Muzykoterapia ukoi ci nerwy

Leczy duszę i ciało, pomaga się uspokoić w sytuacjach stresowych. Muzyka – skuteczne antidotum na skołatane nerwy, bezsenność i problemy z koncentracją.
Muzykoterapia ukoi ci nerwy
27.10.2008

Od wieków wiadomo, że muzyka pozytywnie wpływa na nasze emocje, ale dopiero niedawno uwodniono jej cudowne działanie na funkcjonowanie organów wewnętrznych. Naukowcy nazwali taki stan rzeczy „efektem Mozarta".

Uznano, że przy leczeniu chorób serca najlepiej sprawdza się muzyka barokowaVivaldi albo Bach. Tempo wolniejszych fragmentów (około 60 uderzeń na minutę) rewelacyjnie wyrównuje rytm pracy serca. Jak wynika z badań, muzykoterapia skutecznie łagodzi również wszelkiego rodzaju bóle. Delikatne dźwięki lekkich ballad pobudzają organizm do produkcji endorfin, a w efekcie, czujemy się lepiej.

Słuchanie ulubionych kawałków poprawia z kolei pamięć i koncentrację – mózg wydziela wtedy więcej dopaminy, która przyspiesza procesy myślowe. Aby uspokoić się i zrelaksować, najlepiej sięgać po piosenki, które dobitnie oddają nasze uczucia. Później należy się wyciszyć, słuchając wolnych kawałków o miękkim i przyjemnym brzmieniu (odgłosów natury, muzyki hinduskiej).

Skutecznym antidotum na zmęczenie są piosenki o szybkim tempie (jazz, disco, hip-hop) – pobudzają do życia i dodają energii.

Czujesz, że muzykoterapia w domowym zaciszu świetnie na ciebie wpływa? To znak, że powinnaś tę zdolność wykorzystać. Zapisz się na profesjonalne zajęcia muzyczne z terapeutą. Tego typu seanse mogą mieć charakter aktywny (taniec, śpiew, gra na instrumentach) albo bierny (słuchanie muzyki i dyskutowanie o niej). Niektóre gabinety muzykoterapii proponują nawet leczenie dźwiękiem, np. z wykorzystaniem dzwonów, gongów czy mis tybetańskich.

Muzyczne lekarstwo na…

· Zły humor – J. Joplin „Summertime", Bee Gees „Massachusetts";

· Dobry sen – J. Brahms „Kołysanka";

· Stres – J. Haydn „Symfonia nr 94, G-dur, Menuet, Allegro Molto";

· Lepszą pamięć – W.A. Mozart „Marsz turecki";

· Ból – W.A. Mozart „Eine Kleine Nachtmusic, Serenada na orkiestrę"smyczkową G-dur nr 13, Allegro Romanze Andante.

Polecane wideo

Komentarze (22)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.05.2011 16:56
ja preferuje wszelkiego rodzaju muzyke elektroniczna, w szczegolnosci ostatnio zasluchuje sie Chase & Status a dzis udalo mi sie znalezc dobre kawalki na profilu na facebooku DJ S.K.Pelle i teraz ciagle tam zagladam z nadzieja na fajne kawalki do autka :D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 24.03.2009 18:01
Jak mnie ktos wkur** to zawsze słucham Boba Marleya : Don't warry be happy ; DDD zawsze pomaga ; ]]
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.11.2008 19:11
Mi zawsze pomaga muzyka metalowa. Od pięknych ballad łapiących za serce (Metallica-Nothing Else Matters. Nawet moja kumpela-hip-hopówna stwierdziła, że piękne do darcia mordy jak Pantera-Fucking Hostile ahh!)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 06.11.2008 09:23
ŚWIĘTA PRAWDA;) Ja potrafie sie wyciszyc przy spokojnej muzyce. Polecam Raz Daw Trzy;) No i przy tym jeszcze gram, środowe koncerty z orkiestra robią swoje;)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 31.10.2008 19:02
Mp3.... ^^ Ratuje każdą Sytuacja... ^^ Mądry Ten Kto Wymyślił.... ją... :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie