Wielkie rozczarowanie: Te kierunki studiów miały gwarantować pracę, a produkują bezrobotnych!

Studenci kierunków zamawianych też powinni bać się o swoją przyszłość.
Wielkie rozczarowanie: Te kierunki studiów miały gwarantować pracę, a produkują bezrobotnych!
18.06.2013

Jakiś czas temu Polskie uczelnie do swojej oferty edukacyjnej wprowadziły tak zwane kierunki zamawiane, za studiowanie których studenci otrzymują całkiem przyzwoite stypendium. Miały one  zapobiec produkcji bezrobotnych, a jednocześnie uzupełnić braki kadrowe w mało popularnych branżach. Jednak, jak donosi `Dziennik Gazeta Prawna`, coraz częściej absolwenci tych kierunków mają trudności ze znalezieniem pracy.

 

Według raportu Bilansu Kapitału Ludzkiego, stworzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, największym rozczarowaniem okazały się ochrona środowiska (8,9% bezrobotnych), inżynieria środowiska (9,3% bezrobotnych) i chemia (10,3% bezrobotnych). W nieco lepszej, choć wciąż kiepskiej sytuacji znajdują się studenci prawa (6,5% bezrobotnych), ekonomii (6,8% bezrobotnych), czy zarządzania i marketingu (7,7% bezrobotnych).

-Kandydaci, którzy wybierali studia kierując się listą ustaloną przez resort, mogą czuć się oszukani. Byli zapewniani, że właśnie po tych fakultetach pracodawcy poszukują pracowników – powiedział gazecie Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

Cała sytuacja wygląda nieciekawie nie tylko z perspektywy studentów – na program kierunków zamawianych, który ruszył w 2008 roku, wydano około 1,2 mld zł. Jak widać straty są kolosalne! Nie ma więc co się łudzić, że kierunki zamawiane będą lekarstwem na polskie bezrobocie. Bo choć ich pomysłodawcy z pewnością chcieli dobrze, to i tak finalnie… wyszło jak zwykle.

SŻ 

 

Komentarze (142)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 21:28
w tym kraju żaden kierunek nie gwarantuje znalezienia pracy... jeśli nie masz pleców (tzw znajomości) to nawet najbardziej obiecujący kierunek nic nie da
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2013 20:57
ja studiuje bezpieczenstwo wewnetrzne.... specjalnosc przywodztwo i negocjacje w sytuacjach kryzysowych co o tym sadzicie drogie papilotki ?
zobacz odpowiedzi (1)
Monika (Ocena: 5) 19.06.2013 22:51
ja studiuje wschodoznawstwo...przegrałam życie..
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2013 22:36
co sadzicie o biotechnologii?
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2013 19:13
a ja studiuje na wydziale wokalno- aktorskim Akademii Muzycznej, ha:D
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo