Wakacyjne kursy językowe

Nie masz planów na wakacje? Skorzystaj z letniej oferty szkół języków obcych i doszlifuj swoje lingwistyczne umiejętności.
Wakacyjne kursy językowe
19.07.2011

Jeśli nie wiesz jeszcze, kiedy wyjedziesz na urlop i chciałabyś zrobić dla siebie coś pożytecznego, koniecznie zapisz się na wakacyjny kurs języka obcego. To doskonała opcja dla osób, które w ciągu roku nie mogą brać udziału w systematycznych, rozciągniętych na kilka miesięcy zajęciach. Wymagają one bowiem zaangażowania, obecności oraz poświęcenia wielu godzin. Trudno jest zatem uczestniczyć w nich np. osobom pracującym. Dla zapracowanych, ale chwilowo dysponujących wolnym czasem wakacyjne kursy lingwistyczne są świetną opcją.

Wybierz metodę dla siebie

Podstawową zaletą takich zajęć jest ich zintensyfikowanie. W przypadku języka angielskiego (wciąż najpopularniejszego) do wyboru mamy metodę Callana (bardzo intensywna praca na zajęciach, powtarzanie zdań za lektorem, utrzymywanie kontaktu wzrokowego podczas lekcji, stałe angażowanie kursantów), Direct Method (zadawanie pytań, zmuszanie do myślenia w języku obcym, podział spotkania na blok powtórki i blok nowego materiału, podpowiedzi), metoda Colina Rose (nauka połączona z zainteresowaniami, dostosowana do stylu kursanta), konwersacje z native speakerem i lektorem czy zajęcia prowadzone metodą tradycyjną. Niektóre szkoły proponują również własne metody nauczania języka. Możemy zapisać się albo na jeden, albo na dwa miesiące. Zajęcia są prowadzone dwa, trzy razy w tygodniu, ale niekiedy nawet codziennie (bez weekendów) po trzy godziny, co daje 15 godzin zajęć tygodniowo. Średnio jednak to 20 godzin.

wakacyjny kurs językowy

Wyjeżdżamy na obóz

Inną opcją, którą warto rozważyć, są obozy językowe. To połączenie przyjemnego z pożytecznym, a także możliwość poznania nowych osób i podszkolenia umiejętności. Organizuje się je zarówno w kraju, jak i za granicą. Najpopularniejsze są obozy dla młodzieży – można wybrać grupę wiekową np. 11-16 czy 16+. Tygodniowy obóz w kraju to koszt około 1 tys. zł. Uczestnicy mają nie tylko zajęcia z języka, ale również sportowe, integracyjne, wycieczki, gry terenowe, zespołowe, codzienne ogniska, zabawy itp. Odważni mogą zdecydować się za to na obóz zagraniczny, na wszystkich poziomach zaawansowania – dobre jest to jednak w przypadku starszej młodzieży. Można wyjechać m.in. do Wielkiej Brytanii, Australii, RPA, a także do innych krajów (Francja, Hiszpania, Niemcy itp.). Za granicę dobrze jest zabrać jeden z podręczników do nauki języków obcych podróżniczki Beaty Pawlikowskiej.

Czemu nie chiński?

Ale angielski to tylko jedna z wielu opcji. Wakacje warto poświęcić również na naukę innych języków. Są w Polsce szkoły oferujące wakacyjne, intensywne kursy języka niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego, włoskiego itp. Niektóre placówki idą o krok dalej, organizując zajęcia m.in. z… chińskiego. Również w tym wypadku to doskonała opcja dla osób planujących zagraniczny wyjazd, które chcą poznać obcy akcent i osłuchać się typowych zwrotów. Również w przypadku mniej popularnych języków można liczyć na duże upusty, promocje i dostosowanie zajęć do kursantów. Najpopularniejsze zintensyfikowanie zajęć to przeciętnie 20 godzin tygodniowo – z lektorem i native speakerem.

Anglistka Marta Czarnecka zachęca do korzystania z kursów w wakacje. – Warto poświęcić wolną chwilę na doszlifowanie języka. Zajęcia nie są obciążające, a dają naprawdę bardzo dużo – podsumowuje.

Ewa Podsiadły

Zobacz także:

Którego języka jest się lepiej uczyć?

Weź udział w naszej sondzie i sprawdź, jakich języków uczą się nasze czytelniczki.

Mówi po angielsku z 24 akcentami z całego świata – zabawne!

Młody Brytyjczyk chwali się swoją nietypową umiejętnością.

wakacyjny kurs językowy

Szkoły dostosowane do kursantów

W przypadku wakacyjnych kursów językowych można liczyć przede wszystkim na małe grupy – często nie większe niż pięć osób. – W naszej szkole dostosowujemy się do kursantów, bo większość z nich to osoby pracujące, między 20. a 30. rokiem życia. Bardzo im się podoba, że pracują w pięcioosobowych grupach, bo dzięki temu nie są na zajęciach zestresowani i mają komfortowe warunki – twierdzi Marta Czarnecka, anglistka z Warszawy. I dodaje, że zajęcia odbywają się zarówno z samego rana, nawet o godz. 6, jak i późnym wieczorem – to szkoły dbają o swoich kursantów. Niektóre placówki oferują specjalne bloki np. nastawione na zgłębienie języka biznesowego. Na takich zajęciach można się dowiedzieć, jak pisać e-maile, sporządzać dokumenty, prowadzić negocjacje, rozmowy partnerskie, telefoniczne. To bardzo dobra opcja dla osób, które dość dobrze znają angielski, ale chcą podszkolić znajomość specjalistycznego słownictwa, idiomów, najczęstszych zwrotów itp.

Rozmowy i ćwiczenia

Ciekawym pomysłem są same konwersacje, które przydają się przede wszystkim osobom planującym zagraniczny wyjazd. Miesiąc takiej intensywnej nauki to doskonały pomysł, ponieważ pozwala podszkolić lingwistyczne umiejętności i pokonać barierę językową. – U nas takich osób jest najwięcej. Przychodzą na początku wakacji, bo w drugim miesiącu mają zaplanowany zagraniczny wyjazd. Na zajęciach przede wszystkim rozmawiamy, rozdajemy również kursantom materiały do domuwymienia Marta Czarnecka. O tym, jak uczyć się języków obcych na własną rękę, przeczytasz w osobnym tekście. Anglistka podkreśla także, że ogromną zaletą wakacyjnych kursów jest ich cena. – Lato to słabszy okres dla wszystkich szkół językowych, dlatego zachęcają atrakcyjnymi zniżkami. Dzięki temu można się zapisać na intensywne zajęcia w naprawdę bardzo dobrej cenie – zaznacza nasza rozmówczyni. Za najbardziej intensywny kurs trzeba zapłacić około 1-1,5 tys. zł. Ale moduł trwający miesiąc, z zajęciami co drugi, trzeci dzień to koszt rzędu 200-600 zł, w zależności od szkoły i miasta.

Komentarze (19)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 24.08.2011 10:40
No teraz to już będzie trudno o jakiś kurs wakacyjny bo w koncu początek roku szkolnego tuż tuż. No ale nie oznacza to, że wszystko stracone :) W końcu od września/ października zaczynają się regularne kursy semestralne. Cenowo i godzinowo myślę, że fajną ofertę ma axon ale najlepiej wszystko dogadać na miejscu.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 08.08.2011 13:20
sądzę, że jak się sprężysz, to załapiesz się na ostatnie tygodnie sierpnia. nie pytaj na forum, tylko działaj :). warto:)
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 03.08.2011 16:28
Chyna słyszałam o tej promocji. Bardzo mi się spodobala. Zastanawiałam się nad przedłużeniem kursu od wrzsnia, tylko zastanawiam się czy jeszcz załapię się na te letnią promocję?? Jak myślicie?
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 01.08.2011 11:42
z kursow wakayjnych wybralam speak up teraz przy wykupieniu standardowego kursu nauka w wakaje jest gratis w tamtym tygodniu byam na pierwszych zajeciach, pierwsze wazenie dosc dobre
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 28.07.2011 09:42
takie kursy to super sprawa. intensywna nauka jest zdecydowanie dla mnie lepsza, niż jak jest rozłożona w czasie. w zeszłym roku zapisałam się na coś takiego do speak up. była to swietna inwestycja :).
odpowiedz

Polecane dla Ciebie

Polecane wideo