Ile warta jest posługa polskich księży? Znamy ich CENNIK! ("Co łaska" oznacza niezłą sumkę!)

Duchowni cenią się w naszym kraju dość wysoko.
Ile warta jest posługa polskich księży? Znamy ich CENNIK! ("Co łaska" oznacza niezłą sumkę!)
23.07.2013

Uroczystości kościelne to piękne wydarzenia – podniosłe i mistyczne. Wszystko jednak, nawet uczta duchowa, ma swoją cenę. I choć pytając w parafialnej kancelarii, ile należy się księdzu za odprawienie mszy ślubnej czy pogrzebowej, usłyszymy `co łaska`, nie dajmy się temu zwieść. Wystarczy trochę pociągnąć ich za język, aby przekonać się, że `co łaska` jest kwotą dokładnie określoną.

 

kościół

ŚLUB KOŚCIELNY

Nieoficjalny cennik księży z małopolskich parafii opublikowała niedawno Gazeta Krakowska. Jak z niego wynika, najdroższą z uroczystości jest ślub. Bez żadnych skrupułów księża z Bazyliki Mariackiej oznajmili, że aby stanąć przed tym jednym z najbardziej znanych ołtarzy w Polsce, należy wysupłać aż 1000 złotych. A wszystko tylko za samą posługę kapłańską – za organistę, kościelnego, czy kwiaty trzeba zapłacić osobno.

CHRZEST DZIECKA

 Trochę mniej małopolscy parafianie muszą wydać na chrzest dziecka. Choć duchowni zastrzegają, że uroczystość odbędzie się bez względu na to, czy ktoś wpłaci pieniądze czy nie, to i tak oczekują za swoją `pracę` od 300 do 500 złotych. 

POGRZEB

W cenniku nie są uwzględnione jedynie pogrzeby, gdyż w tym przypadku naprawdę obowiązuje zasada `ile kto uważa`. Księża szanują bowiem sytuację pogrążonej w żałobie rodziny, która i tak musi sporo wyłożyć na wszystkie inne wydatki związane z organizacją pogrzebu.

Co myślicie o tym cenniku? Czy kwoty są adekwatne do wykonywanej przez księży pracy?

 

Komentarze (45)

Ocena: 5 / 5
karola (Ocena: 5) 28.08.2013 03:08
moim zdaniem są grubo przesadzone...
odpowiedz
Ja! (Ocena: 5) 26.07.2013 23:55
Jasne... Wczoraj miałam pogrzeb babci, która nie miała ani renty ani emerytury i trzeba było kłócić się z księdzem żeby zrobił pogrzeb! Chciał 600 zł a chcieliśmy dać 400 zł to powiedział, że za to nie będzie organisty. Cham i prostak! W końcu po dłuuuugich negocjacjach zapłąciliśmy 450zł! Nienawidzę kościoła! To zwyczajna SEKTA, która wydusza ostatnie pieniądze z człowieka!!!
odpowiedz
Anka (Ocena: 5) 24.07.2013 22:33
Jestem z Kutna i jak był pogrzeb mojego taty, to ksiądz od razu zawołał 600 zł i nawet wypisał mi kwit ;) z organistą to samo, ale kwota wynosiła 300 zł.
odpowiedz
anne (Ocena: 5) 24.07.2013 17:48
w dupie miec ten kosciol jedna wielka porazka tylko w polsce jeszcze takie rzeczy sie dzieja ludzie otworzcie oczy i skonczcie placic na jedna wielka mafie jaka jest kosciol.
odpowiedz
piotr (Ocena: 5) 24.07.2013 08:05
brałem sub w tym roku w jasle. Ksiądz wział 300 zł , a koscielny z organistą zrobili mi obciach przy gościach, przed ko kościołem zażądali 400 zł za granie. Moja małzonka uparła się na koscielny, ja byłem przeciwko, wiedziałem , ze tak to się skończy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo