PRACA 2012: To naprawdę opłaca się robić! (Prywatne pielęgniarki, branża IT, co jeszcze?)

Praca dla najlepszych zawsze się znajdzie. Grunt to wiedzieć, które branże oferują zatrudnienie. Oto najlepsze zawody w tym roku.
PRACA 2012: To naprawdę opłaca się robić! (Prywatne pielęgniarki, branża IT, co jeszcze?)
18.06.2012

Z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad wynika, że aż 68 proc. Polaków jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z aktualnie wykonywanej pracy.

Pomimo wysokiego bezrobocia i alarmujących danych dotyczących sytuacji absolwentów, polscy pracownicy są optymistami – zauważa Monika Zakrzewska, ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan. – Jeśli już zmieniają zatrudnienie to, aby poprawić warunki pracy czy zaspokoić własne ambicje. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do większości Europejczyków, mało kto wskazuje niezadowolenie z pracy u dotychczasowego pracodawcy – dodaje specjalistka. Okazuje się również, że Polacy pracują najciężej w Europie. A nie jest odkryciem, że im więcej zarabiamy, tym lepiej się czujemy. Możesz sprawić, że twoje zadowolenie będzie jeszcze większe – wybierając najlepszy zawód. Czyli jaki?

Branże z potencjałem

Ranking najlepszych zawodów na 2012 rok stworzył US News & World Report, jeden z największych amerykańskich portali informacyjnych. Z rankingu wynika, że w najbliższych miesiącach, a nawet latach, najbardziej popularne i pożądane będą zawody skupione wokół branży technologicznej i medycznej. Warto wiedzieć, że chociaż lista została opracowana na podstawie obserwacji gospodarki Stanów Zjednoczonych, wytyczone przez nią tendencje zauważalne są również na europejskich rynkach pracy. Również na polskim. Najbardziej opłacalnym zawodem jest obecnie branża IT, czyli tacy specjaliści jak programiści, twórcy oprogramowań, web developerzy, analitycy systemów komputerowych czy administratorzy baz danych. Zapotrzebowanie na pracowników w branży IT stale rośnie między innymi dlatego, że to stosunkowo świeża gałąź rynku, ale z ogromnym potencjałem i szybko się rozwijająca.

Komputer

Wiarygodność, szacunek, duma

Warto wiedzieć, że na liście najlepszych miejsc pracy w Polsce w ubiegłym roku ogłoszonej przez Great Place To Work Institute Polska najwyższe lokaty zajęły firmy właśnie z branży IT. Wśród przedsiębiorstw zatrudniających do 500 pracowników pierwsze i drugie miejsca zajęły: Microsoft Sp. z o.o. oraz EMC Computer Systems Poland IT, natomiast wśród firm zatrudniających więcej niż 500 pracowników zwyciężyło Sabre Polska Sp. z o.o. Lista honoruje polskie przedsiębiorstwa stosujące wyjątkowe praktyki i programy, które promują wartości wiarygodności, szacunku, uczciwości, dumy i koleżeństwa w relacjach między kierownictwem i pracownikami. – Badanie opiera się na modelu Great Place to Work, w którym zaufanie jest kluczowym pojęciem. Zaufanie w miejscu pracy to kwestia wiarygodności kierownictwa, jego szacunku wobec pracowników oraz ich uczciwego traktowania – stwierdziła Maria Zakrzewski, prezes zarządu GPtW Institute Polska.

Szukają opiekunów

Z raportu US News & World Report wynika, że przewagę na rynku pracy będą mieć wykwalifikowani opiekuni medyczni – zawodowi terapeuci i fizjoterapeuci, farmaceuci, asystenci medyczni oraz pielęgniarze, zwłaszcza ci do opieki prywatnej. Analitycy przewidują, że tylko w Stanach Zjednoczonych do 2020 roku liczba zatrudnianych pielęgniarzy wzrośnie aż o 26 proc. i sięgnie liczby prawie 3,5 mln pracowników. Wykwalifikowany pielęgniarz znajdzie pracę m.in. w szpitalach, prywatnych domach opieki czy przy indywidualnych klientach, zazwyczaj starszych. Obecnie taką pracę najłatwiej znaleźć za granicą, dlatego obcokrajowcy szukają wykwalifikowanych opiekunów w naszym kraju. W Niemczech pełno jest ofert pracy dla opiekunek. Jednak również w Polsce wyraźne jest coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów medycznych.

Komputer

Kształćmy kadrę techniczną

Na tym nie koniec. Potrzebni są również energetycy. PKPP Lewiatan zauważa, że obecnie w branży energetycznej na emeryturę odchodzą doświadczeni pracownicy – mistrzowie w zawodzie energetyk. Nie następuje jednak zwyczajowa wymiana pokoleń. Problemem jest brak wystarczającej liczby młodych pracowników z wykształceniem technik energetyk, ponieważ placówki kształcenia zawodowego w takim zawodzie nie kształcą. W efekcie czołowe przedsiębiorstwa z branży energetycznej borykają się z deficytem średniej kadry technicznej. W bliskiej przyszłości może się zatem okazać, że w miejscach kluczowych, także dla bezpieczeństwa energetycznego kraju, nie będziemy mieć pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami. Zdaniem członków PKPP Lewiatan bardzo ważne jest stałe dostosowywanie oferty edukacyjnej do potrzeb i możliwości rynku pracy – w przeciwnym przypadku będziemy mieć do czynienia z nadprodukcją niezatrudnianych specjalistów w jednej dziedzinie, przy jednoczesnym deficycie poszukiwanych specjalistów w drugiej.

A może motoryzacja?

Z raportu Randstad Award 2012 wynika, że – zdaniem Polaków – elektrotechnika, energetyka, ciepłownictwo i motoryzacja to najbardziej atrakcyjne branże. Branżę elektrotechniczną za najbardziej atrakcyjną uważa aż 31 proc. respondentów, ponieważ wiąże z nią możliwość uczestnictwa w szkoleniach, a co czwarty ankietowany widzi w niej dobre perspektywy na przyszłość. Za pracą w energetyce i ciepłownictwie przemawiają natomiast: wysokie wynagrodzenie oraz stabilność zatrudnienia. A dlaczego motoryzacja wydaje się nam atrakcyjna? Respondenci wskazali ją ze względu na szkolenia i interesujący charakter pracy – podkreśliło to 22 proc. respondentów. Badania mówią, że najlepszy pracodawca to firma z branży elektrotechnicznej, ze stabilną pozycją na rynku i dostępem do szkoleń.

Komputer

Polka na swoim

Coraz więcej Polaków chciałoby również założyć własną firmę – aż 42 proc. Z kolei 53 proc. uważa, że prowadzenie własnego biznesu jest lepsze niż praca na etacie. Tak przynajmniej wynika z badań, które zrealizował instytut GfK Polonia na zlecenie PKPP Lewiatan. Na pytanie „czy prowadzenie własnego biznesu jest lepsze niż praca na etacie” 53 proc. odpowiedziało zdecydowanie tak lub raczej tak, 36 proc. zdecydowanie nie lub raczej nie, a 11 proc. udzieliło odpowiedzi „nie wiem”. Dla porównania – w ubiegłym roku o założeniu własnej firmy myślało mniej, bo 40 proc. Polaków. Nowi przedsiębiorcy najczęściej wybierają branże: budowlaną i handlu elektronicznego. Średnio ponad jedna trzecia respondentów w Europie może wyobrazić sobie prowadzenie własnej firmy. Potencjał samozatrudnienia na Starym Kontynencie pozostaje na niezmienionym poziomie, niezależnie od problemów gospodarczych i kryzysu finansowego.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

6 zawodów bez matury

Wyższe wykształcenie nie zawsze jest potrzebne.

Szukasz pracy? Dowiedz się, jakich zawodów unikać!

Te zawody są typowo męskie i lepiej ich nie wybierać.

Komentarze (51)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.07.2012 14:35
Mój facet siedzi w branży IT od kilku lat. Całkiem fajnie mu idzie, a zarobki... :) Powiem tylko, że ma niezłe stanowisko, ale myśli o swoim interesie. Planują razem z przyjaciółmi ze studiów ruszyć ze start-upem w Krakowie. Tam w przyszłym roku ma rozpocząć działalność MPTI, który jest projektem Krakowskiego Parku Technologicznego. Mam nadzieję, że im wypali fajnie ten interes, bo dość duże wsparcie mają dostać od tego inkubatora.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2012 22:18
Jestem pielęgniarką i pracuję w prywatnej klinice. Nie narzekam na swoją pracę ani na swoje zarobki. Ale wiem, że inni nie śpią i cały czas trzeba o tym pamiętać. Dlatego cały czas się uczę - chodzę na kurs języka angielskiego, oprócz tego w progresie robię kurs opiekuna osoby starszej. Muszę zadbać o swoją przyszłość i na wszelki wypadek się kształcę. Myślę, że się opłaci.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2012 20:16
ja studiuje stomatologie i jestem na maxa szczęśliwa
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2012 01:47
a dietetyka? ; D
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 19.06.2012 00:49
a ja studiuje matematyke :)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo