Jak stworzyć idealne CV?

Często, pisząc CV, robimy podstawowe błędy, które już na wstępie skreślają nas u pracodawcy. Można ich łatwo uniknąć, wystarczy stosować się do kilku prostych zasad.
Jak stworzyć idealne CV?
08.09.2008

Wydaje nam się często, że tworzenie CV jest bardzo proste - wystarczy opisać to, co dotychczas robiliśmy, dodać, czym się interesujemy, a do tego, gdzie się uczyliśmy. Z takim podejściem od razu tracimy szansę na znalezienie pracy u poważnego pracodawcy.

  1. Dane osobowe: Pamiętaj, żeby zawrzeć tylko najważniejsze informacje - imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, nr telefonu, adres e-mail. Te informacje powinny się znaleźć w CV, żadnej nie pomijajcie. Maile warto rozsyłać z adresu, który brzmi poważnie. Jeśli takowego nie mamy, warto go sobie założyć, najlepiej w postaci: imię[email protected] - daje wrażenie, że poważnie podchodzimy do kwestii poszukiwania pracy. Maile w stylu martunia15, princeska, Mariola73 lepiej pozostawić dla znajomych. To samo tyczy się tworzenia fantazyjnych stopek, przeładowanych setką informacji. Pracodawców to nie interesuje, więc można sobie dać z tym spokój.
  2. Zdjęcia w CV: Zdjęcie nie powinno mówić, jacy fajni jesteśmy, jak się umiemy bawić. Jeśli dodajemy naszą fotografię do CV, zwiększamy swoją atrakcyjność. W natłoku innych zgłoszeń zostaną zapamiętane te najbardziej charakterystyczne, a pomoże w tym zdjęcie (przeglądający od razu zapamięta te oferty, które mają twarz). Zdjęcie powinno być poprawnej wielkości i rozdzielczości (aby można na nim cokolwiek zobaczyć). Najlepiej dodawać fotografie dokumentowe lub zrobione w tym stylu, czyli w eleganckim stroju, na jednolitym tle. Dodanie odpowiedniego zdjęcia już na starcie będzie atutem. Jeśli takowego nie posiadamy, lepiej nie dawać żadnego.
  3. Tytułowanie wiadomości: Zaoszczędzi to czas pracodawcy albo firmie przeprowadzającej rekrutację. Tym samym, nasze CV wykaże się profesjonalizmem przygotowania i sprawi, że już na wstępie nie będziemy odrzuceni z powodu braku odpowiedniej adnotacji w tytule. Zamiast pisać "praca" albo "oferta", lepiej przyjrzeć się ogłoszeniu i przepisać numer referencyjny. Będzie wtedy od razu wiadomo, o jakie stanowisko się ubiegamy.
  4. Doświadczenie zawodowe: Podstawowym błędem, jaki popełnia większość osób tworzących CV, jest odwrócenie chronologii. Wymieniając nasze doświadczenie zawodowe, zaczynamy od ostatnio wykonywanego zajęcia i po kolei schodzimy do następnych. Pracodawcę najbardziej interesuje, gdzie ostatnio pracowaliście, a nie jak zaczynaliście karierę. Opis stanowiska powinien wyglądać w następujący sposób: data, firma, stanowisko, zakres obowiązków. Jest to bardzo ważne, nie wolno pozostawiać enigmatycznych stwierdzeń w postaci "sprzedawczyni", "handlowiec" lub nie wpisywać branży.
  5. Klauzula zezwalająca na przetwarzanie danych - formułka: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w przesłanym CV dla potrzeb niezbędnych w procesie rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie danych Osobowych (Dz.U.Nr 133 poz.883)" musi być w każdym dokumencie aplikacyjnym. To nie jest widzimisię pracodawców, tylko wymóg. Bez tego nie mogą się z wami skontaktować, ponieważ nie wolno im użyć waszego numeru telefonu, który jest własnością prywatną. Powinniście pamiętać, aby zawsze umieszczać w CV klauzulę.
  6. Zainteresowania: To nie jest konkurs na najdziwniejsze hobby, nie przepisujmy też od innych, standardowych: „Kino, muzyka, książka, teatr, samochody, psychologia, modelarstwo, nurkowanie". Osoba, która to czyta, od razu będzie podejrzewała, że coś tu jest nie tak. Chyba że ma do czynienia z prawdziwym człowiekiem renesansu. Wymieniając zainteresowania, starajmy się je precyzować. Jeśli muzyka, to jaki konkretny gatunek albo rodzaj (np. zamiast muzyka, jazz, powiedzmy jazz nowoorleański). Nie można w tym przypadku przesadzić również w drugą stronę - nie narazić się na śmieszność i nie pisać o rzeczach, o których nie mamy żadnego pojęcia, bo może się zdarzyć, że podczas rozmowy możemy być zapytani np. o współczesne kino irańskie.
  7. Długość CV: Po pierwsze, nie powinno przypominać kilkustronicowego wypracowania o naszej karierze i o naszej osobowości. Karta A4 powinna wystarczyć. W przypadku kandydowania na wyższe stanowiska mogą to być dwie strony A4. W przypadku dużej liczby doświadczeń zawodowych warto skupić się na tych, które pasują danemu pracodawcy. To samo tyczy się zainteresowań, ich dobór można zrobić pod konkretną ofertę, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić nasze CV.

Polecane wideo

Komentarze (17)

Ocena: 5 / 5
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 19:52
Zapomniałem dodać. Zwróćcie uwagę na czcionkę, aby nie był to Times New Roman, bo wygląda paskudnie w porównaniu z Arialem. Czasami zdjęcie jest za małe, to dopasujcie je tak, aby wyrównało się z dołu z dolną linią Waszego adresu telefonu czy tam macie ostatnie.
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 19:43
Na rozmowę załapiesz się jak się wyróżnisz. Wystarczy prosty email bez listu motywacyjnego, z podejściem jak to was ten temat ciekawi, czyli praca i opis doświadczeń, języki itd. a w samym CV więcej. Słowo, że nawet daty im nie podałem, a rano jak wysłałem 5 maili, 2 osoby mnie zaprosiły. Co do CV, kolejno jak pisze wyżej. Moje CV tak wygląda. Zdjęcie jest nieco szalone, bo w tle jest konik którego ujeżdżałem na karuzeli. Wywołało to pozytywne skojarzenia i voila. Czyli róbcie jak tu piszą, z lewej data, w środku firma z prawej miejsce, pod spodem opis obowiązków najlepiej w jednym myślniku i ile się da szczegółowo; szkoły to możecie nawet napisać, że studiujecie zaocznie; radzę omijać Infopracę i inne tego typu; Jak szukałem pracy zagranicą, żadna firma pośrednicząca mi nie pomogła a jak wysłałem ok. 500 emaili do restauracji w Hiszpanii, jedni mnie zaakceptowali; tutaj stosowałem metodę Reply i Wyślij ponownie; Powodzonka! Ups. Wy tego nie potrzebujecie, dacie radę; Miejscie zwariowane pomysły, to Was na pewno zapamiętają!
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 14.02.2012 19:35
A tak naprawdę mówiąc w stopce CV aktualne przetwarzanie powinno mieć nowszy zapis: |Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w aplikacji dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1999r o ochronie danych osobowych (Dz.U. nr 133, poz. 883).|
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 26.01.2012 16:28
hmmm... ciekawe... to moje CV sądząc po tym opisie jest idealne:) tylko dlaczego, mimo ze mam świetne szkoły pokończona i bardzo imponujące doświadzczenie zawodowe jak na 27-letnia osobę na kilkaset wysłanych ofert odpowiedzieli tylko na jedną??? a może to nie CV decyduje o tm czy nas chcą do pracy tylko znajomości??? ;/
odpowiedz
Anonim (Ocena: 5) 10.12.2009 22:04
Tutaj wpisz treść komentarza...
odpowiedz

Polecane dla Ciebie