KOŚCIÓŁ to istna FABRYKA PIENIĘDZY! Nie uwierzysz, ile kasy trafia na tacę!

Być może to niestosowne, ale aż chciałoby się wykrzyczeć: NIE DO WIARY!
KOŚCIÓŁ to istna FABRYKA PIENIĘDZY! Nie uwierzysz, ile kasy trafia na tacę!
22.10.2011

Niezaprzeczalnie kościół rzymskokatolicki jest w naszym kraju instytucją szczególnie uprzywilejowaną. Potwierdzają to najnowsze wyliczenia portalu money.pl, który przyjrzał się zarobkom polskich duchownych. Sumy okazały się naprawdę zawrotne!

- Oprócz ponad 1,2 mld złotych z kieszeni wiernych, blisko 2 mld zł Kościół dostaje od państwa w formie dotacji. Hierarchowie, którzy bardzo krytycznie odnosili się do naszego wejścia do Unii Europejskiej, chętnie sięgają też po pieniądze z Brukseli. Ich coroczne wpływy to łącznie ponad 3 mld złotych – czytamy na serwisie.

To jednak nie wszystko, bo państwo finansuje również z budżetu naukę religii w szkołach. W zeszłym roku pensje katechetów kosztowały nas 1 132 mln zł. Państwowy budżet zasila też wyznaniowe uczelnie, szkoły i inne instytucje prowadzone przez Kościół. W 2010 roku dotacje dla uczelni osiągnęły zawrotną sumę 180 mln zł, a na ponad 850 katolickich ochronek, przedszkoli oraz szkół wydano blisko 300 mln zł.

Nie należy przy tym zapominać, że kościoły w Polsce są zwolnione z płacenia podatków lokalnych i tych od nieruchomości. Ponadto duchowni nie płacą podatków od czynności cywilnoprawnych, od spadków i darowizn, oraz zwolnieni są z opłat celnych. - Księża płacą też zryczałtowany podatek dochodowy - łącznie ok. 63 mln zł. Gdyby objęto ich obowiązujących wszystkich Polaków podatkiem PIT do kasy państwa wpłynęłoby 233 mln zł – dodaje portal money.pl.

Co o tym myślicie? Uważacie, że dobrym wyjściem byłoby rozdzielenie państwa od kościoła?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Obrotny dyrektor szkoły zarobi nawet 11 tys. zł miesięcznie! Chyba nie ma na co narzekać?

Swoje zarobki zwiększają kosztem nauczycielskich pensji.

Dekalog młodej szefowej

Postanowiłaś – chcesz pracować na własny rachunek. I będziesz miała pod sobą pracowników. Sprawdź, jak być dobrą (młodą) szefową.

Polecane wideo

Komentarze (86)

Ocena: 5 / 5
przyjaciółka ksiedza... (Ocena: 5) 03.02.2015 16:02
Napisz komentarz...No musza skąś brac na swoje pasje przecież nie zarobią inaczej bo się poświęcają kościołowi. Każdy chce cos mieć z życia, oni też są ludżmi potrzebującymi.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.07.2012 20:50
"bo państwo finansuje również z budżetu naukę religii w szkołach" - hmmm, a kto finansuje naukę innych przedmiotów w szkołach??? To może zwolnijmy biologów, historyków, matematyków, polonistów, itd... Chyba każdy nauczający w publicznej szkole ma prawo do "publicznej" pensji... A może ja się mylę: może katecheci (nie tylko księża, także s. zakonne czy osoby świeckie) to poprostu zwykli niewolnicy i nie należy im się zapłata..... Pozdrawiam! Michał
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.06.2012 07:32
Precz z łapami koscioła od publicznych pieniędzy!!!!Nich utrzymują się z tacy swych wiernych.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.03.2012 17:10
po śmierci ojca mama spytała księdza ile za pogrzeb?odpowiedział z uśmiechem na twarzy skoro łaska 750 zł,mamie nie było do śmiechu,ale zapłaciła,do końca miesiąca musieliśmy zapomnieć o wędlinie w kanapkach jakie nam robiła do szkoły.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 07.02.2012 11:04
ale durny artkuł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie