Ukrywamy przed facetami wysokość naszych zarobków! (Nie chcemy ich wpędzać w kompleksy?)

Partnerowi, krewnym, przyjaciołom, kolegom z pracy, a może sąsiadom – komu mówimy o wysokości swoich zarobków?
Ukrywamy przed facetami wysokość naszych zarobków! (Nie chcemy ich wpędzać w kompleksy?)
12.11.2013

Partnerowi, krewnym, przyjaciołom, kolegom z pracy, a może sąsiadom – komu mówimy o wysokości swoich zarobków? Miesięcznik „Reader’s Digest” postanowił zbadać, z kim najczęściej dzielimy się informacjami dotyczącymi naszego wynagrodzenia. Badanie przeprowadzone zostało w Polsce, Niemczech, Rumunii oraz na Węgrzech.

Aż 3 na 4 ankietowanych Niemców zwierza się z wysokości swoich zarobków partnerowi. Niemal 70% Rumunów oraz 64% Węgrów także przyznaje, że dzieli się informacją na temat otrzymywanego honorarium ze swoją drugą połową. Na tym tle ciekawie wypadają deklaracje polskich ankietowanych. Wyniki sondażu „Reader’s Digest” pokazują, że jedynie niespełna połowa Polaków (48%) porusza temat zarobków ze swoim partnerem.

Zdecydowanie rzadziej kwestie finansowe omawiamy z rodziną. Najczęściej w rozmowie z krewnymi temat wynagrodzenia podejmują Niemcy (42%). Pozostałe nacje poddane badaniu sporadycznie przyznają się do takiej praktyki − Polacy (16%), Węgrzy (14%) i Rumuni (13%).

Sondaż „Reader’s Digest” wykazał, że – bez względu na narodowość – w rozmowach z przyjaciółmi staramy się unikać tematów nawiązujących do wysokości naszych pensji. Jedynie co trzeci niemiecki respondent omawia kwestię swojego wynagrodzenia z najbliższymi znajomymi. Podobnie postępuje zaledwie 14% Polaków, a także 11% Węgrów i tyle samo Rumunów.

Niechętnie o swoich zarobkach rozmawiamy także z kolegami z pracy. Zaledwie 1 na 10 ankietowanych Polaków ujawnia przed współpracownikami wysokość swojej pensji. Aż 94% Węgrów i tyle samo Rumunów deklaruje, że nie podejmuje rozmów na temat swoich zarobków z kolegami w miejscu pracy. Najchętniej kwestie dotyczące honorarium poruszają ze współpracownikami Niemcy (17%).

kasa

Najrzadziej o swoich zarobkach mówimy sąsiadom. Przyznaje się do tego jedynie 6% ankietowanych Niemców, 5% Polaków, 3% Węgrów i zaledwie 1% Rumunów.

Jak pokazują wyniki badania niemal połowa ankietowanych Polaków (40%) informacje o swoim wynagrodzeniu zatrzymuje wyłącznie dla siebie. Podobnie postępuje 32% ankietowanych Węgrów oraz 27% Rumunów. Niemcy zdecydowanie chętniej ujawniają wysokość swojej pensji – jedynie 13% badanych zza naszej zachodniej granicy jest zdania, że nie warto powierzać nikomu informacji na temat swojego honorarium.

Komentarze (4)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.11.2013 16:18
Ukrywałam przed byłym ile zarabiam, bo jakby wiedział, to chyba by się załamał - pracował 6 dni w tyg po 10h, ja pracuję kilkanaście godz tygodniowo i zarabiam 2 razy tyle co on :/
odpowiedz
Monika (Ocena: 5) 12.11.2013 21:40
ja ukrywam ale mam swoje powody.A Wy mówicie swoim partnerom,rodzinie i znajomym?w pracy opowiadacie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2013 11:31
ja nie mam czego ukrywać, bo jestem bezrobotna ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.11.2013 08:38
Ja ukrywam, bo wstyd mi, że tak dużo pracuję, a tak mało zarabiam.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo