Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz mieszkanie (PRAKTYCZNE!)

Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki.
Wszystko, co musisz wiedzieć, zanim wynajmiesz mieszkanie (PRAKTYCZNE!)
16.10.2011

Wynająć mieszkanie można bardzo szybko (choć, niestety, nie wszystkich na to stać). W praktyce jednak i wynajmujący, i najemca powinni stosować się do przepisów, które sztywno pokazują, co można robić w wynajętym mieszkaniu, a czego nie. Jeśli planujesz wkrótce przeprowadzić się do wynajętego lokum, sprawdź, co ci wolno (a co wolno właścicielowi), jak wygląda zawiązanie i rozwiązanie umowy oraz kiedy płaci się kaucję. Pamiętaj, że umowa najmu uregulowana jest w Kodeksie Cywilnym. Umowę najmu lokalu mieszkalnego reguluje również ustawa z dn. 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego.

Co powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania?

Przede wszystkim, dane wynajmującego i najemcy (czyli twoje) oraz opis przedmiotu najmu. Chodzi o adres, status prawny, ilość pomieszczeń, dodatkowe instalacje, metraż itp. Powierzchnia mieszkalna to powierzchnia wszystkich pokoi. Trzeba również podać, w jakim celu ma służyć wynajmowany lokal. Ponadto, taka umowa powinna zawierać datę i miejsce jej zawarcia, wysokość czynszu i inne opłaty niezależne od wynajmującego (woda, energia, prąd), sposób i termin zapłaty, czas trwania umowy, ewentualna wysokość kaucji itp. Ważny jest także protokół przekazania mieszkania, czyli szczegółowy opis stanu mieszkania. Dobrze jest w nim zamieścić wszelkie wady, które mogą utrudniać korzystanie z lokalu.

Kiedy i kto może wypowiedzieć umowę najmu?

Określenie czasu trwania umowy to gwarancja dla dwóch stron. Jeśli chciałabyś skrócić ten czas, będzie to możliwe tylko, gdy taka wzmianka została w umowie zawarta – dlatego warto przy jej spisywaniu zwrócić na to uwagę. Trzeba wtedy zachować wskazany w umowie okres wypowiedzenia. Podobnie jest w przypadku umowy spisanej na czas nieokreślony. W dowolnym momencie można natomiast rozwiązać umowę za pisemnym porozumieniem stron. Warto w umowie umieścić zapis, że w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia losowego (choroba, utrata praca), najemca może rozwiązać umowę za wypowiedzeniem, np. miesięcznym. Masz również prawo wypowiedzieć umowę bez zachowania terminu wypowiedzenia, jeśli wady lokalu zagrażają twojemu zdrowiu albo domownikom.

mieszkanie

Kto płaci za remont mieszkania?

Obowiązkiem wynajmującego jest utrzymanie budynku w należytym stanie, porządku i czystości. Chodzi przede wszystkim o klatkę schodową czy teren wokół bloku bądź domu. Do niego należy również naprawa i wymiana wewnętrznych instalacji: wodociągowej, gazowej i ciepłej wody, napraw i wymiany wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, anteny zbiorczej bez osprzętu, wymiany pieców grzewczych, okien, drzwi, podłóg, posadzek i wykładzin podłogowych, a także tynków. Drobne naprawy w lokalu związane z użytkowaniem mieszkania to sprawa najemcy. Jeśli lokal trzeba wyremontować przed wprowadzeniem się najemcy, powinien to zrobić wynajmujący. W przypadku, gdy na własny koszt robi to najemca, czynsz należy zmniejszyć o wydatki poniesione na remont.

Co może właściciel?

Wypowiedzieć ci umowę najmu, jeśli łamiesz któryś z jej punktów albo nie płacisz czynszu. Gdy ulepszysz lub naprawisz jakąś rzecz w domu, która nie była objęta umową, wynajmujący ma prawo albo zatrzymać ulepszenia – musi jednak ci za nie zapłacić, albo zażądać przywrócenia stanu poprzedniego. Właściciel nie może wejść do lokalu, który jest przedmiotem najmu, bez uprzedzenia. Termin takiej wizyty zawsze trzeba wcześniej uzgodnić. Chyba że najemca odmawia wpuszczenia właściciela – wtedy ten może wejść do mieszkania razem z funkcjonariuszem (policjantem, strażnikiem miejskim itp.).

Julia Wysocka

Zobacz także:

Gdzie zamieszkać po ślubie? U teściów, ze znajomymi czy w nowym domu?

Wybór mieszkania to poważna decyzja. Gdzie najlepiej uwić własne gniazdko?

MAŁE MIESZKANIE? Zobacz, jak praktycznie urządzić kawalerkę!

Nawet nieduże mieszkanko może być nowoczesne i przytulne.

mieszkanie

Czy wynajmujący może podnieść czynsz?

Może. I to nie tylko czynsz, ale również inne opłaty za używanie lokalu. Ale tylko o 10 proc. rocznie. Jeśli właściciel lokalu podwyższa czynsz, musi na piśmie wypowiedzieć jego dotychczasową wysokość i zachować okres wypowiedzenia. Pamiętaj, że każda zmiana wysokości czynszu lub innych opłat powinna być dokonana na piśmie, pod rygorem nieważności.

Do czego jest zobowiązany najemca?

Przede wszystkim dbać o przedmiot najmu, czyli o wynajmowane mieszkanie i stosować się do porządku domowego. Oznacza to, że lokal powinien być utrzymywany we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym – przy okazji sprawdź, jak tanio urządzić mieszkanie studenckie. Z tego wypływa kolejny obowiązek najemcy – po wygaśnięciu bądź rozwiązaniu umowy mieszkanie należy zwrócić w nie gorszym stanie niż w dniu najmu. Twoim obowiązkiem jest także ponoszenie drobnym opłat związanych z użytkowaniem lokalu – pomalowanie ściany, zreperowanie drzwi czy okna, naprawa instalacji i urządzeń technicznych itp. Ale jeśli chcesz wprowadzić w mieszkaniu znacznie przeróbki lub ulepszenia, musisz poprosić wynajmującego o zgodę na piśmie. Obowiązkiem najemcy jest również okresowe udostępnianie lokalu właścicielowi – po wcześniejszym ustaleniu terminu – w celu rutynowego przeglądu.

Czy zawsze trzeba płacić kaucję?

To zależy od właściciela mieszkania. Wynajmujący ma prawo zażądać wpłacenia kaucji przez najemcę, choć może od tego odstąpić. Kaucja jest formą zabezpieczenia należności wynikających z umowy najmu. Dlatego jeśli właściciel poprosi cię o jej zapłacenie, musisz na to przystać. Pamiętaj jednak, że kaucja nie może przekroczyć dwunastokrotności miesięcznego czynszu za dany lokal – obliczonego według stawki czynszu obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Jeśli wynajmujesz lokal socjalny lub zamienny, kaucji się nie pobiera.

Polecane wideo

Komentarze (6)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 14:18
Przyjechałam w tym roku do Warszawy do pracy. Musiałam sobie wynająć mieszkanie i byłam mile zaskoczona bo znalazłam naprawdę ładne, niedaleko mojej pracy i to w cenie niższej niż się spodziewałam. Jeżeli się szuka to na 100% się znajdzie. Żeby nie siedzieć bezczynnie w domu poszłam jeszcze na kurs do Progresu na administrację. Także i pracuję i się uczę, cieszę się bo zajęcia są naprawdę fajne, poznałam mnóstwo ludzi i w pracy i w szkole, uwielbiam Warszawę!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2011 23:45
Wynajmowanie mieszkania to straszne frajerstwo i wyrzucanie kasy w błoto.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2011 10:41
wynajecie mieszkania to jest pikus! Napiszcie lepiej na co zwracac uwage przy zakupie mieszkania-jestem teraz wtrakcie i powiem Wam ze znalezc mieskznaie do kupna to jets problem a jak juz sie znajdzie to sie dopiero zaczyna jazda z papierami:D
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 16.10.2011 07:52
aha no super,kto o tym nie wie?
zobacz odpowiedzi (1)

Polecane dla Ciebie