Porady FINANSOWE: Jak zaoszczędzić na rachunkach jesienią?

Gdy temperatura spada, rachunki od razu idą w górę. U nas sposoby, dzięki którym nie wydasz majątku.
Porady FINANSOWE: Jak zaoszczędzić na rachunkach jesienią?
14.11.2011

Wcześnie robi się ciemno, więc od godz. 16-17 palimy światło. Nie mamy ochoty na spacery, dlatego oglądamy telewizję, siedzimy przed komputerem, słuchamy muzyki… Robimy sobie gorącą herbatę za herbatą, więcej i częściej jemy – organizm domaga się zapasów na zimę. A gdy dopada nas przeziębienie, wskakujemy do wanny pełnej gorącej wody. Dbamy również o to, aby w domu było ciepło. Szczególnie gdy są w nim dzieci. W takich okolicznościach trudno płacić niskie rachunki. To właśnie na nie wydajemy najwięcej pieniędzy. Ich wysokość nie musi jednak przyprawiać cię o ból głowy. W jaki sposób zmniejszyć rachunki, gdy coraz bliżej końca roku? Oto rady Urzędu Regulacji Energetyki.

Ogrzewanie

Podobno zmiana codziennych przyzwyczajeń pozwoliłaby zmniejszyć opłaty za energię o 5-15 procent. Co zrobić, żeby się to udało?

Kontroluj ogrzewane pomieszczenia. Największy błąd to podgrzewanie wszystkich pomieszczeń, nawet tych, z których praktycznie się nie korzysta. A przecież pokój, który pełni rolę magazynu, nie musi być nagrzany. I tak będzie w nim dość ciepło za sprawą ogrzewania w pozostałych pomieszczeniach. Nie przegrzewaj mieszkania – w pokoju dziennym jesienią temperatura nie powinna przekraczać 16-18 stopni. Obniżenie temperatury o 2 stopnie to zredukowanie kosztów ogrzewania aż o 10 procent! A obniżenie temperatury nocą – to oszczędność nawet do 15 proc.

Dbaj o grzejniki. Tak prozaiczna czynność, jak odkurzenie grzejników pozwoli zmniejszyć rachunki – zakurzone grzeją gorzej, a opłaty rosną. Grzejników nie należy również zastawiać meblami czy zasłaniać zasłonami. Wtedy ciepło krąży między grzejnikiem a oknem i nie ogrzewa pokoju.

Pamiętaj o oknach. Nieszczelne będą przepuszczały ciepło, przez co dom prędko się nie nagrzeje. Tylko pomyśl, ile w ten sposób tracimy pieniędzy. Upewnij się, czy masz szczelne okna. Może najwyższa pora je wymienić? Na noc zasłaniaj je zasłonkami, aby zatrzymać ciepło w mieszkaniu. W ciągu dnia koniecznie je odsłoń, aby pomieszczenia ogrzały promienie słońca. Nie zapominaj jednak o wentylacji. Przynajmniej raz dziennie otwórz okno na około pięć minut, najlepiej przed snem.

pieniądze na święta

Energia

Jesienią i zimą rachunki za energię elektryczną wyraźnie idą w górę. Jest na to rada.

Nie przesadzaj z oświetleniem. Zapalasz teraz lampki znacznie wcześniej niż dotychczas, lepiej jednak postaw na oświetlenie punktowe o mniejszej mocy i zrezygnuj z ogólnego oświetlenia o dużej mocy. Koniecznie kup żarówki energooszczędne – szybko zauważysz różnicę. Zużywają ok. 80 procent mniej energii niż te tradycyjne. I starczają średnio na 6-8 lat! W pomieszczeniach, w których bywasz krótko, gaś światło (np. w korytarzu czy łazience). Nie ma sensu oświetlać całego domu. Gaś niepotrzebne światła w pokojach. Często zapalamy kilka lampek, przez co niepotrzebnie tracimy pieniądze. Wiele osób zapomina również o systematycznym myciu okien czy przecieraniu żarówek. Tymczasem brudne szyby pochłaniają aż o 30 proc. więcej światła, a zakurzone żarówki oraz klosze – nawet do 60 procent!

Umiejętnie korzystaj ze sprzętu komputerowego. Komputer, drukarkę czy monitor zawsze wyłączaj podczas dłuższych przerw. Nigdy nie zostawiaj włączonego komputera na noc czy kiedy wychodzisz z domu. Naładowany laptop powinien być odpięty od zasilania. Uważaj na drukarkę – włącz ją dopiero, gdy materiały do wydrukowania są już gotowe. Drukarka bowiem włączona na stałe zużywa 93 proc. energii w trybie czuwania, a na samo drukowanie tylko… siedem proc.! Wyłączaj również monitor, kiedy z niego nie korzystasz, ponieważ wygaszacz ekranu, niestety, nie zmniejsza zużycia energii.

Sprawdzaj urządzenia kuchenne. Czy wiesz, że usuwając regularnie kamień z czajnika elektrycznego, możesz zaoszczędzić ok. 10 proc. energii? Gotuj tyle wody, ile jest ci aktualnie potrzebne. Spraw sobie toster. W wielu modelach dostępna jest specjalna funkcja, która pozwala podgrzewać bułki i bagietki. W ten sposób zaoszczędzisz nawet do 90 proc. energii niż w przypadku korzystania z piekarnika. Poza tym każde otwarcie nagrzanego piekarnika sprawia, że zużycie energii wzrasta o 10 proc. Również kuchenka mikrofalowa zużywa mniej energii do przyrządzenia konkretnej potrawy niż tradycyjny piekarnik. Zwróć uwagę na kuchenkę elektryczną. Im większa płyta, tym zużycie energii większe. Pichcenie bez przykrywek znacznie wydłuża gotowanie (jeśli masz kuchenkę na gaz, zauważ, ile mogłabyś w ten sposób zaoszczędzić!).

pieniądze na święta

Woda

Temperatura jest odczuwalnie niższa, dlatego chętnie wskakujemy do wanny pełnej ciepłej wody. A to kosztuje.

Bierz prysznic. Jest bardziej ekonomiczny od kąpieli w wannie, ponieważ w ten sposób zużyjesz mniej wody. Zwłaszcza dzieci zużywają dużo wody w wannie, bo gdy ostygnie, dolewają sobie gorącej. A pluskać potrafią się w nieskończoność.

Pamiętaj o prostych czynnościach. Na pewno słyszałaś o nich od najmłodszych lat. I dobrze, bo w obniżaniu rachunków są bardzo skuteczne. Chodzi o zakręcanie wody podczas mycia zębów, wymianę uszczelek w cieknących kranach czy nalewanie wody do miski podczas zmywania (a nie pod bieżącą wodą). Naucz wszystkich domowników, aby oszczędzali wodę, bo tylko nawyki pozwolą wam płacić niższe rachunki. Zresztą, również w tym przypadku warto pamiętać, że w czajniku elektrycznym gotuje się tylko tyle wody, ile akurat nam potrzeba.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Jak zarządzać domową kasą?

Podpowiadamy, w jaki sposób rozsądnie gospodarować domowym budżetem.

Gdzie kobietom żyje się najgorzej?

W których zakątkach globu kobiety wciąż muszą walczyć o swoją pozycję w społeczeństwie?

Polecane wideo

Komentarze (32)
Ocena: 5 / 5
olaf (Ocena: 5) 18.07.2013 10:16
hehe fajna aplikacja, a nazwa to już w ogóle :P
odpowiedz
Jasiu (Ocena: 5) 17.07.2013 10:59
już nie ma tej promocji, ale była dość ciekawa. Udało mi się na nią załapać.
odpowiedz
Madzia (Ocena: 5) 24.06.2013 23:53
właśnie czytam teraz o tej promocji na sprytnybill.pl/promocja/
odpowiedz
markotna (Ocena: 5) 17.06.2013 23:56
dzisiaj Sprytny Bill uruchomił nową promocję, aż 10% zwrot wartości rachunków opłacanych przez tą aplikację ze smartfona.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.06.2013 19:12
pod koniec miesiąca robię zawsze opłaty, więc pod koniec maja promocja jeszcze działała, a teraz to nie wiem - sprawdzę na koniec miesiąca :P
odpowiedz

Polecane dla Ciebie