Gdzie warto szukać pracy?

Stolica została zdetronizowana. Teraz Polacy wolą szukać zatrudnienia w innych miejscowościach.
Gdzie warto szukać pracy?
13.06.2012

Choć rynek pracy w Polsce od wielu lat przeżywa kryzys, Warszawa pozostawała tym miastem, w którym najłatwiej było ubiegać się o posadę i wysokie zarobki. Teraz jednak sytuacja diametralnie się zmieniła. Z badań przeprowadzonych przez firmę rekrutacyjną Antal International wynika bowiem, że najatrakcyjniejszym miejscem pracy jest dziś Wrocław (67 proc. wskazań) oraz Kraków (45,2 proc.). Stolica znalazła się natomiast dopiero na trzecim miejscu z wynikiem 43 procent.

Z czego to wynika? Otóż pensje we Wrocławiu i Krakowie są w tej chwili niewiele niższe, niż w Warszawie, z kolei koszty zakupu czy wynajmu nieruchomości - dużo mniejsze. Również rozwijająca się tam infrastruktura i wysoki poziom szkolnictwa przyciągają inwestorów, którzy zakładają firmy, tworząc tym samym nowe miejsca pracy.

- Wrocław jest szczególnie ceniony przez specjalistów z branży IT, telekomunikacji, AGD czy samochodowej. Tam działają takie potęgi jak Tieto, LG czy Sharp, które zasysają z rynku większość inżynierów. Z kolei specjalnością Krakowa są centra usług. Swoje ośrodki otworzyły tam największe międzynarodowe koncerny, takie jak Shell, Philip Morris, Capgemini, IBM, Motorola, czy Electrolux – wylicza Dziennik Gazeta Prawna.

Co o tym sądzicie? Podoba Wam się, że Warszawa przestała pełnić na rynku pracy dominującą rolę?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Kreatywne CV – czym jest?

Przy dzisiejszej konkurencji na rynku pracy dobre CV to za mało. Hitem są kreatywne życiorysy. Jak je przygotować?

Umowa o dzieło, umowa-zlecenie - ty też jesteś zatrudniona na śmieciowej umowie?

Niestety, takich kontraktów wciąż w naszym kraju przybywa.

Polecane wideo

Komentarze (49)

Ocena: 5 / 5
Goska (Ocena: 5) 29.07.2017 21:13
Polecam szukanie pracy na linkedin. O tym jak to zrobic mozna poczytać na http://www.eduforum.pl/jak-szukac-pracy-przez-media-spolecznosciowe/ dla mnie to najskuteczniejszy sposob, jezeli chodzi o w branży.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 20.06.2012 17:15
Witam!Mam problem i bardzo proszę o radę.Od 3 mies.odbywam staż w instytucji pomocy społ. na stanowisku polegającym gł na pracy biurowej na miejscu.W moich obowiązkach nie ma żadnej wzmianki o pracy w terenie.Czy w sytuacji, gdy pracodawca każe mi wyjść w teren np. do osoby starszej jako opiekunka środowiskowa (gdzie nie mam żadnych szkoleń opiekuńczych,żadnych umiejętności opiekuńczych a z drugiej strony nie po to też kończyłam studia mgr żeby zajmować się starszymi osobami,gdzie nie mam do tego predyspozycji) bo jeśli nie to zadzwoni do Urzędu Pracy na skargę i wycofa moje podanie o przedłużenie stażu, które wcześniej złożyłam(nie pracowałam nigdy w terenie w dodatku ze starszymi ludźmi!!,nie mam tego w programie stażu a prawdopodobnie zostanę przydzielona do tego bo w ośrodku nie ma takiego pracownika jak opiekunka rodowiskowa)Czy mogę odmówić i czy mam jakieś prawa?Boję się odmówić bo martwię się tym że wystawią mi potem złą opinię!
zobacz odpowiedzi (2)
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2012 01:33
Codziennie czeka na Ciebie nowe zdjęcie przystojnego faceta nononochcialabym.blogspot.com Zapraszam
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2012 16:03
jedz i sprobuj znalesc sprztania za granica, to jest dopiero wyczyn, zeby wyjsc na swoje trzeba uzbierac gdzies z 10-15 domow, jakim trzeba byc przedsiebiorczym zeby sobie poradzic, to nie jest znalezienie pracy w 1 miejscu tylko w 15 miejscach, i jak ktos upadl nisko bo sobie poradzil za granica sprztajac, to ja nie mam pytan.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.06.2012 14:18
To, że ktoś sprząta nie odznacza, że upadł nisko.. Nie musisz pogardzać innymi ludźmi.. Gdybyś nie miała wyboru też byś to robiła.. Poza tym jak ktoś jest inteligentny i pracowity to zawsze coś znajdzie a ty się chyba do nich nie zaliczasz skoro masz problem i musisz uciekać z Polski.. Nie oczekuj, że za granicą będziesz zarabiać miliony, bo rzeczywistość może okazać się zupełnie inna...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie