Dziwne pytania na kwalifikacyjnej

Podczas rozmowy o pracę powinnaś spodziewać się różnych pytań, choć nie na wszystkie musisz odpowiadać.
Dziwne pytania na kwalifikacyjnej
17.07.2012

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną wielu kandydatów uważa za sukces. Oznacza to bowiem, że pomyślnie przebrnęli przez pierwszy etap rekrutacji, a ich aplikacja zwróciła uwagę rekrutera. Gdy jednak dochodzi do konfrontacji, okazuje się, że rozmowa kwalifikacyjna jest znacznie trudniejszym etapem rekrutacji. Zwłaszcza gdy padają niezręczne albo wręcz niedorzeczne pytania. Czy mamy obowiązek na nie odpowiadać? Co możesz usłyszeć i jak się zachować?

Jak sprzedać lodówkę na biegunie?

„Moją koleżankę spytali kiedyś, jakim ciastkiem chciałaby być” – opowiada jedna z internautek. „Kiedyś rekruterka spytała mnie, do czego użyłabym długopisu oprócz zastosowań, do jakich jest przeznaczony. Powiedziałam, że zrobiłabym sobie z niego armatkę dla zabicia nudy” – dodaje inna internautka. „Moja siostra nie tak dawno, bo jakiś miesiąc temu, dostała pytanie: dlaczego studzienki na drogach są okrągłe?” – wspomina kolejna internautka. Inna twierdzi natomiast, że podczas jednej z rozmów kwalifikacyjnych zapytano ją, co zrobiłaby ze spinacza do papieru. A jeszcze inna usłyszała pytanie, jak sprzedać lodówkę osobie mieszkającej na biegunie północnym. „Mnie pytali, ile śmietników jest w Nowym Jorku” – dorzuca kolejna internautka na forum dyskusyjnym.

Rozmowa o pracę

Pokaż, czy jesteś odporna na stres

Dla kandydata takie pytania mogą wydawać się bezsensowne, ale rekruterzy nie zadają ich bez powodu. Przede wszystkim wykorzystując element zaskoczenia, chcą sprawdzić, jak potencjalny pracownik poradziłby sobie w kryzysowej sytuacji oraz czy jest odporny na stres. Poza tym właśnie w ten sposób można najlepiej przekonać o się o kreatywności kandydata. To jedna z tych cech, którą wiele osób bez zastanowienia wpisuje w CV, a którą pożąda wielu pracodawców. Niestety, w praktyce bardzo często okazuje się, że nasza rzekoma kreatywność nie ma pokrycia w rzeczywistości – więcej o tym, jak ją w sobie rozbudzić, piszemy w osobnym tekście. Dlatego gdy usłyszysz pytanie, jakim zwierzęciem chciałabyś być, najbardziej będzie liczył się sposób, w jaki odpowiesz i wybrniesz z takiej sytuacji.

Mowa ciała też cię zdradza

Rekruter może zadać najbardziej absurdalne pytanie i niedobrze, jeśli odpowiesz ciszą. Tu przede wszystkim chodzi o refleks, szybkość kojarzenia pewnych faktów i wysnuwania wniosków, trzeźwe myślenie, umiejętność prędkiego skoncentrowania się czy wybrnięcia z każdej sytuacji. W ten sposób może być również sprawdzana twoja mowa ciała, z której wprawieni rekruterzy są w stanie wyczytać znacznie więcej niż ze słów. Natomiast pytania typu: „jak sprzedać kartkę papieru” kierowane są zwykle do osób ubiegających się o stanowisko przedstawiciela handlowego czy do bezpośredniej obsługi klienta. To najlepszy sposób, aby przekonać się, czy masz w sobie potencjał handlowca i jakie techniki perswazji stosujesz. Odpowiedź na takie pytanie może okazać się znacznie ważniejsza niż twoje kwalifikacje czy doświadczenie.

Rozmowa o pracę

O religii i polityce mówić nie musisz

Podczas rozmów o pracę czasem padają pytania dotyczące spraw osobistych np. dotyczących podejścia do posiadania dzieci, rodziny, religii, poczucia szczęścia czy… orientacji seksualnej. Czy musisz na nie odpowiadać? Nie. Pamiętaj, że nierzadko rekruter pytający o kwestie religijne, nie chce wiedzieć, jak często chodzisz do kościoła. Takie pytania niekiedy padają po to, aby osoba przeprowadzająca rekrutację mogła się przekonać, czy będziesz umiała wybrnąć z takiego położenia. Podobnie jest w przypadku preferencji politycznych – rekruter może cię badać, nigdy nie powinnaś jednak zdradzać, do której myśli politycznej ci bliżej. Przeproś i powiedz, że takie informacje wolałabyś zachować dla siebie. Jeśli zostaniesz zmuszona do odpowiedzi, lepiej w ogóle daruj sobie tę pracę. Niewykluczone, że trafiłaś na wścibskiego szefa, który łamie prawa pracownika. Czego jeszcze nigdy nie mówić na rozmowie kwalifikacyjnej? O tym przeczytasz w osobnym artykule.

O byłym szefie nie mów w ogóle

Uważaj szczególnie na pytania dotyczące byłej pracy. Bardzo często kandydaci pytani są o opinię na temat eksszefa, miejsca zatrudnienia albo powodów odejścia. To pytania-haczyki, przy których nietrudno o wpadkę. Przede wszystkim w ten sposób rekruter sprawdza, czy potrafisz zachować obiektywizm po odejściu z byłej pracy. Jeśli zaczniesz wieszać psy na ekspracodawcy i żalić się na fatalne warunki zatrudnienia, tylko sobie zaszkodzisz. Rekruter może mieć bowiem obawy, że gdy nie będziesz już tutaj pracować, również na temat tej firmy zaczniesz się dosadnie wyrażać. Pamiętaj, że zasady dotyczące firmowych tajemnic obowiązują cię nawet po rezygnacji z pracy. Najrozsądniej odpowiedzieć, że szanujesz swojego byłego pracodawcę, ale rozstaliście się, bo szukasz nowych wyzwań albo ścieżek rozwoju. Tyle wystarczy.

Rozmowa o pracę

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej mogą paść jeszcze inne zaskakujące pytania. Co powinnaś odpowiedzieć? I czy w ogóle musisz?

Zapytano mnie, ile chcę zarabiać. Co odpowiedzieć?

To bardzo częste pytanie podczas rozmowy rekrutacyjnej. Stawiając nierealne warunki, możesz utrudnić sobie zdobycie pracy, ale zaniżając stawkę, również sama sobie szkodzisz. W ten sposób wyceniasz bowiem wartość swojej pracy. Zorientuj się, jakie są zarobki w danym fachu oraz regionie i bądź przygotowana, aby podać rozsądną kwotę. Chcesz sprawdzić, czy nie zarabiasz za mało? Zajrzyj tutaj.

Rekruter spytał mnie, czy i kiedy planuję mieć dzieci.

Pracodawcy wolą uniknąć sytuacji, w której zatrudnią młodą kobietę, a ta za parę miesięcy zajdzie w ciążę i pójdzie na zwolnienie. Nie jest to eleganckie z ich strony, ponieważ ciąża to nie choroba, powinnaś jednak powiedzieć prawdę. Jeśli wyczujesz, że młode matki są w tej firmie dyskryminowane, lepiej od razu zrezygnuj.

Rozmowa o pracę

Poproszono mnie, abym podała po 10 swoich wad i zalet.

Dzięki takim pytaniom sprawdzana jest twoja odporność na stres, trzeźwe myślenie i kreatywność. Zamiast główkować przez parę minut, po prostu wymień cechy, jakie przyjdą ci do głowy. W przypadku wad lepiej powiedzieć: „bywam rozkojarzona, czasem ulegam nerwom, lubię przewodzić”. Aby nie być zaskoczoną, lepiej spisz sobie taką listę zanim pójdziesz na interview.

W czasie rozmowy rekruter chciał, abym coś o sobie opowiedziała.

Powinnaś być na to przygotowana. Możesz zapytać, o czym konkretnie rekruter chciałby usłyszeć – twoim doświadczeniu, umiejętnościach czy zainteresowaniach. A gdy tego nie sprecyzuje, po prostu zareklamuj się z jak najlepszej strony, podkreślając kwestie, w których jesteś dobra. Nie chodzi o to, abyś streszczała historię swojego życia. Bądź precyzyjna i konkretna, akcentując swoje mocne strony.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

CV: Co śmieszy rekruterów?

Aby zdobyć pracę, niektórzy kandydaci przechodzą samych siebie.

Jak zrobić karierę w Polsce?

Jest to możliwe. Tylko w jaki sposób?

Komentarze (29)

Ocena: 5 / 5
Paulina (Ocena: 5) 01.08.2017 11:52
Dla mnie najgorsze są typowe pytania, zawsze przy odpowiedziach gubię wątek. Teraz zaczęłam szukać na nie gotowych odpowiedzi i trafiłam na http://www.eduforum.pl/najczestsze-pytania-na-rozmowie-kwalifikacyjnej/ co myślicie o ich propozycjach?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.07.2012 22:17
Zdarzało się, że dostawałam jakieś dziwne pytania. Jedno z nich brzmiało np "jakie byłyby zagrożenia wynikające z zatrudnienia pani w naszej firmie?" Przyznam, że mnie zatkało. Szukam sobie pracy bo póki co pracuję dorywczo, ale póki co nie znalazłam nic ciekawego. Jestem po studiach, po licencjacie, a od września idę jeszcze na dodatkowy kurs do progresu. Zawsze dodatkowa wiedza i dyplom się przydadzą więc nie ma się co zastanawiać.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2012 21:10
a niby dlaczego mam nie mowic o poprzednich pracodawcach? jak jeden nie dal mi umowy a drugi mnie nie wyplacal, ja zawsze mowie o bylych pracodawcach i od razu stawiam warunek ze jak taka sytuacja tzn sie praca bez umowy i praca bez kasy mialalby sie powtorzyc w nastepnej firmie to od razu mowie na rozmowie zeby mnie nawet nie zatrudnali, umowe musze dostac najpozniej do 3 dni i kasa na koncie tez ma byc na czas, i co mam jeszcze bronic nieuczciwych pracodawcow i siedziec cicho! jasne tak to kazdy by za darmo je..bal jak cos jest nie tak to tzreba o tym glosno gadac a nie czaic sie bo tak to wszyscy by na glowe wyskoczyli
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2012 20:53
Ja mam takie pytanie: jak sprawdzić czy osoba, która chodzi "po domach" w celu zbiórki pieniędzy na jakiś cel, należy rzeczywiście do fundacji, którą niby reprezentuje lub czy w ogóle taka fundacja istnieje?O co zapytać taką osobę, żeby przekonać się czy mówi prawdę?Proszę o odpowiedź.
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2012 20:17
Ja z kolei miałam dosyć niedawno dość dziwną sytuację. Zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, spotkałam się z młodą dziewczyną i prawdopodobnie jej szefem. Sama praca miała dotyczyć pracy w redakcji (w recepcji), a mi zadawano pytania o to, z kim mieszkam, czy mam chłopaka/narzeczonego/męża i czy mam anoreksję (bo wg nich jestem dosyć szczuplutka). Żenada... Odmówiłam w momencie, kiedy dostałam telefon z odpowiedzią, że chcą mnie zatrudnić. Nigdy w życiu nie chciałabym pracować w miejscu, gdzie postrzegaliby mnie przez mój wygląd. Fuuu.
zobacz odpowiedzi (2)

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo