Dekalog młodej szefowej

Postanowiłaś – chcesz pracować na własny rachunek. I będziesz miała pod sobą pracowników. Sprawdź, jak być dobrą (młodą) szefową.
Dekalog młodej szefowej
17.10.2011

Jesteśmy aktywne, przedsiębiorcze, zdecydowane. Coraz więcej Polek zamiast na etacie, woli pracować we własnej firmie. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że co trzecia Polka myśli lub myślała o swoim biznesie, a ponad 90 proc. kobiet zgadza się ze stwierdzeniem, że własna firma daje poczucie niezależności. Dlatego na pomysł założenia własnej działalności gospodarczej wpada coraz więcej z nas. Od 2004 roku w projektach unijnych wzięło udział ponad trzy miliony Polek. Nic zatem dziwnego, że coraz młodsze kobiety decydują się prowadzić swój interes. Ale być szefową, szczególnie taką, która nie tak dawno skończyła studia, nie jest łatwo, zwłaszcza gdy zatrudnia starszych od siebie ludzi. Musisz pamiętać o kilku zasadach obowiązujących na kierowniczym stanowisku.

1. Nigdy nie wątp w siebie

Gdy młoda dziewczyna zakłada własną firmę, zawsze znajdują się osoby, które wątpią w jej kwalifikacje, umiejętności i zdolności menedżerskie. Starszym wydaje się, że zjedli zęby na pracy w swoich branżach i świeżo upieczona absolwentka studiów nie może być dobrą szefową. Poniesiesz klęskę, jeśli uwierzysz w te słowa. Zakładasz firmę, ponieważ jesteś wykształcona, zmotywowana, masz świetny pomysł. Musisz wierzyć w siebie i powodzenie swoich planów – inaczej nici z sukcesu. Na komentarze, porady i docinki innych nie reaguj. To zwykła ludzka zazdrość i złośliwość. Kołem ratunkowym niech będzie nasz błyskawiczny kurs pewności siebie.

2. Pamiętaj, że firma to ty

I że firma robi dokładnie to samo, co jej właściciel. Przynajmniej tak uważa Jeffrey J. Fox, autor poradnika „Jak być wielkim szefem”. Jeśli pracodawca zawsze się spóźnia, punktualność przestaje obowiązywać. Jeśli szef jest wiecznie na spotkaniach, każdy jest wiecznie na spotkaniach. Jeśli szef zaniedbuje spotkania z klientami, to samo robi dział sprzedaży. Jeśli szef toleruje mierność, może spodziewać się jej w swojej firmie. Ale jeżeli szef kontaktuje się ze swoimi klientami, klienci stają się ważni dla wszystkich pracowników. Sprawdź – to działa.

3. Nie przenoś życia prywatnego do firmy

Pamiętasz tamten wieczór, kiedy pokłóciłaś się z ukochanym, a następnego dnia chodziłaś w pracy jak struta i wyładowywałaś swój gniew na reszcie załogi? Jako szefowej nie może ci się to przydarzyć. Przenoszenie życia prywatnego do biura, szczególnie własnego, to absolutny brak profesjonalizmu. Chcesz być świetną szefową? Nie ulegaj niepotrzebnym emocjom i oddziel biznes od życia prywatnego. Twoi podwładni widzą wszystko. Dlatego sprawy osobiste zostawiaj za progiem własnego mieszania. A w pracy skupiaj się wyłącznie na... pracy.

biurko

4. Po prostu daj się lubić

Czyli bądź przyjazna. Ale nie zaprzyjaźniaj się z pracownikami. W czym rzecz? W tym, że na pewno nie chcesz być szefową, która sieje postrach, zniechęca do siebie ludzi i jest nieprzyjemna. Z natury jesteśmy efektywniejsi i wolimy przebywać w towarzystwie osób o miłym usposobieniu. Bądź jednak ostrożna z zawieraniem przyjaźni. Jeśli zbyt szybko wejdziesz w bliskie relacje z pracownikami (zwłaszcza starszymi od ciebie), może to zostać wykorzystane przeciwko tobie. Wiele osób naprawdę tylko czyha na błąd swoich (niedoświadczonych) szefów.

5. Wykorzystuj swoją inteligencję

Brzmi oczywiście? To jak wytłumaczyć fakt, że około 90 proc. wszystkich nowych przedsięwzięć pada? Przecież każdy szef robi użytek ze swojej inteligencji... Okazuje się, że niekoniecznie. Scott Adams w książce „Zasada Dilberta” pisze, że w pracy powinniśmy kierować się logiką i być racjonalni. I tego samego oczekuj od swoich podwładnych. Nie zawsze słupki, wykresy i cenniki są gotowym rozwiązaniem. Zamiast kalkulować, zaufaj własnej inteligencji, zastanów się kilka razy przed podjęciem ważnej decyzji, bądź racjonalna. Na pewno się opłaci.

6. Nie naśladuj swojego szefa

Z dużym prawdopodobieństwem zanim zdecydowałaś się założyć własny biznes, pracowałaś u kogoś. Niewykluczone, że miałaś za szefa bezdusznego homofoba. Szef-tyran to dość powszechne zjawisko. Dlatego obiecywałaś sobie, że nigdy, przenigdy nie będziesz taka jak on. Jako pracodawca postanowiłaś szanować swoich pracowników, płacić im godziwe pensje, doceniać ich. Trzymaj się tego! Bądź dokładnie takim pracodawcą, jakim nie był szef, od którego uciekłaś. To przełoży się na wyniki pracowników, a więc i całej firmy. W myśl zasady: „Przychodzi się do firmy, odchodzi się od szefa”.

7. Ciągle się rozwijaj

Ten, kto stoi w miejscu, cofa się. Zwłaszcza w biznesie jest to bardzo trafione hasło. Młode firmy, które pozyskają swoje pierwsze zlecenia, tak przesadnie się na nich skupiają, że zapominają o kroku naprzód. Poza tym jeśli zarobisz pierwsze większe pieniądze w swojej firmie, zamiast je wydać, dobrze byłoby je (albo przynajmniej ich część) zainwestować w dalszy rozwój działalności. Ciągłe udoskonalanie usług, oferty, wychodzenie do klienta to podstawa udanego biznesu. Jako młoda szefowa unikaj spoczywania na laurach. Pokaż innym, że wiesz, na czym polega sukces. Na rozwoju i wcielaniu różnych pomysłów w życie.

biurko

8. Nie bój się zmian

Ludzie nienawidzą zmian i mają ku temu powody. Zmiany sprawiają, że stajemy się głupsi, oględnie mówiąc – wysuwa śmiałą tezę Scott Adams. Ale zmiany są potrzebne, a we własnej firmie wręcz koniecznie. Niedoświadczeni szefowie bardzo często boją się nowych wyzwań, miejsc, ludzi, problemów. Gdy ten lęk jest zbyt duży, blokują się i zamykają na wszelkie zmiany. A tym samym uniemożliwiają sobie zrobienie kariery. Zmiany są naturalne na etapie ewolucji każdej mądrze zarządzanej firmy. Jako młoda szefowa pokaż, że jesteś odważna i chętnie wcielasz w życie wszelkie urozmaicenia oraz innowacje.

9. Pamiętaj, że szef pracuje najwięcej

Jeśli zakładasz własną firmę po to, żeby odpocząć, nie chodzić na osiem godzin do pracy i wyjeżdżać na urlop, kiedy tylko zechcesz, lepiej od razu przygotuj się, że wkrótce zbankrutujesz. Z takim podejściem trudno osiągnąć sukces. Tak naprawdę pracodawca to ten, który pracuje najwięcej. Doskonale wiedzą to ci, którzy osiągnęli zawodowy sukces na kierowniczym stanowisku – okazuje się, że Polacy to naród pracoholików. Będąc szefową, musisz zacząć myśleć jak szefowa. A nie kombinować, w jaki sposób wcześniej urwać się z pracy.

10. Nie pal za sobą mostów

Odeszłaś z firmy, w której czułaś się niedoceniana. Z hukiem. Założyłaś własny biznes, obiecując sobie, że pokażesz wszystkim, na co się stać. Nie tak prędko. Doświadczenie zwykle pokazuje, że palenie za sobą mostów nie jest najrozsądniejszą decyzją. Nigdy nie wiesz, kiedy mogą ci się przydać wcześniejsze znajomości i kontakty. Nawet we własnej firmie, kiedy rozstajesz się z pracownikiem, lepiej zrób to z klasą. Żeby ewentualnie znowu nawiązać z nim w przyszłości kontakt. Albo żeby mieć pewność, że w branży będzie wypowiadał się o tobie pozytywnie.

Ewa Podsiadły-Natorska

Zobacz także:

6 błędów pierwszej pracy

Brak asertywności, pewności siebie i własnego zdania to typowe błędy na początku kariery zawodowej.

Na co Polakom brakuje pieniędzy?

Tylko co piąte gospodarstwo domowe w Polsce radzi sobie z utrzymaniem rodziny.

Polecane wideo

Komentarze (10)
Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2011 20:11
h ttp://pl.20dollars2surf.com/?ref=348086 Wchodząc w ten link pomagasz mi zarobić na wymarzoną podróż i sama też zaczynasz zarabiać ! :) Nie ważne ile masz lat i gdzie mieszkasz- dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą !
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2011 00:30
No,ale z ciebie marzycielka.Masz 21 lat i 2 firmy.............
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 21:14
Ja jestem menedżerem w firmie kosmetycznej gdzie kolejny awans to po prostu własna działalność i bycie szefem ponad 80 osób.Ciągle szukam nowych pracowników którzy potrzebują gotówki i jednocześnie chcą pracować średnio 2-3 h dzinnie bo tyle trzeba poświęcać temu biznesowi , którym się zajmuję żeby osiągnąć sukces. Firma posiada świetny plan marketingowy a ja chętnie podejmę współpracę z nowymi osobami. Jeśli któraś z Was jest zainteresowana to proszę o wiadomość na prv.
zobacz odpowiedzi (3)
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 13:25
tak tak 21 lat i dwie firmy...
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 17.10.2011 12:01
homofobia -postawa antyspołeczna charakteryzująca się uprzedzeniem, nienawiścią. Czyli szef tyran nie może byc homofobem? same nie wiecie co piszecie dziewczynki poniżej:)
odpowiedz

Polecane dla Ciebie