RAPORT: Dlaczego młodzi nie mogą znaleźć pracy?

Młodzi nie mają pracy, a kryzys pozbawił zajęcia wielu spośród tych, którzy zdołali ją znaleźć. Dlaczego sytuacja młodych pracowników jest taka trudna?
RAPORT: Dlaczego młodzi nie mogą znaleźć pracy?
21.11.2013

Media co i rusz donoszą, że bezrobocie wśród młodych jest najwyższe w historii. Obecnie ok. 5,5 mln młodych mieszkańców Unii Europejskiej nie ma pracy. W Polsce, jak wynika z analiz Eurostatu, bezrobotni poniżej 25. roku życia stanowią ponad 27 proc. osób (dla porównania – w Niemczech zaledwie 7,5 proc.). A ci, którzy pracę dostają, zazwyczaj zarabiają bardzo małe pieniądze, nie otrzymują stałych umów albo w ogóle nie pracują w zawodzie. Eksperci cały czas szukają odpowiedzi na pytanie, kto ponosi za to odpowiedzialność. Oto możliwe przyczyny bezrobocia wśród młodych.

Błędy w CV

Choć tyle się mówi, jak powinno wyglądać prawidłowo przygotowane CV i czego do niego nie wpisywać, z badań wynika, że młodzi wciąż popełniają błędy, które przekreślają ich szanse na zdobycie pracy. Najczęstsze wpadki to: za długie CV (dwie strony to maksimum!), infantylny adres mailowy (typu: [email protected]), nieodpowiednie zdjęcie (np. z wakacji), brak zakresu obowiązków (sama informacja, że pracowałaś jako inspicjentka w danej firmie, to za mało – spróbuj chociażby w jednym zdaniu napisać, czym się wcześniej zajmowałaś), błędy ortograficzne i literówki, wpisywanie informacji nieistotnych (np. o nieukończonym kursie – to działa wręcz na twoją niekorzyść), zbyt ogólne zainteresowania (lepiej wpiszmy jedno, ale faktyczne i konkretne).

W CV nie należy wpisywać wszystkiego! Wybierz to, co najważniejsze i czym możesz się pochwalić. Zaakcentuj swoje osiągnięcia i sukcesy; może warto pochwalić się oceną bardzo dobrą na dyplomie? Masz specjalistyczne, niszowe zainteresowania? Coś jest twoją mocną stroną? Byłaś wolontariuszką, działałaś w studenckim samorządzie? Dla właścicieli firm są to ważne informacje.

Zerowe doświadczenie zawodowe

Każdy zgodzi się z tym, że wymaganie kilkuletniego doświadczenia od studenta albo osoby, która dopiero co zdobyła dyplom, jest przesadą. Ale nie zmienimy tego – dla pracodawców doświadczenie jest bardzo ważne; znacznie ważniejsze od wiedzy teoretycznej. Dlatego musimy postarać się je zdobyć – im wcześniej podejmiemy pracę, tym lepiej. Liczy się wszystko: praktyki, staże, wolontariat, praca zdalna i dodatkowa. Studiujesz dziennie? Może będziesz udzielać korepetycji? Robić różne projekty przez internet? Załapiesz się na praktykę weekendową do jakiejś firmy? To wszystko jest bardzo ważne, jeśli chcesz zaistnieć na rynku pracy.

praca

I jeszcze jedna kwestia – może się zdarzyć, że rozpoczynając od praktyk albo bezpłatnej pracy, spodobasz się i dostaniesz propozycję stałej współpracy. To znacznie lepszy i skuteczniejszy sposób na znalezienie zatrudnienia niż monotonne rozsyłanie aplikacji, która utonie w morzu podobnych.

Błędy w edukacji

Kiedyś dyplom wyższej uczelni zazwyczaj był przepustką do dobrej pracy. Dziś niestety już tak nie jest. Szczególnie że sam fakt ukończenia studiów nie robi już na pracodawcach wrażenia, a liczba absolwentów szkół wyższych idzie w miliony. Nie ma zatem możliwości, by pracę dostali wszyscy, a już na pewno nie w wyuczonym zawodzie. Zatrudnienie znajdą tylko najlepsi, najbardziej kreatywni. Ci, którzy mają na siebie pomysł. Tymczasem kończenie kierunku, w którym kształcą się dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy osób, nie wystarczy.

praca

Z analiz ekspertów wynika, że pracę najtrudniej znaleźć po kierunkach humanistycznych takich jak polonistyka, filozofia, bibliotekoznawstwo, kulturoznawstwo itp. Dużo łatwiej mają osoby po kierunkach specjalistycznych, technologicznych, które kończy garstka osób i które przygotowują do podjęcia pracy zawodowej. Obecnie coraz częściej lepszym wyborem okazuje się szkoła zawodowa, która uczy konkretnego fachu. Błędem w edukacji jest również wybieranie obleganego kierunku studiów, na który panuje moda. Bo dla ilu osób może czekać praca np. po marketingu i zarządzaniu, psychologii, dziennikarstwie albo pedagogice?

Zbyt wysokie wymagania

Trzeba mierzyć wysoko – to fakt. Ale równie istotne jest mierzenie sił na zamiary. Z badań specjalistów agencji pracy tymczasowej Work Express wynika, że młodzi Polacy mają wygórowane wymagania co do pierwszej pracy i nawet mimo kryzysu chcą zarabiać… 1,5 tys. euro. Są również inne badania, z których płynie wniosek, że większość młodych Polaków nie przyjmie pracy za mniej niż 2 tys. zł. Wiele osób świeżo po studiach ma o sobie wysokie mniemanie – młodzi nie chcą pracować na podrzędnych stanowiskach, żądają telefonu służbowego i obowiązkowo płatnych nadgodzin… To zrozumiałe, ale też znacznie utrudnia zdobycie pracy.

Pamiętajmy, że awans związany z wyższymi zarobkami uzależniony jest od wyników. Sukcesów. Doświadczenia. Młoda osoba, która dopiero wchodzi na rynek pracy, ma wiedzę jedynie teoretyczną i małe obycie w branży, nie może więc liczyć na wysoką pensję czy prestiżowe stanowisko. Jedynie stosując metodę małych kroczków, dzięki sumienności i cierpliwości, możemy coś osiągnąć.

To podstawowe powody, dla których młodzi nie mogą znaleźć pracy. Ale nie wszystkie. Inne i równie istotne to m.in.:

- Kłamstwa w CV. Wszystko wychodzi na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. A gdy rekruter przyłapie nas na kłamstwie, nie mamy szans na zdobycie zatrudnienia.

- Nieumiejętność autoprezentacji – również podczas interview. Młodzi często nie wiedzą, czym dokładnie zajmuje się firma, w której ubiegają się o pracę, nie potrafią „sprzedać” swoich mocnych stron w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, są mało kreatywni. Do rozmowy trzeba się solidnie przygotować – poczytać artykuły i poradniki na ten temat, obejrzeć filmiki w internecie. To zaprocentuje.

- Bierne szukanie pracy. W obecnych czasach samo wysłanie CV coraz częściej nie wystarcza. Trzeba wyprzedzać potrzeby pracodawców – zgłaszać swoją aplikację, nawet jeśli firma nie prowadzi akurat rekrutacji. Nie poddawać się, gdy nam odmawiają. Pofatygować się osobiście, a nie ślepo ufać bezosobowemu mailowi. Żeby zdobyć pracę, trzeba się najpierw… napracować.

- Brak wiedzy praktycznej. Wielu właścicieli firm mówi wprost, że nie zatrudnia młodych, bo nie potrafią oni zastosować zdobytej wiedzy w praktyce i tak naprawdę niewiele umieją. Przyjrzyj się sobie – co jest twoim atutem i odpowiedz sobie na pytanie, dlaczego i w jakim celu pracodawca miałby cię zatrudnić? Do czego mu się przydasz? W czym jesteś lepsza od innych?

- Przeciętność. Pracodawcy wiedzą, że pracy nie ma dla wszystkich, więc mogą dowolnie przebierać w ofertach i wybrać najlepszych kandydatów. Ci przeciętni, którzy niczym się nie wyróżniają, szanse na zdobycie pracy mają niewielkie. Trzeba być wyjątkowym, wyróżniać się na tle innych, intrygować, by spodobać się rekruterowi.

- Nie zawsze problem z brakiem etatu leży po stronie młodej osoby. Młodzi nie mogą znaleźć pracy, bo bardzo często przeszkodą są… wysokie koszty utrzymania pracownika. Pracodawcom znacznie bardziej opłaca się zatrudnić na umowę o dzieło albo poszukać osoby, która prowadzi własną działalność.

Ewa Podsiadły-Natorska

Polecane wideo

Komentarze (55)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:12
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.08.2015 23:24
To co napisze będzie dla niektórych ciężkie do uwierzenia, ale mi w wyjściu na prostą pomógł rytuał przyciągnięcia pieniędzy ze strony energiaduchowa.pl , sama wcześniej nie wierzyłam w takie rzeczy, ale po tym rytuale naprawdę moje finanse znacznie się polepszyły.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.12.2013 22:08
jak przychodzą z takimi fryzurami jak na zdjęciu to sie nie dziwię
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.11.2013 21:29
ale bzdura :/ to niby wina bezrobotnych ze nie ma dla nich miejsc pracy? fakt, ze wiele ludzi sobie nie radzi, ale znam zbyt duzo wykształconych i inteligentnych bezrobotnych, ktorzy łażą od firmy do firmy z CV, zeby uwierzyc w te brednie!
zobacz odpowiedzi (2)
frania (Ocena: 5) 22.11.2013 16:57
nie miejcie pretensji to tych którzy skończyli studia nieważne jakie, ale miejcie pretensje do naszych władz szczególnie do ministerstwa edukacji ze taki program beznadziejny na studiach wdrażają , program który kompletnie nic nie uczy. To jest wina ministerstwa i profesorów którzy ucza zupełnie niepotrzebnych i nie praktycznych rzeczy i tu tkwi MEGA PROBLEM
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie