Wysyp śmieciowych umów w Polsce: Już ponad milion osób pracuje tylko na umowę o dzieło!

Nasz kraj jest niestety liderem takich zatrudnień.
Wysyp śmieciowych umów w Polsce: Już ponad milion osób pracuje tylko na umowę o dzieło!
24.03.2013

Sytuacja na polskim rynku pracy z każdym rokiem staje się coraz trudniejsza. Nie dość, że stopa bezrobocia wśród młodych mieszkańców naszego kraju stale rośnie, to w dodatku już ponad milion Polaków jest zatrudnianych wyłącznie na umowy o dzieło lub na zlecenie. Bez etatu jest również 1,3 mln samozatrudnionych.

- Państwowa Inspekcja Pracy podaje, że w ub.r. etat powinna mieć co szósta osoba z umową cywilnoprawną. Takich pracowników znacznie przybyło. W porównaniu z 2011 r. o 36 proc. Najwięcej jest ich w branży budowlanej, ochroniarskiej i w sprzedaży detalicznej – alarmuje „Gazeta Wyborcza”.

Popularność umów terminowych wiąże się zapewne z tym, że są tańsze i wygodniejsze dla pracodawców, bo ich wypowiedzenie trwa tylko dwa tygodnie, a do tego nie trzeba odprowadzać składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne za swoich pracowników. To oczywiście jedna strona medalu. Drugą stanowią zatrudnieni na umowy o dzieło bądź na zlecenie, którzy nie mają zagwarantowanego prawa do płatnego urlopu, minimalnego wynagrodzenia, czy ochrony przed zwolnieniem.

Co najgorsze, w niechlubnym rankingu ilości umów śmieciowych, Polska zajmuje już pierwsze miejsce. Pod tym względem zdetronizowaliśmy nawet Hiszpanię, która przez lata była niekwestionowanym liderem takich zatrudnień.

Komentarze (21)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 26.03.2013 18:04
Takie gadanie, jak ktoś chce to się wszystko da, mam 22 lata i skończyłam tylko technikum a jednak od roku pracuje normalnie na umowę o prace mimo że mieszkam w małym mieście które jest w czołówce rankingu największego bezrobocia w moim województwie. Nie można siedzieć na tyłku i narzekać jak to mi źle i niedobrze i nie mogę znaleźć lepszej pracy albo jakiejkolwiek. Bo jak się chce to można wszystko, trzeba tylko w siebie uwierzyć.
odpowiedz
Olga (Ocena: 5) 24.03.2013 17:56
U nas są sami złodzieje:(( od 4 lat pracuje na umowie zlecenie nie mam wakacji ani praktycznie swiat mam 26 lat i zadnej perspektywy na lepszy los;/ niestety musze jakos zarabiac pieniądze a pracy niestety jest bardzo malo
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2013 16:09
moj pracodawca do tej pory nie wypłacił mi pieniędzy za luty...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2013 10:42
I jeszcze pracodawcy są oburzeni, że oni dają nam pracę (nieważne że na śmieciowej umowie), płacą nam i mimo wszystko powinniśmy być im wdzięczni za to, a nie narzekać,że to tylko umowa zlecenie/o dzieło.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2013 08:28
Z racji tego, że kończyłam technikum gastronomiczne, bo zawsze myślałam o pracy w restauracji, po zakończeniu szkoły musiałam odrobić obowiązkowy staż. Był płatny grosze ale to nic, bo myślałam, że to pierwsza praca ale podejście pracodawcy mnie rozczarowało. W umowie miałam 8-godzinny dzień pracy, w praktyce rzadko kiedy pracowałam mniej niż 12 godzin, na dodatek właściciel czasami z dnia na dzień mówił, że środę mam wolną ale w czwartek jestem od 7 do 23. Zacisnęłam zęby i wytrzymałam ale teraz będę szukała uczciwego pracodawcy jeśli tacy jeszcze istnieją...
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo