Czego nigdy NIE mówić szefowi

Nawet jeśli żyjesz w dobrych stosunkach ze swoim pracodawcą, są zdania, których w żadnych okolicznościach nie powinnaś wypowiadać.
Czego nigdy NIE mówić szefowi
07.11.2011

Praca nas stresuje, a jeszcze bardziej nasi przełożeni – takie wnioski to efekt badań opublikowanych w raporcie „Philips Index 2010”. W sprawach zawodowych brakuje nam luzu, a prawie do drugi Polak najbardziej obawia się swojego pracodawcy. Dla porównania – w Stanach Zjednoczonych szef jest źródłem stresu tylko dla 28 proc. pracujących. Najbardziej zestresowanym miastem jest natomiast Warszawa. Wydaje się to zatem oczywiste, że nasze kontakty z pracodawcą często bywają, lekko ujmując, tylko poprawne, oficjalne i… trochę dziwne. Jeśli chciałabyś je nieco ocieplić (albo przynajmniej ich nie pogarszać), przekonaj się, czego nigdy nie powinnaś mówić swojemu szefowi. I dlaczego w niektórych sytuacjach warto pamiętać, że milczenie jest złotem, a mowa tylko srebrem...

„Mój poprzedni pracodawca to... ”

Burak? Prostak? Tyran? A może chciałabyś użyć mocniejszego określenia? Nieważne, co masz na końcu języka. Profesjonalistki i kobiety sukcesu wiedzą, że przed nowym pracodawcą nigdy nie oczernia się byłego szefa. Nic w ten sposób nie ugrasz, a stracić możesz wiele. Po pierwsze – oczernianie kogokolwiek, z jakiegokolwiek powodu nigdy nie jest wskazane, po drugie – jeśli obrażasz byłego szefa, tak samo możesz nazwać swojego obecnego pracodawcę w przyszłości. Po trzecie – obaj mogą się świetnie znać... Argumentów jest znacznie więcej. Jeśli zależy ci na własnym dobrym imieniu, opinię o byłych pracodawcach zachowaj dla siebie. Dobrze byłoby również nie opowiadać zbyt wiele o poprzednim szefie nowym współpracownikom – jeszcze nie wiesz, komu możesz zaufać, a plotki szybko się rozchodzą.

„Chętnie podejmę się każdego zadania”

Hej, jesteś tego pewna? Niepisana zasada mówi, że tylko grzeczne dziewczynki siedzą po nocach nad zawodowymi obowiązkami. Albo początkujące pracownice, które chcąc się podobać, popełniają jeden z typowych błędów w pierwszej firmie. Kobieta, która zna swoją wartość, chce się rozwijać, awansować i osiągnąć sukces, nigdy nie da się obciążyć masą zadań. W ten sposób staniesz się miłą i zupełnie przezroczystą pracownicą, na którą każdy będzie zrzucał zadania, a która nigdy nie dostanie podwyżki. Poza tym, gdy robisz wszystko naraz, dzieje się to kosztem jakości. Nie można pisać jednocześnie pięciu raportów, pomagać praktykantom, kserować dokumentów i parzyć kawy szefowi. Pierwszy krok do kariery to asertywność!

biuro

„Świetnie pan wygląda, umówiłabym się z panem”

Zaraz, zaraz. Jesteś z biurze czy może na imprezie, gdzie wszystkie chwyty są dozwolone? To jasne, że wśród pracowników jedni mogą sobie pozwolić z szefem na więcej, a inni na mniej. Jest to naturalna hierarchia, pozycję w której każdy sobie wypracowuje. Jednak flirtowanie z pracodawcą, nawet jeśli jesteś pewna swoich atutów (również tych fizycznych) i wartości jako pracownika, nie jest pożądanym zachowaniem. To wręcz nieprofesjonalne i niegrzeczne. Rozumiemy, że twój szef jest męski, świetnie ubrany i ma pozycję. Niejedna kobieta chciałaby się z nim umówić, choć pewnie już się ustatkował. Ty jednak taką zaczepką nie wzbudzisz w nim aprobaty, a jedynie... uśmiech politowania. Więcej o romansie z szefem przeczytasz w osobnym tekście.

„Jestem nieszczęśliwa i mam złamane serce”

Uwierz nam, szefa naprawdę nie powinny obchodzić twoje sprawy osobiste. I nie ma żadnego powodu, dla którego miałabyś się pracodawcy zwierzać – szczególnie z trosk, niepowodzeń i problemów. Oczywiście, bywają sytuacje, w których łzy cisną nam się do oczu, a mimo to musimy robić dobrą minę do złej gry. Pamiętaj jednak, że twój szef to nie przyjaciółka, na ramieniu której możesz się wypłakać i wyżalić. Poza tym, gdy coś ci nie wyjdzie, szef od razu będzie wiedział, dlaczego ci nie poszło. A w grupie to właśnie ciebie uzna za najsłabsze ogniwo. Gdy powiesz za dużo pracodawcy, będziesz miała wyrzuty sumienia, a czasu i tak już nie cofniesz.

„Jeśli nie dostanę podwyżki, odchodzę”

Wiele osób (w tym kobiet) próbuje w ten sposób zastraszyć pracodawców. Myślą, że szef w obawie przed utratą pracownika, zmięknie i przystanie na finansowe warunki podwładnego. Niejeden pracownik już się jednak na takiej zapowiedzi przejechał. Przede wszystkim dlatego, że nikt – zwłaszcza przedsiębiorca – nie lubi być szantażowany. Pracodawca może się wtedy poczuć postawiony pod ścianą, zatem stosowanie polityki faktów dokonanych nie jest najrozsądniejsze. I z dużym prawdopodobieństwem możesz usłyszeć „droga wolna”... To dobrze, że dbasz o swoje interesy i chciałabyś dostać podwyżkę, lepiej jednak negocjuj i staranniej dobieraj argumenty. Bo zamiast podwyżki możesz dostać... wypowiedzenie. A najpierw sprawdź, czy w ogóle zarabiasz za mało.

biuro

„Nie potrafię tego zrobić”

Skoro wiesz to, zanim w ogóle spróbowałaś, to co z ciebie za pracownik? W dzisiejszych czasach (i przy dzisiejszej konkurencji na rynku!) liczy się elastyczność, pomysłowość, kreatywność. Żaden pracodawca nie chce mieć podwładnej, która nie zamierza się rozwijać, uczyć, próbować. Nie oznacza to – jak dowiedziałaś się na początku – że masz się godzić na wszystko, bo to również nieprzemyślana taktyka. Mówienie jednak, że się czegoś nie umie, jest jak gol samobójczy. Bo z pewnością jest cała masa osób, które również tego nie potrafią, ale chętnie spróbują i się nauczą. Niedobrze, gdy szef ma kogo zatrudnić na twoje miejsce. Jeśli zatem zależy ci na stanowisku, zanim powiesz, że czegoś nie umiesz, przynajmniej się z tym zmierz.

„Fatalnie zarabiam”

Tak, wiemy, że się starasz, dajesz z siebie wszystko, a mimo to nie zarabiasz dużo. Tak, wiemy, że twoi koledzy pełniący te same funkcje zarabiają więcej od ciebie (dlatego zajrzyj tutaj, żeby sprawdzić, jak dostawać wyższe wynagrodzenie). Tak, wiemy, że jesteś niedoceniana i zwykle pomijana przy wypłacaniu premii. Jest jednak pewna zasada: szefowi nie mówi się prosto w twarz, że płaci głodową pensję. Zamiast żalić się mu, jak kiepsko ci płaci i jak ledwo wiążesz koniec z końcem, lepiej zdobądź się na odwagę i zapytaj go o zwiększenie wynagrodzenia albo przynajmniej o jakiś dodatek do pensji (bilety autobusowe, talony na zakupy itp.). Żaden pracodawca nie chciałby usłyszeć, że pracownik – z powodu jego niskiej pensji – żyje zbyt skromnie, nieustannie zaciskając pasa.

Julia Wysocka

Zobacz także:

Toksyczna praca – odejść czy zostać?

Stres w pracy zabija całą chęć do wypełniania zadań. Co zrobić, jeśli pracujesz w toksycznej firmie?

Skończyłam dwa kierunki studiów, nie mam pracy!

Agnieszka zdobyła dwa dyplomy, a mimo to jest bezrobotna.

Polecane wideo

Komentarze (8)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 31.05.2012 16:53
5fVjIA uedsgnhxcqup
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.05.2012 11:02
AYXrm5 bgmmsfrxovum
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 29.05.2012 21:45
AnkaNo i dokładnie potwierdziłeś to co chciałam naspiać. Apple ma w nosie userf3w. Ich targetem jest zysk. Za wszelką cenę. Klient się nie liczy. Klient ma płacić. Za to co Apple wymyśli wg własnego widzi mi się co udowodnili wydają Liona i wymuszając na userach zmianę wszystkich przyzwyczajeń. Wyniki finansowe to nie wszystko. MacOSX to tylko 10% wszystkich systemf3w i to wyłącznie w USA. Jak na takiego giganta to rezultat raczej skromny, nie uważasz? A w innych krajach w zasadzie MacOSX jest w granicach błędu statystycznego. Sukces powiadasz Gdyby choć 40% rynku należało do MacOSX Na świecie oczywiście. Apple to firma niszowa. I robi wszystko, aby zrazić sobie fachowcf3w wszelkiej maści wypuszczając gnioty jak FinalCutProX czy po ostatnich problemach z oprogramowaniem Adobe. Apple chce trafić do każdego, ale bagatelizując zdanie klientf3w raczej osiągnie odwrotny skutek. |
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2011 10:41
dziewczyny mam problem, jestem w ciąży, ale boję się powiedzieć o tym mojemu szefowi, pewnie jak sie dowie to mnie zwolni, chce to jak najdłuzej utrzymywac w tajemnicy, ale nei wiem ile się da, a moze lepiej jednak powiedzieć, tylko jak to rozegrać? proszę pomóżcie!
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 07.11.2011 10:30
trzeba byc twardym a nie mietkim:)
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie