Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?

Sprawdź, gdzie warto się uczyć i studiować, żeby po ukończeniu edukacji nie być BEZROBOTNĄ ABSOLWENTKĄ.
Jakie studia warto skończyć, żeby mieć pracę?
01.08.2011

- Na rynku pracy nie ma sprawiedliwości. Są absolwenci, którzy pracę dostają zaraz po zakończeniu nauki, a są tacy, którzy na etat czekają 2 – 3 lata. Nie decyduje liczba lat spędzonych w szkole, ale to, czy dostosowała ona program do potrzeb rynku pracy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Wiele w tym racji, a najlepszym dowodem takiego stanu rzeczy są badania prowadzone przez Uniwersytet Łódzki oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Wynika z nich jasno, że najmniej problemów ze znalezieniem posady mają absolwenci takich szkół, które układają programy nauczania na potrzeby konkretnych firm i wspólnie z nimi organizują uczniom i studentom praktyki zawodowe oraz staże.

Warto zatem uczyć się w Zespole Szkół Zawodowych im. Stefana Starzyńskiego na warszawskiej Pradze czy w Zespole Szkół Zawodowych w Piotrkowie Trybunalskim. Kształcą się tam mechanicy i elektrycy, którzy bez problemu znajdują pracę w koncernie Hearlign.

Podobnie jest z absolwentami warszawskiej SGH, Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej czy Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi.

Obecnie na rynku pracy najbardziej rozchwytywani są informatycy, programiści i inżynierowie, choć ogromne zapotrzebowanie jest również na energetyków, doradców ubezpieczeniowych, kierowców, mechaników, bankowców, fryzjerki i kosmetyczki.

- To, ile czasu upłynie od odebrania dyplomu do podpisania umowy o pracę, zależy także od regionu. Najłatwiej dziś o pracę absolwentom z województwa mazowieckiego, śląskiego i pomorskiego. Najtrudniej młodym z podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i małopolskiego – podsumowuje dziennik.

Maja Zielińska

Zobacz także:

Wakacyjne kursy językowe

Nie masz planów na wakacje? Skorzystaj z letniej oferty szkół języków obcych i doszlifuj swoje lingwistyczne umiejętności.

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o studiach MBA (Na czym polegają, czy się opłacają?)

Jeśli na dźwięk skrótu „MBA” z przerażeniem stwierdzasz, że nie wiesz, co to jest, oto garść niezbędnych informacji na temat tych studiów.

 

Komentarze (154)

Ocena: 5 / 5
mercy (Ocena: 5) 22.09.2016 13:12
Ja skończyłam humanistyczny kierunek i szczerze żałuję. Miałam być nauczycielką - jasne. Dobrze, że moją pasją jest makijaż to udaje mi się dorobić jakoś. Teraz chce skończyć licencjat i próbować swoich sił u Dziewulskich na Charakteryzacji - pójdę za głosem serca.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 05.06.2016 18:27
Przede wszystkim warto się zastanowić, czy jest sens studiować na obleganych kierunkach lub "sezonowych", które akurat są modne.Trzeba szukać studiów, które są przyszłościowe, po których można będzie znaleźć pracę nawet za 10 lat. W rankingach najpopularniejszych kierunków nie ma np. polityki społecznej, a specjalistów z tej dziedziny rynek potrzebuje i będzie potrzebował, choćby ogromny sektor pozarządowy. I studiowanie tego kierunku np. w WSP im. J. Korczaka, która specjalizuje się w polityce społecznej, jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż wybór popularnych studiów bez przyszłości.
odpowiedz
inezz (Ocena: 5) 14.09.2015 19:27
NaJa powiem tak, ze myslalam ze nie ma czegoś takiego jak modne kierunki studiów. Ze wybiera sie je zgodnie z zainteresowaniami i zasobnością portfela. Ja wiem po mojej siostrze, kiedy ta chciała iśc na studia na logistykę ale nie dostala sie. Wiec poszła do Cosinusa ale za 2 lata dalej bedzie próbowała sie dostac. I to jest to co chciałaby w przyszłości robić. pisz komentarz...
odpowiedz
tomka (Ocena: 5) 02.09.2014 15:56
W Cosinusie macie duży wybór kierunków i co na pewno też to ze nie płacicie za naukę. Mysle ze to wazne jesli chodzi o tą szkołe.
odpowiedz
monnika7 (Ocena: 5) 01.09.2014 00:11
Ja skończyłam 2 lata temu Studium Dziewulskich i naprawde jestem bardzo zadowolona ze szkoły. Robie to co lubie i tez nie miałam zadnych problemów ze znalezieniem pracy.
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo