Najgłupsze wpadki w CV, które odbierają Ci szansę na znalezienie pracy - TOP 7

Wielu ludzi narzeka, że nie może znaleźć pracy, jednak bardzo często dzieje się to z ich własnej winy.
Najgłupsze wpadki w CV, które odbierają Ci szansę na znalezienie pracy - TOP 7
21.10.2013

Sytuacja na rynku pracy nie wygląda ciekawie już od kilku lat. Konkurencja jest ogromna, a pracy jak na lekarstwo. Toteż każdy kto potrzebuje płatnego zajęcia, stara się zrobić wszystko, by zostać zatrudnionym. Czasem robi nawet zbyt wiele.

Specjaliści z działów HR zajmujący się rekrutowaniem pracowników do różnych firm przyznają, że najbardziej drażni ich bezmyślność i brak szacunku wobec inteligencji osoby otrzymującej przesyłane przez kandydata CV. Bo wpadki, czasem naprawdę głupie, wciąż są na porządku dziennym.

Oto najgłupsze wpadki w CV, z którymi zetknęli się polscy HR-owcy

BEZMYŚLNE WPISYWANIE ZBĘDNYCH INFORMACJI

HR-owcy odradzają również zbytnią wylewność w kwestii odbytych kursów – starając się o poważną posadę lepiej w rubryce z dodatkowymi szkoleniami nie wpisywać `kursu posłuszeństwa odbytego przez owczarka` (przypadek autentyczny!).

KŁAMSTWA NA TEMAT DOŚWIADCZENIA I UMIEJĘTNOŚCI

Dużym problemem wśród kandydatów są ich językowe umiejętności. Bardzo często kłamią na temat poziomu znajomości języków obcych, co przeważnie wychodzi na jaw na rozmowach kwalifikacyjnych. Jednak bywają i tacy, którzy kłamstwa obnażają już w listach motywacyjnych pisząc, że ich angielski jest `liquid` lub `swimming` podczas składania aplikacji na stanowisko `Super Visor`, czy `pracownik wchore house`. Ale nie tylko z angielskim mają problemy – sporym wyzwaniem okazuje się dla wielu również język ojczysty, czego przejawem są liczne błędy ortograficzne. Rekordzista miał ich aż 17 w swojej aplikacji.

POZOWANIE NA PROFESJONALISTĘ

Sporo wpadek zaliczają też ci kandydaci, którzy kreują się na profesjonalistów, choć w rzeczywistości wcale nimi nie są. Hitem w tej kategorii jest list motywacyjny młodej dziewczyny, w którym zawarła takie oto informacje: ` Będąc absolwentką jednej z najbardziej renomowanych warszawskich uczelni - Studium Stenotypii i Języków Obcych, obsługuję pakiet programów Office w stopniu zaawansowanym. Szczególnym sentymentem darzę arkusz kalkulacyjny EXCEL.`

- Przychodzi do nas człowiek, który w CV ma wyraźnie napisane, że umie posługiwać się jakimś programem. Aplikuje na web developera. Prosimy, by usiadł przed komputerem, a on nagle traci rezon i zaczyna się tłumaczyć, że dawno go nie używał, nie pamięta. Taki ktoś jest dla nas niepoważny – opowiada HR manager Gemiusa, Anna Jóźwik.

PRZEKOMBINOWANIE

Nie warto też zbytnio kombinować, dlatego wysyłanie video jako dodatkowej autopromocji raczej nie jest mile widziane. Za antywzór powinien tu posłużyć pewien mężczyzna z USA, który wysłał pracodawcom filmik, na którym… próbuje ich zahipnotyzować w celu uzyskania posady!

To zaskakujące, jak wiele osób niszczy swoje szanse na otrzymanie pracy już na etapie wstępnym. Jeśli i ty szukasz pracy, pamiętaj, by zawsze dokładnie sprawdzić plik z życiorysem przed wysłaniem go w świat. Być może od tego zależy twoja przyszłość.

praca

BŁĘDY W ADRESOWANIU

Często poszukujący pracy młodzi ludzie wysyłają listy motywacyjne z adresem zupełnie innej firmy niż ta, do której starają się dostać. Pozornie błahym (choć okazuje się, że równie ważnym) błędem jest również bezmyślne kopiowanie klauzuli o przetwarzaniu danych, która musi znaleźć się na dole życiorysu. Niektórzy bowiem nie wiedzą, że wiele firm tworzy własną formułkę, przedstawioną w ogłoszeniu o pracę. Przeklejenie jej z innego ogłoszenia przez osobę czytającą CV odbierane jest jako bezmyślność i dowód na to, że delikwentowi nie chciało się nawet sprawdzić życiorysu przed wysłaniem.

BRAK RESEARCHU I ZAINTERESOWANIA FIRMĄ

Przed wysłaniem CV do firmy rekrutującej na dane stanowisko, warto zapoznać się z jej innymi klientami. Jeden z HR-owców z TIM Outsorcing wspomina, że dostał kiedyś 3 aplikacje na zupełnie różne stanowiska pochodzące od jednego i tego samego człowieka. Jedyny przychodzący do głowy komentarz to: ups…

praca

NIEPOWAŻNE FOTKI

Głupota kandydatów często objawia się też w zamieszczanych na CV zdjęciach. Największe wpadki to fotki w bikini, z wakacji, z imprezy, albo z nieumiejętnie wyciętym z obrazu kolegą. Zdarza się również, że kandydat myli foldery i do życiorysu dołącza zupełnie przypadkowe zdjęcie, np. tortu z 80-tych urodzin własnej babci.

Komentarze (26)

Ocena: 5 / 5
Shisha (Ocena: 5) 21.10.2013 22:51
Dlaczego źle postrzeganym jest aplikowanie na kilka stanowisk w firmie?? Przecież kandydata może zainteresować zarówno stanowisko związane z obsługą klienta jak i związane z pracą o charakterze bardziej biurowym niekoniecznie związanym z obsługą klienta. Skoro jest kilka pozycji wolnych w firmie to czemu nie można na nie aplikować..?
odpowiedz
Gosia (Ocena: 5) 21.10.2013 21:40
do mojego ojca do pracy KANDYDAT na jakieś stanowisko wysłał, że UKOŃCZYŁA to i tamto.. zdjęcie i dane było jako ON ale cała treść w środku jako ONA..
zobacz odpowiedzi (1)
Podpis... (Ocena: 5) 21.10.2013 21:22
no tak ale klamiac mozemu dostać te prace i się sprawdzić , mowiac prawde ze nigdzie nie pracowaliśmy ( bo od czegos trzeba zacząć , a wszędzie chcą już mieć kogos z doświadczeniem) to tej szansy nie dostaniemy, a czy pracodawcy nas nie oklamuja? czy dawaja nam umowy na czas? wszyscy klamia na swoja korzyść niestety albo się do tego dostosujemy albo wypad, nigdy nie lubialam się podlizywac i zawsze mowilam prawde prosto w oczy niestety wyszłam na tym bardzo zle tak zle ze mnie wywalili z poprzedniej roboty teraz nie mowie nic albo mowie to co inni chcą uslyszec
zobacz odpowiedzi (1)
mila (Ocena: 5) 21.10.2013 21:18
O dziwo często zdarzają się CV z błędnym nr telefonu kandydata, na który się dzwoni i słyszy że już z różnych firm próbowano skontaktować się z tą osobą. To dopiero niefart ;)
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 21.10.2013 19:23
Ktoś przez przypadek wysłał na mój adres swoje CV. Całe było napisane czcionką Times, w dodatku pogrubioną, bez użycia tabulatorów. Kandydat chwalił się bardzo dobrą obsługą komputera i pakietu office :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo