W tych miastach Polski ludzie mają najgorsze pensje - to bardzo nie fair w porównaniu np. z Katowicami!

Mieszkańcy tych regionów nie mogą liczyć na podwyżki.
W tych miastach Polski ludzie mają najgorsze pensje - to bardzo nie fair w porównaniu np. z Katowicami!
11.03.2013

Dzisiaj, gdy studiuje znakomita większość uczniów kończących liceum, a tytuł magistra nie jest już tak prestiżowy jak jeszcze dwie dekady temu, praktycznie żadne studia nie gwarantują dobrej pracy i zadowalających zarobków. Mimo to w 2012 roku mieszkańcy kilku polskich miast mogli liczyć na spore podwyżki pensji. Liderem wśród nich jest Lublin, gdzie zarobki podskoczyły średnio aż o 11 proc.

Drugim miejscem, w którym odnotowano poprawę, są Katowice - tam płace w przedsiębiorstwach wzrosły o 6,1 proc. - Wysoki wzrost płac w tych miastach nie dziwi, bo windują je pracownicy kopalń - wyjaśnia Karolina Sędzimir, ekonomista PKO BP. - Dzięki walce górników o swoje podwyżki, Katowice stały się liderem płacowym w Polsce. Pobiły nawet stolicę, która cieszyła się do tej pory najlepszą opinią wśród poszukujących pracy – dodaje serwis Sfora.pl.

Podczas gdy przeciętna płaca w stolicy Górnego Śląska wyniosła 5310 zł, w Warszawie zarobić można było średnio 4843 zł. Nie wszyscy mieszkańcy naszego kraju mogą jednak liczyć na tak sowite wynagrodzenie. Komu wiedzie się najgorzej?

Przede wszystkim osobom pracującym w Białymstoku, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Tam średnie wynagrodzenia są niższe o 600-700 zł od średniej krajowej i aż o 40 proc. mniejsze od płacy w Katowicach. Pracownicy dostają przeciętnie od niespełna 3 tys. do 3,1 tys. zł.

Niestety, ta dysproporcja będzie się nadal powiększać, ponieważ podwyżki w mniejszych ośrodkach przyspieszą dopiero wtedy, gdy spadnie bezrobocie. A na to póki co się nie zapowiada…

Komentarze (78)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 06.12.2015 17:17
Jeśli chodzi o finanse od jakiegoś czasu prześladował mnie pech. Doszło do tego, że zamówiłam rytuał przyciągnięcia pieniędzy na stronie moc-energii.pl . Liczyłam że poprawi to moją sytuację… i nie przeliczyłam się. Kwestie finansów od tego czasu poprawiły się, w końcu czuję że nie mam już pecha do finansów.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 15.03.2013 19:20
O nie ! Mają tylko 3000 zł ! Nie ośmieszajcie się ja mam niespełna 1300 zł . To jest dopiero mało .
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.03.2013 16:47
Uśmiałam się do łez czytając ten artykuł. Realia są takie, że niestety nigdy nie będzie dobrze tutaj w Polsce, dlatego trzeba uciekać tam gdzie da się żyć.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 12.03.2013 17:36
Ciekawa jestem kto tak zawyża te średnie, naprawdę.
odpowiedz
Mila (Ocena: 5) 12.03.2013 14:41
W Katowicach jest "wylęgarnia" lekarzy. Na Śląskim Uniwersytecie Medycznym na jednym roku studiuje 300 osób (sam profil lekarski). To oni i górnicy zawyżają średnią
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo