Finansowa niesprawiedliwość na terenie Polski: Warszawiacy oczywiście mają najlepiej!

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że najlepiej wiedzie się mieszkańcom…
Finansowa niesprawiedliwość na terenie Polski: Warszawiacy oczywiście mają najlepiej!
17.02.2013

Wiadomo nie od dziś, że poziom wykształcenia oraz zarobków zależy nie tylko od naszych indywidualnych zdolności, ale również od rejonu kraju, w jakim żyjemy. Mieszkańcy dużych miast zawsze mieli lepszy dostęp do edukacji oraz większe szanse na znalezienie satysfakcjonującej, dobrze płatnej pracy. Nie dziwią więc statystyki portalu wynagrodzenia.pl, z których jasno wynika, że najwięcej zarabiają warszawiacy.

- Na podstawie 100 tysięcy ankiet od pracowników z całego kraju, przedstawiciele portalu wynagrodzenia.pl przygotowali dziesiąty już raport Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Wyniki nie są zaskakujące. Im większe miasto, tym wyższe zarobki – komentuje tvn24.pl.

zarobki w Polsce

Fot. wroclaw.pl

To, jakie rzeczywiście są różnice w pensjach w różnych województwach Polski, badacze wyjaśnili na przykładzie informatyków. Zakładając zatem, że pracownik działu IT z województwa mazowieckiego dziennie siedzi w pracy osiem godzin, informatycy z Małopolski, Dolnego Śląska i Pomorza musieliby spędzić w pracy około dwie godziny więcej każdego dnia, by zarobić tyle, co warszawiak. W przypadku Podlasia, Warmii i Mazur, czy Podkarpacia czas ten musiałby się wydłużyć aż dwukrotnie.

zarobki w Polsce

Fot. wroclaw.pl

Ile dokładnie zarabiają mieszkańcy poszczególnych miast? Jeżeli mają tytuł magistra, w Warszawie mogą liczyć średnio na 6 778 zł; w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu – na 5 000 zł; a w Łodzi – na 4 150 zł. Kwoty te maleją w zależności od poziomu wykształcenia.

Badanie wykazało również spore dysproporcje między zarobkami kobiet i mężczyzn. - Kiedy mężczyzna zarobi w stolicy Dolnego Śląska 5200, kobieta dostanie jedynie 4000 zł. Największe różnice badacze znaleźli jednak w Warszawie. Najmniejsze - w Katowicach i Szczecinie – relacjonuje tvn24.pl.

A Wy ile zarabiacie, dziewczyny?

Komentarze (40)

Ocena: 5 / 5
oktano (Ocena: 5) 01.03.2013 14:12
W rozkręceniu biznesu pomoże pozycjonowanie - werel.pl, polecam ;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.02.2013 02:27
Mój chłopak pracuje (w Wwie) w branży IT i niestety nie pracuje 8 godzin. Powiedziałabym że pracuje cały czas, nawet teraz jeszcze siedzi i coś klepie ;/
odpowiedz
Warszawiak (Ocena: 5) 18.02.2013 19:09
Nic dziwnego, ze wynagrodzenia mamy najwyzsze skoro ceny w sklepach i wszystkie oplaty rowniez sa u nas najwyzsze... :) wystarczy troche pomyslec.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.02.2013 15:47
to zapraszamy do Warszawy skoro tu się tak dużo zarabia...statystyka to jedno wielkie kłamstwo. Wszystkie te liczyby są zawyżone...bardzo dużo tu zarabiamy..tak dużo, że pożyczamy od rodziców, żeby móc przeżyć:) A te kwoty to chyba na wiejskiej liczyli...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.02.2013 11:54
jako mieszkanka Warszawy, która wydaje pieniądze praktycznie wyłącznie na życie (na zakupach odzieżowych ostatnio byłam w grudniu) i której do końca miesiąca zaostało 83, 74 zł, mogę się tylko głośno zaśmiać z tego zestawienia
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo