Właśnie zostałaś zwolniona? Przeczytaj, co powinnaś zrobić, by szybko znaleźć nową pracę!

Zamiast palić za sobą wszystkie mosty, podtrzymuj relacje z byłymi współpracownikami. Znajomości to podstawa podczas szukania pracy.
Właśnie zostałaś zwolniona? Przeczytaj, co powinnaś zrobić, by szybko znaleźć nową pracę!
15.08.2013

Sytuacja na rynku pracy jest fatalna – jeśli już uda nam się znaleźć jakąś przyzwoitą, to żyjemy w ciągłym stresie przed jej utratą. Czasem, nawet dając z siebie 200%, i tak zostajemy pozbawieni płatnego zajęcia z powodu cięć w budżecie lub restrukturyzacji. Łatwo wtedy o nerwowe załamanie, a nawet depresję. Nie ma jednak nic gorszego w takiej sytuacji, niż zamknięcie się w domu i odcięcie  od znajomych z byłej pracy, gdyż to oni mogą podać nam pomocną dłoń. 

Jeśli i ty straciłaś ostatnio pracę, głowa do góry. Joanna Czarnocka-Tworzyńska, założycielka firmy doradztwa personalnego CTER podpowiada, co zrobić, by nie dać się depresji i jak najszybciej znowu wrócić do gry. Jeśli weźmiesz sobie jej rady do serca, nowe zajęcie znajdziesz w oka mgnieniu.

3.Pamiętaj o referencjach

Poproś swoich przełożonych, aby wystawili ci pisemne referencje. Będą świetnym dodatkiem do CV i listu motywacyjnego – nic lepiej nie potwierdzi twoich umiejętności od słów szefa firmy, w której ostatnio pracowałaś. Nie odkładaj tego na potem, gdyż z każdym dniem będzie ci trudniej zebrać się w sobie, aby odwiedzić miejsce byłej pracy.

4.Nie zapominaj o CV

Jeśli poprosiłaś znajomych z pracy o przekazywanie ci wiadomości na temat ofert pracy, prześlij im mailem swoje CV. W innym wypadku twoją prośbę mogą potraktować drugorzędnie, a nawet o niej zapomnieć. Warto je uaktualnić, a w mailach do współpracowników opisać swoje zawodowe cele i kluczowe kompetencje. Nie zapomnij o przekazaniu prywatnego kontaktu do siebie.

Warto również zaktualizować swoje profile na portalach typu Linkedin lub Golden Line i tam zaprosić do znajomych ludzi z byłej pracy.

biuro

1.Nie wstydź się, że zostałaś zwolniona

Według pani Joanny, najgorszym błędem bezrobotnych jest odcięcie się od znajomych i byłych współpracowników spowodowane wstydem. Jeśli nie zostałaś wyrzucona przez popełniane błędy to naprawdę nie masz powodu to wypłakiwania łez w samotności. Taka sytuacja może obniżyć samoocenę, jednak należy robić wszystko, by nie utracić nadziei na lepszą przyszłość. Twoi przyjaciele na pewno zrobią wszystko, aby ci pomóc. Musisz tylko dać im szansę.

2.Odchodząc, podziękuj kolegom za współpracę

Kiedy tylko usłyszysz przykrą wiadomość ze strony przełożonych, udaj się do współpracowników i poinformuj ich o tym, co właśnie zaszło za drzwiami gabinetu szefa. Podziękuj im za wszystko i poproś, by dali ci znać, jeśli usłyszą, że gdzieś szukają kogoś do pracy. O ile miałaś ze wszystkimi dobry kontakt, możesz być pewna, że znajomi z biura nie zapomną o tobie. Jak ci zapewne wiadomo, to połowa sukcesu. W końcu nie ma lepszego sposobu, by znaleźć pracę niż dzięki rodzinie i znajomym.

5.Zrób reference check

Aby pomoc twoich znajomych w poszukiwaniach pracy dla ciebie była efektywna, nie możesz o nich zapominać – staraj się ciągle podtrzymywać znajomość z nimi. Jeśli od utraty pracy minęło sporo czasu, a ty wciąż nie masz nowej, możesz ponowić swoją prośbę i przypomnieć się byłym współpracownikom. Warto też zrobić wśród nich tzw. Reference check – zapytać jaką byłaś przełożoną lub pracownicą, jakie błędy popełniałaś i czy cieszyłaś się ich zaufaniem i szacunkiem. To sprawi, że ludzie lepiej cię zapamiętają, a ty zapewne podniesiesz swoją samoocenę.

Polecane wideo

Komentarze (7)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:14
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Marta (Ocena: 5) 23.08.2013 11:49
Dziewczyny! Ja też już długo szukam pracy! Wiem jak to jest, ale znalazłam świetne rozwiązanie! polecam szkołę policealną GoWork! Po rocznej nauce zyskujesz po 1 Doświadczenie, które jest tak bardzo pożądane u potencjalnych pracodawców, a przecież jesteśmy młodzi więc skąd je mieć? Praktykę! A przede wszystkim dyplom! Jestem pewna, że GoWork ułatwi wam start w przyszłość!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.08.2013 10:56
A ja szukam pracy od początku lipca i NIC! Byłam chyba na stu rozmowach, później gdzieniegdzie na godzinach próbnych i nikt znikąd się nie odezwał ;( jestem zalamana, na początku byłam pozytywnie nastawiona, ale teraz jestem bliska depresji... Nie wiem co robię źle, i nie szukam nie wiadomo jak ambitnej pracy, tylko w sklepach odzieżowych... Już nie wiem co robić, może ktoś moze mi coś doradzić..? Bardzo proszę
zobacz odpowiedzi (4)

Polecane dla Ciebie