Polscy nauczyciele to darmozjady? Jest ich za dużo, pracują za krótko!

Pedagodzy z naszego kraju pracują najkrócej na świecie.
Polscy nauczyciele to darmozjady? Jest ich za dużo, pracują za krótko!
26.09.2011

Kilka tygodni temu sporo zamieszania wywołał artykuł na temat zarobków polskich nauczycieli. Okazuje się jednak, że nie tylko to zagadnienie budzi wśród opinii publicznej niesmak i kontrowersje. Wiele osób z naszego społeczeństwa bulwersuje bowiem fakt, że nasi rodzimi pedagodzy pracują znacznie krócej, niż ich zagraniczni koledzy po fachu.

- Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie. Rocznie spędzają przy tablicy 489 godzin. Daje to dziennie zegarowo dwie godziny i 42 minuty, czyli trzy i pół godziny lekcyjnej. Średnia dla krajów UE to 779 godzin, czyli blisko pięć godzin dziennie – wylicza „Dziennik. Gazeta Prawna” na podstawie najnowszego raportu OECD, organizacji zrzeszającej 34 najlepiej rozwinięte gospodarki świata.

Dziennik dodaje również, że Polski nie stać na tak pracujących pedagogów, a ich rozbudowanych przywilejów nie ma odwagi zreformować żaden rząd. - Mała liczba godzin pracy nauczycieli powoduje też, że musimy zatrudniać ich ogromną rzeszę. Jest ich – od kilkunastu już lat, mimo że w tym czasie o ponad 1 mln zmalała liczba uczniów w szkole – ponad 500 tys. Efekt? Według danych OECD w polskich szkołach podstawowych na jednego nauczyciela przypada zaledwie 10 uczniów – informuje gazeta.

Co sądzicie o tych danych? Mimo wszystko chyba nie należy zapominać o tym, że nauczyciele - sprawdzając liczne kartkówki i sprawdziany - pracują również przez wiele godzin w domu?

Michalina Żebrowska

Zobacz także:

Prosty przepis na awans w pracy i podwyżkę (Trzeba zainwestować około 59 złotych)

Powiemy Ci, co musisz sobie kupić, żeby zdegradować własną szefową. Możesz się zdziwić!

Nastolatki idą do pracy (Co mogą robić, żeby dorobić do kieszonkowego?)

Potrzebują pieniędzy na ciuchy, kosmetyki i najnowsze gadżety.

 

Polecane wideo

Komentarze (189)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2012 15:05
Wypowiedź sugerująca, że nauczycieli krytykują dzieci jest absurdalna. Wątpię żeby uczniów interesowały zarobki nauczycieli.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 30.08.2012 15:03
Racja, taki nauczyciel skończy byle jakie studia np. pedagogikę, a później domaga się wielkich pieniędzy. Chociaż to i tak wymagający więcej pracy zawód niż np. urzędnik.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 18.10.2011 18:13
ale też maja najniższe pensje i bardzo ciężką pracę. o mój boże, może głupie, bezmyślne, zawistne baby piszące tak zakłamane artykuły wzięły by się do uczciwej, ciężkiej pracy (np. takiej jaką jest zawód nauczyciela) zamiast zaśmiecać internet takimi debilnymi wywodami, no ale czego się spodziewałam - cały PAPILOT, artykuł jest wyssany z palca i pisane chyba tylko po to, żeby 14 letnie czytelniczki napisały w komentarzu 'nooo, ja tesz nie nawice nałuczycieli'. a darmozjadem bym co najwyżej nazwała twórcę artykułu. z poważaniem.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.10.2011 21:47
Jestem nauczycielką od września. Ten artykuł jest lekko mówiąc absurdalny. Też myślałam, że będę miała 4h dziennie i do domu. A od początku września odbyły się już 3 konferencje po 3h, zebranie- 2h, szkolenie bhp- 3h, szkolenie z pedagogiem 3h. Oprócz tego masa papierków- dzienniki, dzienniczki, zeszyty uwag, wykresy, zestawienia, raporty, plany itp itd... wszystko PO GODZINACH PRACY. Polecam najpierw sprawdzić na sobie, potem pisać takie głupoty. Darmozjadem nie jestem.
zobacz odpowiedzi (1)
Anonim (Ocena: 5) 29.09.2011 21:00
Nie wiedzących, jak wygląda praca nauczyciela zapraszam na zrobienie kursu pedagogicznego, a następnie na praktyki (75h) w szkole gimnazjalnej. W tedy proszę wypowiadać się na temat pracy nauczyciela.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie