W tych zawodach kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn!

Choć analitycy rynku pracy alarmują, że kobiety często zarabiają mniej od mężczyzn, są profesje, w których nie mają sobie równych.
W tych zawodach kobiety radzą sobie lepiej od mężczyzn!
19.01.2014

Komisja Europejska wyliczyła, że przeciętna kobieta musi pracować o 59 dni dłużej, by otrzymać tę samą pensję co mężczyzna. Z badań przeprowadzonych w naszym kraju wynika, że luka płacowa w Polsce wynosi 10 proc., choć niewykluczone, że różnica w zarobkach kobiet i mężczyzn jest jeszcze większa. Mniej zarabiają kobiety nawet na najwyższych stanowiskach.

Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy alarmują, że kobietom trudniej jest zrobić karierę – bywają dyskryminowane, często są niedoceniane, nierzadko stoją w cieniu mężczyzn. Na całe szczęście są zawody, w których od mężczyzn zarabiamy więcej i radzimy sobie naprawdę bardzo dobrze.

Być jak Gisele

Branżą, w której kobiety wiodą niekwestionowany prym, jest modeling. Wyliczono, że modelki zarabiają o… 150 proc. więcej niż modele. Mówi się wręcz o przepaści między nimi. Za granicą dziewczynom stawiającym pierwsze kroki na wybiegu płaci się od 500 euro wzwyż. Przy dużych projektach modelki mogą zarobić nawet 200 tys. euro. Najsławniejsze modelki świata zarabiają krocie. Mężczyźni o takich stawkach mogą co najwyżej pomarzyć. Wystarczy wspomnieć, że najlepszy model Sean O’Pry rocznie zarabia ok. 1,5 mln dolarów, podczas gdy Gisele Bündchen – najlepiej opłacana modelka świata – każdego roku zgarnia ponad… 40 mln dolarów!

Kolejną branżą, w której dysproporcje pomiędzy zarobkami płci są bardzo duże, jest profesja związana z urodą. Makijażystki, kosmetyczki, manicurzystki w zdecydowanej większości zarabiają więcej od mężczyzn na tych samych posadach. Wyjątek stanowią jednak fryzjerzy – jak wyliczyli eksperci Bureau of Labor Statistics mężczyźni w tym fachu zazwyczaj zgarniają większe sumy.

W tych branżach nam się powodzi

Jednym z kolejnych zawodów dobrych dla kobiet jest agentka nieruchomości. Z raportu serwisu GlassDoor.com wynika, że panie na tym stanowisku otrzymują o ponad 10 proc. większe wynagrodzenie niż panowie. Dlaczego tak jest?

Następną branżą, w której panie na ogół radzą sobie lepiej, jest dział zasobów ludzkich, czyli HR. Co ciekawe, aż 90 proc. pracowników w tej grupie stanowią właśnie kobiety. I to one zarabiają więcej – średnio o 3,4 proc. Jednak na stanowiskach dyrektorskich różnica między zarobkami zmniejsza się do 1,8 proc.

Detektyw w spódnicy

I jeszcze jedna niespodzianka – z analiz zagranicznych portali wynika, że nierzadko na większe zarobki może liczyć kobieta, która pracuje jako… detektyw. Okazuje się, że tutaj różnice w wynagrodzeniu mogą wynieść nawet 22 proc.

Są jeszcze inne branże, w których kobiety stanowią większość, a ich wynagrodzenia zazwyczaj są wyższe od zarobków mężczyzn. To np. nauczyciel – zawód powszechnie kojarzony z kobietami.

EPN

praca

Zdaniem ekspertów taka dysproporcja może wynikać z faktu, że prac agenta nieruchomości polegająca na pośrednictwie w sprzedaży domów i innych obiektów wymaga wielu interakcji z ludźmi, a kobiety lepiej sobie z tym radzą niż mężczyźni.

Podobnie sprawa się ma z pracą handlowca (sprzedawcy). W branży, gdzie liczy się bezpośredni kontakt z klientem prowadzący do zakupu produktu lub usługi, zazwyczaj lepiej radzą sobie kobiety. Serwis GlassDoor.com wyliczył, że kobiety pracujące jako sprzedawczynie mogą zarabiać nawet… 100 proc. pensji otrzymywanej przez panów-handlowców.

praca

Niespodzianką może być fakt, że – jak wynika z raportu PayScale.com – więcej od mężczyzn zarabiają kobiety na stanowiskach maklerów giełdowych. Wbrew powszechnej opinii ta branża wcale nie jest zdominowana przez mężczyzn – wyliczono, że kobiety stanowią 55 proc. specjalistów i zarabiają średnio o 13 proc. więcej.

W służbie zdrowia

Do zawodów, w których kobieta zarabia więcej, należy onkolog. Podczas gdy w innych specjalizacjach różnica w zarobkach nie jest aż tak duża, w tym przypadku kobiety dostają prawie o 10 proc. więcej od mężczyzn. Kobiecie opłaci się również praca w poradni zdrowia psychicznego. Panie, które pomagają osobom z problemami natury emocjonalnej, a także z uzależnieniami, zarabiają średnio prawie o 3 proc. więcej od mężczyzn.

Kobiety przodują również wśród pomocników medycznych. Zawody takie jak technik i asystent wspomagający lekarza, farmaceutę, stomatologa czy innych specjalistów, są lepiej opłacane w przypadku pań – średnio o 10 proc. Dobrze radzą sobie też chemiczki – serwis GlassDoor.com obliczył, że ich pensje są o ok. 13 proc. wyższe od zarobków mężczyzn-chemików.

Tu też się opłaca

Panie lepiej sobie radzą także jako audytorki. Na czym polega to zajęcie? Ogólnie rzecz ujmując audytorem jest osoba, która ocenia, przeprowadza kontrolę bądź dokonuje przeglądu. Może być to np. wyspecjalizowana księgowa czy rewidentka, czyli superspecjaliści w swoim fachu. W tym zawodzie kobiety zarabiają przeciętne o 14 proc. więcej niż mężczyźni.

Polecane wideo

Komentarze (1)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 19.01.2014 16:54
Niewiarygodna jest głupota pracujących dla tego portalu "dziennikarzy". Chociaż śmiem wątpić, że ktokolwiek z redaktorów ukończył liceum, ponieważ to by zobowiązywało do znajomości podstaw matematyki. "Serwis GlassDoor.com wyliczył, że kobiety pracujące jako sprzedawczynie mogą zarabiać nawet… 100 proc. pensji otrzymywanej przez panów-handlowców." - to zdanie oznacza, że kobiety mogą zarabiać NAWET tyle, co mężczyźni. Jeśli zarabiają 100% tego, co faceci, to znaczy, że zarabiają dokładnie tyle samo. A zarabianie NAWET tyle samo raczej nie jest sukcesem. Jeśli dziennikarz pisze artykuł na podstawie danych statystycznych, powinien najpierw nauczyć się obliczać procenty.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie