Nie stać Cię na nowy samochód i egzotyczne wakacje? Jesteś BIEDNA!

Czym jest bieda dla większości Polaków? Wyniki sondażu mogą Was zszokować.
Nie stać Cię na nowy samochód i egzotyczne wakacje? Jesteś BIEDNA!
10.03.2014

Czym jest ubóstwo? Zjawisko to, choć powszechne, nie jest do końca sprecyzowane. Dla większości z nas oznacza brak możliwości zapewnienia podstawowych potrzeb (wyżywienie, edukacja, leczenie, mieszkanie), ale punkt widzenia zawsze zależy od punktu siedzenia. Trudno w to uwierzyć, ale dla sporej grupy Polaków bieda wcale nie kojarzy się z głodem i bezdomnością, ale... niemożliwością kupienia nowego samochodu czy wyjazdu na egzotyczne wakacje. Nic więc dziwnego, że wszyscy zgodnie zauważamy problem ubóstwa. Twierdząco na pytanie „Czy w Polsce bieda jest znaczącym problemem?” odpowiedziało aż 81 procent ankietowanych w badaniu Homo Homini na zlecenie Interia.pl.

Zanim przyjrzymy się szczegółowym wynikom, warto przytoczyć tzw. granice ubóstwa, którymi posługuje się Główny Urząd Statystyczny oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Minimum egzystencji dla czteroosobowej rodziny (małżonkowie i dwoje dzieci) wynosi 1702 zł miesięcznie (takimi środkami dysponuje aż 12 proc. polskich rodzin). Ustawowa i relatywna granica ubóstwa to 1800-2000 zł miesięcznie, a minimum socjalne... ponad 3200 zł. Różnice są spore, więc nie powinno dziwić, że postrzeganie biedy tak bardzo się różni.

A czym jest bieda dla większości Polaków? Wyniki sondażu mogą zaskakiwać, bo ubóstwa nie postrzegamy tak samo. Dla jednych będzie to brak środków na przynajmniej jeden posiłek dziennie, dla innych – brak własnego mieszkania, samochodu i spędzanie urlopu w domu.

wakacje

Podstawowe pytanie, na które odpowiadali respondenci w badaniu brzmiało: „Kiedy ktoś mógłby o Panu(i) powiedzieć, że jest Pan(i) biedny(a)?”.

Gdybym nie miał na jeden posiłek dziennie – 62 procent odpowiedzi

Gdyby nie było mnie stać na czynsz i opłaty – 50,1 proc.

Gdyby nie było mnie stać na wykupienie leków – 45,1 proc.

Gdybym nie miał pieniędzy na opłacenie edukacji dzieci – 24,1 proc.

Gdybym nie mógł sobie kupić nowych ubrań i butów – 14,9 proc.

Gdyby nie było mnie stać na zakup własnego mieszkania lub domu – 7,5 proc.

Gdybym nie miał funduszy na wakacje – 5,3 proc.

Gdyby nie było mnie stać na samochód – 2,8 proc.

Wszystko wskazuje więc na to, że postrzeganie ubóstwa zmienia się wraz z naszymi rosnącymi potrzebami. Im człowiek lepiej sytuowany, tym bardziej przyzwyczaja się do niektórych rzeczy. Dla człowieka biednego posiadanie samochodu będzie postrzegane jako luksus, a dla zarabiającego znacznie więcej – jako minimum godnej egzystencji. Potwierdza to dr Grzegorz Foryś, socjolog cytowany przez Interia.pl. - Oblicza biedy wskazane przez respondentów są zapewne związane z ich własnym poziomem dochodów. Im wyższe dochody, a tym samym wyższy poziom życia, tym mniej okrutne jest oblicze biedy – twierdzi.

wakacje

Ponad połowa ankietowanych twierdzi, że w ich najbliższym otoczeniu nie ma osób dotkniętych ubóstwem. 43 proc. respondentów przyznaje, że zna ludzi biednych. Trudno jednak stwierdzić, czy chodzi o osoby, których nie stać na przynajmniej jeden posiłek dziennie, czy może ich ubóstwo charakteryzuje się brakiem możliwości wyjazdu na egzotyczne wakacje. Potwierdzają to szczegółowe dane płynące z badania Homo Homini. Im człowiek gorzej sobie radzi, tym... gorzej postrzega rzeczywistość. Ocena biedy nigdy nie jest obiektywna, bo opiera się na własnych możliwościach i potrzebach.

Polacy wypowiedzieli się również na temat pomocy osobom potrzebującym. Dla większości z nas najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie przekazanie gotówki lub darów. Wybieramy rybę, nie wędkę. Jaka forma wsparcia jest naszym zdaniem najbardziej skuteczna?

 

wakacje

Pomoc rzeczowa lub finansowa – 22,8 procent odpowiedzi

Zasiłki, zapomogi, darmowe posiłki – 22,6 proc.

Pomoc organizacji i fundacji – 17 proc.

Pomoc organizacji kościelnych – 12,9 proc.

Pomoc międzyludzka (np. usługi na rzecz potrzebujących) – 10,1 proc.

Pomoc w znalezieniu pracy – 6,8 proc.

Szkolenia dla bezrobotnych – 0,8 proc.

wakacje

Do czego to prowadzi? Pomagamy doraźnie, ale nie myślimy o tym, że podarowane pieniądze lub dobra rzeczowe nie zmieniają sytuacji. Życie osoby potrzebującej zmieni się tylko na chwilę, a źródło biedy nie zostanie wyeliminowane. Pomoc w odnalezieniu pracy lub szkolenie pozwalające na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych wydają się znacznie bardziej efektywne. Ale tylko dla specjalistów, a nie zwykłych Polaków...

Na szczęście, kiedy odnosimy się do własnego statusu, okazuje się, że nie jest aż tak źle. 78 procent Polaków nigdy nie znalazło się sytuacji, kiedy musieli prosić o pomoc innych (np. o jedzenie).

Polecane wideo

Komentarze (46)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:10
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 11.03.2014 01:18
mnie przeraża to ,że ludzie po studiach zarabiają po 2000zł. a jeszcze bardziej przeraża mnie to ,ze sa ludzie ,którzy uważają ,że 3000zł to super pensja. W mojej rodzine dochód miesięczny to ok 15tys i nie uważam się za bogatą tylko za kogoś kto ,żyje na godnym poziomie. bez fajerwerków i super wakacji ale stać moich rodziców na porządne ubrania, wszystkie potrzeby i edukację. Uważam ,że to wręcz chore żeby ludzie wykształceni w tym kraju musieli pracowac za takie poniżające pieniądze.Przyznam się ,że nie mam pojecia jak to jest zyć w rodzinie z dochodem 2000zł i mam nadzieję ,ze się nie dowiem bo tyle wydają moi rodzice miesięcznie na mój akademik (za granicą). jak moga normalnie funkcjonowac za takie pieniądze. Książki dla dzieci to ok 500zł i to co roku. To hańba dla naszego rządu, powinni to zmienić. To chore ,żeby jakaś partyjna swiania zarabiała po 100tys miesięcznie za nic nie robienie i łapówki a młody człowiek zarabiał 1200zł i jeszcze musiał udawać ,że to normalne. To nie jest normalne, i napewno nie godne człowieka. Jeśli dalej będziemy wierzć ,że takie płace są normą to nic się nie zmieni bo cała banda świn po znajomości utrzymuje swoje rodziny i znajomych na panstwowych posadach. Ciekawe jakie wille mają polscy politycy?
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2014 23:39
Egzotyczne wakacje! Jak ktoś chce może mieć egzotyczne wakacje po kosztach. Nie rozumiem tego wiecznego kreowania, że to tylko pieniądze dają w życiu szczęście. Nie o to przecież chodzi, trzeba się trzymać swojej drogi, a nie tylko martwić zawartością portfela. Trochę ponad rok temu zaczęłam jeździć autostopem po Europie. Przez ten czas spędziłam ponad 4 miesiące w podróży i całość kosztowała mnie łącznie mniej niż 2 tysiące złotych, a i tak żyłam jak król. Jak ktoś chce to znajdzie sposób. Ja jeżdżę z kimś, sama, ale słyszałam też o ludziach podróżujących całymi rodzinami np. Roman Zańko z synem. Świat stoi otworem tylko wystarczy wyciągnąć po niego rękę. Dla zainteresowanych jak zacząć można mnie znaleźć na facebooku: Polski Włóczykij
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2014 22:06
Dlatego postanowiłam wyemigrować, od 5 lat mieszkam w Australii i serce mnie boli, że mam tak daleko rodzinę ale życie tutaj jest o wiele lepsze, państwo dba o obywateli, zarobki są dobre, bez problemu mogę sobie pozwolić na lot do Polski. Kiedyś chciałabym wrócić, bo jednak brakuje mi ojczystego kraju ale jak słyszę od znajomych co się dzieje w Polsce, to chyba nie zanosi się na nic lepszego...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.03.2014 16:08
Mnie nie stać na obiad w restauracji raz w miesiącu, a o wakacjach czy samochodzie nawet nie marze... Jestem po jednej z lepszych uczelni w Polsce i zarabiam w stolicy (UWAGA) 1500 zł netto!!! A moje kumpele po zawodówce, obie fryzjerki spokojnie dociągną do 3000 zł w Wawie. I one pięć lat na studiach zakuwać nie musiały.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie