Obrotny dyrektor szkoły zarobi nawet 11 tys. zł miesięcznie! Chyba nie ma na co narzekać?

Swoje zarobki zwiększają kosztem nauczycielskich pensji.
Obrotny dyrektor szkoły zarobi nawet 11 tys. zł miesięcznie! Chyba nie ma na co narzekać?
19.10.2011

Jak donosi „Gazeta Prawna”, polskie samorządy mają coraz mniejsze wpływy z podatków do budżetu. - Wszędzie szukają oszczędności, także w systemie oświaty. W efekcie w szkołach nie są tworzone nowe etaty, a na wolne miejsca pracy po odchodzących z zawodu pedagogach nie są przyjmowani też młodzi nauczyciele – czytamy w dzienniku.

Korzystają z tego dyrektorzy placówek, którzy godziny po zlikwidowanych etatach przyznają... sobie. Ci najbardziej „pracowici” są w stanie przepracować nawet kilkadziesiąt nadgodzin tygodniowo, co daje im dodatkowy zarobek w wysokości nawet 3,2 tys. złotych. - Takie działanie dyrektorów jest zgodne z prawem i nikt nie może tego skutecznie kwestionować. Oświatowe związki zawodowe przyznają jednak, że trafia do nich coraz więcej sygnałów od nauczycieli, którzy narzekają na brak możliwości dorabiania. I dodają – działanie dyrektorów nie łamie prawa, ale je nagina – informuje „Gazeta Prawna”.

To jednak nie wszystko, ponieważ zwierzchnicy szkół są zazwyczaj nauczycielami dyplomowanymi lub mianowanymi. Co z tego wynika? Otóż średnie zarobki takiego pedagoga oscylują obecnie wokół 4,8 tys. zł brutto (stawka jest jeszcze wyższa, jeśli dyrektor jest też wychowawcą klasy!). Do tego dochodzą również comiesięczne dodatki: funkcyjny i motywacyjny (każdy z nich wynosi średnio 1,5 tys. zł), zatem dyrektor placówki jest w stanie zarobić łącznie nawet 11 tys. zł miesięcznie!

- Pensja dyrektora wynosi średnio 8 tys. zł. Okazuje się jednak, że dla części dyrektorów to za mało. Dlatego dorabiają – podsumowuje gazeta.

Co myślicie o tym, że zwierzchnicy szkół – zamiast zarządzać placówką – biorą dodatkowe lekcje z uczniami?

Maja Zielińska

Zobacz także:

Dekalog młodej szefowej

Postanowiłaś – chcesz pracować na własny rachunek. I będziesz miała pod sobą pracowników. Sprawdź, jak być dobrą (młodą) szefową.

Nienawidzimy swoich koleżanek z pracy (szczególnie tych "nad nami") DLACZEGO?

Kobiety i mężczyźni z naszego kraju nie mają najlepszego zdania o koleżankach z pracy.

 

Polecane wideo

Komentarze (39)
Ocena: 4.97 / 5
Zarobek Dyrektora (Ocena: 5) 30.06.2019 02:12
Mój znajomy 16 tysięcy zarabia jako Dyrektor Szkoły. Te zarobki podane to z 2011 roku, a ciągle im przyznają ogromne podwyżki. Teraz to żaden belfer za takie ochłapy by nie pracował. Co chwile wakacje mają i pracę sobie olewają, ale pensje mają ogromne.
odpowiedz
Kasia (Ocena: 4) 14.02.2019 20:55
Jestem dyrektorem wiejskiej szkoły podstawowej. Co miesiąc na konto wpływa mi 2900 zł. Taką mam pensję dyrektorską, która ma się nijak do artykułu...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 22.03.2013 19:47
Człowieku nie wiem co brałeś ,ale wyraźnie ci zaszkodziło.Pokaż takiego dyrektora ,który tyle zarabia.Dyrektor to tez nauczyciel - polecam lekturę Karty Nauczyciela.W tej chwili najwyższe uposażenie to dyplomowany - 3109,00 zł.Która gmina przydziela 1,5 tys. motywacyjnego - podziel sie wiadomością , na pewno wielu nauczycieli chętnie ja odwiedzi.A tak poza tym ,matematyka sie klania ,bo cos trudno to poskładac w całość.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 09.10.2012 21:23
Z praktyki wiem że dyrektor zarabia więcej niż nauczyciel oraz że przeciętnie wynagrodzenie dyrektora oscyluje na poziomie od 4,5 do nawet 5 tys złoty jest to spowodowane różnymi dodatkami: za wysługę lat czy motywacyjnym oczywiście pensja dotyczy dyrektorów - nauczycieli, którzy nadal posiadają godziny nauczania w placówce.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 13.08.2012 16:39
Moja mama zarabia 3,4 tyś. zł miesięcznie! Jest dyrektorem szkoły. Co za bzdurny artykuł!! Kto te pierdoły wymyśla??!!
odpowiedz

Polecane dla Ciebie