojecia moja corcia idzie do komunii i niewiem ile owocy wszelkiego rodzaju mam kupic na stol komunijny na 30 os w tym dzieci pomorzcie
odpowiedz
kreatywni-doradcy-kredytowi.blog.pl (Ocena: 5) 01.04.2015 15:37
Ciekawy artykuł;) Na naszym blogu również pojawił się artykuł na ten temat. Zachęcam do przeczytania;)
odpowiedz
Aga (Ocena: 5) 17.05.2014 13:45
Przesada! Ja zrobiłam przyjęcie w domu na 30 osób za ok 2 tys. Ubrania dla chlopca: buty 80 zł, spodnie, podkoszulek, muszka, skarpety i pasek za 90 zł. Alba kosztowała 70 zł a koszule kupiłam wcześniej w tesko za 28 zł. Do jedzenia były flaki, rosół, schabowe, kurczak, gołabki, ziemniai, kopytka, kluski sląskie, sałatka grecka i z czerwonej kapusty, do tego wędlina, owoce, paszteciki i barszcz czerwony, cukierki, ciasta ( 5 rodz.) i tort.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 17.05.2014 08:18
a ja miałam komunię 14 lat temu i nie ma mowy w ogóle o takich cyrkach... przyjęcie miałam duże, bo na 40 osób, ale niestety rodzina wielkością jest jaka jest, ale wszystko odbyło się w ten sposób tylko dlatego, że mieliśmy możliwość urządzenia przyjęcia w domu. Z jedzeniem pomagała nam sąsiadująca restauracja, albę musiałam mieć kupioną, bo byłam "dużym" dzieckiem i niestety po kuzynkach na mnie nie pasowały, kosmetyczek ani fryzjerów nie było, była koleżanka mamy, która miała termoloki i mi pokręciła włosy, bo w domu nie było czym. Prezentów nie dostałam Bóg wie jakich, a i tak wspominam to świetnie i byłam bardzo zadowolona. Nie dajmy się zwariować
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo