Polacy planują życie dzieciom już od ich najmłodszych lat. Te zawody wybierają dla nich najczęściej!

Rodzice chcieliby dla swoich dzieci jak najlepiej, dlatego myślą o ich przyszłości od urodzenia.
Polacy planują życie dzieciom już od ich najmłodszych lat. Te zawody wybierają dla nich najczęściej!
24.06.2013

W tych niepewnych czasach o swoją przyszłość warto dbać od najmłodszych lat. Dlatego młodzi rodzice od momentu urodzenia się ich dziecka już planują jego przyszły zawód.

Firma komputerowa HP w ramach kampanii Ink Advantage przeprowadziła badania, z których wynika, że gdyby od ojców i matek zależał wybór profesji to na rodzimym rynku pracy pod względem ilości przedstawicieli królowaliby prawnicy i lekarze. Duże nadzieje polscy rodzice pokładają też w przedsiębiorcach, a także mniej tradycyjnych zawodach, takich jak grafik, muzyk, czy fotograf.

O dziwo niektóre profesje  od pewnego czasu uważane za prestiżowe w rankingu HP uplasowały się na dość niskich pozycjach. Najmniej rodziców marzy, by ich pociechy wykonywały zawód dziennikarza i nauczyciela (2%).

 

- Powołując się na wyniki badań, można wyciągnąć wniosek, że stereotypowy sposób myślenia rodziców zawężający wybór przyszłości ich dzieci do tzw. `poważnych zawodów`, powoli ulega zmianie. Rodzice coraz częściej biorą pod uwagę zainteresowania dziecka i rozwój ich kreatywności. Tendencję tę jeszcze wyraźniej widać, kiedy analizuje się ogólne wyniki badań dla Europy Środkowo-Wschodniej. Tam zawody twórcze uplasowały się na trzecim miejscu, zaraz po zawodzie lekarza i prawnik - informują eksperci odpowiedzialni za badania.

Choć wiadomo, że rodzice dla swoich dzieci chcą jak najlepiej, nie warto za wszelką cenę realizować swoich marzeń ich kosztem. Warto pozostawić ten wybór im samym, gdyż najważniejsze by wykonywać taką pracę, którą się będzie naprawdę lubić, i która będzie dawać prawdziwą satysfakcję.

Komentarze (27)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 25.06.2013 01:24
tak piszesz ,że życie przez palce ucieka na medycynie ha ha ha to juz lepiej pomeczyć się te kilka lat dłużej i nie imprezować jak poje**** a potem śmiać się w twarz tym imprezowiczom co pokończyli jakieś gó****** Nie oszukujmy sie w Polsce nie ma bardziej prestiżowego i szanowanego zawodu niż lekarz to się nie zmieniło i nie zmieni i bardzo dobrze .Elita musi być !!!!!!!!!!!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2013 20:22
Prawnik i lekarz? Co za stereotypowe drobnomieszczańskie myślenie. Te studia trwają laaataaa. Nauki jest dużo i jest to na zasadzie zakuć zaliczyć zapomnieć, a życie przelatuję między palcami kiedy inni zakładają firmy i rodziny.
zobacz odpowiedzi (1)
wika (Ocena: 5) 24.06.2013 15:13
Ja wiem kim zostanie mój synek - drechem spod bloku tak jak tatuś. Ma dopiero 4 latka, ale już widać to po jego charakterze. Ciężko dać sobie z nim rade, a na dodatek koncze pierwszy rok studiów. Mam nadzieje, że chociaż drugie dziecko będzie lepsze ( tatuś inny to i główka mądrzejsza) bo chcę żeby było jakimś dobrym i szanowanym człowiekiem ;)
zobacz odpowiedzi (4)
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2013 12:37
ja wiem kim będzie moje dziecko w przyszłości - będzie dobrym człowiekiem
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.06.2013 11:00
Moja mama sama nie była pewna kim chce, żebym została. Nigdy mi nie narzucała żadnego zawodu :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo